GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Zachwycające ryby
Zachwycające ryby

Zachwycające ryby

Zachwycające ryby żyją w wodach świata podwodnego. Istnieje niesamowita różnorodność wśród rybich gatunków. Ryby na naszej planecie stanowią najliczniejszą grupę kręgowców. Już przed wiekami ludzkie siedziby upiększane były przez akwaria.  Główną rolę odgrywały w nich ryby i tak jest do dnia dzisiejszego.

Zachwycające ryby przyciągają wzrok swoim wyglądem i zachowaniem. Istnieją gatunki śpiewające, latające, świecące, jadowite, poruszające się po lądzie, kopiące tunele, a także dziwne ryby głębinowe. Małe rybki są zwykle bardziej kolorowe niż ich kuzyni zamieszkujący morza czy oceany. Najbardziej w oczy rzucają się jaskrawo ubarwieni mieszkańcy akwarium.

Atrakcyjne ryby żyjące w różnych środowiskach

Zachwycające ryby mają różne rozmiary, ubarwienie, ciekawe zachowanie i żyją w różnych środowiskach. Posiadają one także rozmaite wymagania i różnorodne zachowania rozrodcze. Istnieje również bardzo dużo interesujących i kolorowych ryb, które nie są wymagające.

Poczatkującym akwarystom polecane są rybki, które nie sprawiają kłopotów przy pielęgnacji. Pierwsze prymitywne ryby istniały już przed 400 milionami lat. Ryby są najbardziej zróżnicowaną grupą kręgowców na kuli ziemskiej.

Do zachwycających ryb świata podwodnego zaliczono:

  • Najmniejszą znaną rybę odkrytą na Sumatrze w 2006 roku. Jest to Paedocypris progenetica, która jest rybą słodkowodną i należy do rodziny karpiowatych. Dorosły osobnik miał długość 7,9 milimetra. Natomiast najmniejszą rybą w Polsce jest Gasteroseus aculeatus.
  • Największe ryby żyjące w dzisiejszych czasach na świecie: rekina wielorybiego, którego długość dochodzi do 15 metrów i rekina olbrzymiego, mierzącego 12 metrów.
  • Największą rybę akwariową, którą jest sum rekini. Jest to ryba jajorodna, osiągająca na wolności 130 cm długości. W warunkach akwariowych rzadko przekracza 90 cm.
  • Pyszczaki, które zwane są także gąbaczami. Te niezwykłe ryby opiekując się swoim potomstwem, przetrzymują larwy bądź młode rybki w pysku.
  • Niektóre gatunki ryb zamieszkujących gorące źródła, gdzie temperatura wody przekracza 50OC.
  • Ryby, które są zdolne do życia w wodach arktycznych. Ciepłota ich nieznacznie przekracza temperaturę zamarzania.
  • Niektóre gatunki błędnikowców, które budują na powierzchni wody pieniste gniazda. Złożone są one z oblepionych śluzem pęcherzyków powietrza.
  • Ryby wędrowne, które niekiedy przemierzają tysiące kilometrów. W drodze na tarło, węgorze potrafią pokonać dystans nawet 8 tysięcy kilometrów.
  • Gatunki ryb, które składają wręcz nieprawdopodobne ilości jaj. Najczęściej zamieszkują one otwarte morza. Samica samogłowa może znieść nawet  do 300 milionów jajeczek.
  • Karłowatego konika morskiego, który jest najwolniejszą rybą na świecie. Jest to niemigrujący gatunek ryby morskiej. Wyglądem przypomina konika szachowego. Jako gatunek monogamiczny łączy się w pary na całe życie.
  • Gatunki ryb, które posiadają niezwykle czułe powonienie. Doskonałym przykładem jest dorosły węgorz, który potrafi wyczuć substancje zapachowe w stężeniu 1:2 czy 1:3 trylionów.

Podsumowując zachwycające ryby sprawiają, że ludzie chętnie hodują różne egzotyczne gatunki w domowych akwariach. Nie brakuje w Polsce pasjonatów akwarystyki. Pozostają oni najczęściej wierny swojemu hobby przez całe swoje życie. Trzeba jednak nie zapominać, że hodowla rybich okazów nie jest tylko przyjemnością. Potrzebna tu jest gruntowna i rozległa wiedza w zakresie świata fauny i flory.