GeoZoo » Kot » Największe koty domowe
Największe koty domowe

Największe koty domowe

Największe koty domowe żyją w różnych środowiskach i mają zróżnicowane potrzeby. Koty i psy to najbardziej popularne zwierzęta na kuli ziemskiej. Koty domowe żyją znacznie dłużej niż koty dzikie. Niektóre koty lubią wodę, pływanie, łowienie, a nawet nurkowanie.

Największe koty domowe różnią się znacznie od innych ras, zwłaszcza rozmiarem i masą ciała. Koty o dużych rozmiarach są bardzo popularne i często hodowane w domowych warunkach. Nierzadko swoim atrakcyjnym wyglądem zachwycają, nie tylko kocich pasjonatów. Uwielbiają je dzieci i osoby dorosłe.

Największy kot domowy świata

Największe koty domowe wzbudzają ludzką ciekawość. Savannah jest zdecydowanie największym kotem na świecie. Jest krzyżówką kota domowego z serwalem. Ze względu na swoje rozmiary potrzebuje dużo przestrzeni do biegania i zabawy. Jest niezwykle inteligentny i oddany człowiekowi. Pierwszy kot z tej rasy urodził się w 1980 roku w skutek skrzyżowania kota syjamskiego z serwalem.

Dorosły savannah może osiągnąć około 90 cm wysokości i ponad 120 cm długości. Waga jego może wynosić nawet 20 kg. Nie jest to rasa naturalna ale hybrydowa zbliżona do rasy serwala. Koty te są drogie i nie nadają się dla wszystkich osób. Trzeba zapewnić im dużą wolierę ogrodową nie tylko ze względu na rozmiary, ale też z powodu dużego temperamentu. Nie są polecane dla rodzin z małymi dziećmi.

Największe koty domowe
Von Sokrates 399 – Eigenes Werk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67213331

Kot Ashera

Największe koty domowe to zwierzęta o ciekawym usposobieniu i pięknym wyglądzie. Jednym z nich jest dostojny i o nieprzeciętnej urodzie kot Ashera. Jest on jednocześnie uznany za najdroższego kota na świecie. Powstał w wyniku skrzyżowania kota domowego z afrykańskim serwalem, który jest drapieżnym i dzikim stworzeniem z rodziny kotowatych.

Koty Ashera są mniej dostępne niż koty z rasy savannah. 

Jest to stosunkowo młoda rasa, ponieważ narodziła się dopiero w 2006 roku. Ze względu na jego hipoalergiczne działanie i małą ilość hodowli  na świecie, jest on bardzo kosztownym zwierzęciem. Ashera to bardzo przyjazny i inteligentny kot o dużych rozmiarach. Jego długość może dochodzić nawet do 120 cm, a waga wynosi około 15 kg. Należy do kotów długowiecznych. Długość jego życia waha się w granicach 20-25 lat.

Piękne i duże koty

Największe koty domowe są bystrymi i żywiołowymi zwierzętami. Mają zbliżone do siebie rozmiary i masę, ale inne charaktery.

Do jednych z największych ras na świecie poza Savannah i Ashera należą również niżej podane koty:

  • Kot kartuski posiada krótką sierść i pochodzi on z terenów Francji. Zwierzę to jest jedną z najstarszych kocich ras. Waga jego może dochodzić nawet do 20 kg. Długość ich życia wynosi około 15 lat. Kot kartuski jest kotem inteligentnym, który wspaniale czuje się w towarzystwie ludzi i szybko przystosowuje się do domowych warunków. Doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi, ludzi starszych i syngli.
  • Maine coon jest naturalną rasą półdługowłosych kotów, która pochodzi z Ameryki Północnej. Osiąga rozmiary średnie do dużych, przy czym samice są mniejsze od kocurów. Może ważyć 10 kg. Długość ich życia wynosi w granicach 13 – 15 lat. Maine Coon jest inteligentnym zwierzęciem i szybko uczy się komend. Na przykład potrafi aportować, jak pies.
  • Kot brytyjski jest pogodny, przyjacielski i otwarty do ludzi i zwierząt. Waga jego może dochodzić do 10 kg. Długość życia kotów brytyjskich waha się w granicach 12-13 lat. Koty brytyjskie są inteligentne i szybko uczą się obowiązujących w domu zasad oraz korzystania z kuwety.
  • Kot norweski leśny to naturalna rasa, zamieszkująca Półwysep Skandynawski. Przystosowany jest do życia w chłodnym klimacie i akceptuje różne warunki pogodowe. Waga jego waha się w granicach 4,5-8kg, a nawet może dochodzić do 10 kg. Długość życia kota norweskiego leśnego wynosi w granicach 10-12 lat, a niekiedy nawet dłużej. Uwielbia on zabawy w wodzie i na śniegu, ponieważ nie odstrasza go zimny klimat. Jest stworzeniem spokojnym i wrażliwym, ale nie lubi być do niczego zmuszany.
  • Ragdoll ma mocną budowę ciała i jest proporcjonalnie zbudowany o grubych kościach. Został stworzony w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia w Kalifornii. Ragdoll to duży i silny kot o mocnych kościach. Waga tego kota może dochodzić do 10 kg. Dożywa 13 lat. Ragdoll to kot o wyjątkowej urodzie i nadzwyczaj spokojnym usposobieniu. Jest bardzo inteligentny i chętnie towarzyszy człowiekowi w codziennych zajęciach.
  • Kot syberyjski reprezentuje naturalną i półdługowłosą rasę, która powstała bez ingerencji człowieka. Kocur jest większy od kotki i jego waga może dochodzić do 10 kg. Długość życia syberyjczyka wynosi około 12 lat. Syberyjczyk po przodkach odziedziczył duży temperament i ruchliwość. Kocha wspinaczki i skoki, ale nie niszczy zasłon ani mebli.
  • Turecki van jest dużym i dobrze umięśnionym kotem, pochodzącym z Turcji. Może ważyć nawet 9 kg. Długość jego życia wynosi około 15 lat. Odznacza się dużym temperamentem, inteligencją i odwagą. Z łatwością nauczy się aportować, ponieważ jest bardzo żywiołowym futrzakiem. Ze względu na swój specyficzny charakter nazywany jest często psim kotem.

Największe koty domowe doskonale sprawdzają się w roli zwierząt do towarzystwa. Stworzenia te są bardzo inteligentne i niezwykle atrakcyjne. Jednak nie wszystkie z nich nadają się do alergików. Koty te mają również swoje wymagania, którym należy sprostać. Decydując się na jednego z największych kotów na świecie należy zadbać o jego dobrostan, żeby był zdrowy i radosny.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy ...
Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać ...
Kocie spacery

Kocie spacery

Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą ...
Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi ...