GeoZoo » Kot » Największe koty domowe
Największe koty domowe

Największe koty domowe

Największe koty domowe żyją w różnych środowiskach i mają zróżnicowane potrzeby. Koty i psy to najbardziej popularne zwierzęta na kuli ziemskiej. Koty domowe żyją znacznie dłużej niż koty dzikie. Niektóre koty lubią wodę, pływanie, łowienie, a nawet nurkowanie.

Największe koty domowe różnią się znacznie od innych ras, zwłaszcza rozmiarem i masą ciała. Koty o dużych rozmiarach są bardzo popularne i często hodowane w domowych warunkach. Nierzadko swoim atrakcyjnym wyglądem zachwycają, nie tylko kocich pasjonatów. Uwielbiają je dzieci i osoby dorosłe.

Największy kot domowy świata

Największe koty domowe wzbudzają ludzką ciekawość. Savannah jest zdecydowanie największym kotem na świecie. Jest krzyżówką kota domowego z serwalem. Ze względu na swoje rozmiary potrzebuje dużo przestrzeni do biegania i zabawy. Jest niezwykle inteligentny i oddany człowiekowi. Pierwszy kot z tej rasy urodził się w 1980 roku w skutek skrzyżowania kota syjamskiego z serwalem.

Dorosły savannah może osiągnąć około 90 cm wysokości i ponad 120 cm długości. Waga jego może wynosić nawet 20 kg. Nie jest to rasa naturalna ale hybrydowa zbliżona do rasy serwala. Koty te są drogie i nie nadają się dla wszystkich osób. Trzeba zapewnić im dużą wolierę ogrodową nie tylko ze względu na rozmiary, ale też z powodu dużego temperamentu. Nie są polecane dla rodzin z małymi dziećmi.

Największe koty domowe
Von Sokrates 399 – Eigenes Werk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67213331

Kot Ashera

Największe koty domowe to zwierzęta o ciekawym usposobieniu i pięknym wyglądzie. Jednym z nich jest dostojny i o nieprzeciętnej urodzie kot Ashera. Jest on jednocześnie uznany za najdroższego kota na świecie. Powstał w wyniku skrzyżowania kota domowego z afrykańskim serwalem, który jest drapieżnym i dzikim stworzeniem z rodziny kotowatych.

Koty Ashera są mniej dostępne niż koty z rasy savannah. 

Jest to stosunkowo młoda rasa, ponieważ narodziła się dopiero w 2006 roku. Ze względu na jego hipoalergiczne działanie i małą ilość hodowli  na świecie, jest on bardzo kosztownym zwierzęciem. Ashera to bardzo przyjazny i inteligentny kot o dużych rozmiarach. Jego długość może dochodzić nawet do 120 cm, a waga wynosi około 15 kg. Należy do kotów długowiecznych. Długość jego życia waha się w granicach 20-25 lat.

Piękne i duże koty

Największe koty domowe są bystrymi i żywiołowymi zwierzętami. Mają zbliżone do siebie rozmiary i masę, ale inne charaktery.

Do jednych z największych ras na świecie poza Savannah i Ashera należą również niżej podane koty:

  • Kot kartuski posiada krótką sierść i pochodzi on z terenów Francji. Zwierzę to jest jedną z najstarszych kocich ras. Waga jego może dochodzić nawet do 20 kg. Długość ich życia wynosi około 15 lat. Kot kartuski jest kotem inteligentnym, który wspaniale czuje się w towarzystwie ludzi i szybko przystosowuje się do domowych warunków. Doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi, ludzi starszych i syngli.
  • Maine coon jest naturalną rasą półdługowłosych kotów, która pochodzi z Ameryki Północnej. Osiąga rozmiary średnie do dużych, przy czym samice są mniejsze od kocurów. Może ważyć 10 kg. Długość ich życia wynosi w granicach 13 – 15 lat. Maine Coon jest inteligentnym zwierzęciem i szybko uczy się komend. Na przykład potrafi aportować, jak pies.
  • Kot brytyjski jest pogodny, przyjacielski i otwarty do ludzi i zwierząt. Waga jego może dochodzić do 10 kg. Długość życia kotów brytyjskich waha się w granicach 12-13 lat. Koty brytyjskie są inteligentne i szybko uczą się obowiązujących w domu zasad oraz korzystania z kuwety.
  • Kot norweski leśny to naturalna rasa, zamieszkująca Półwysep Skandynawski. Przystosowany jest do życia w chłodnym klimacie i akceptuje różne warunki pogodowe. Waga jego waha się w granicach 4,5-8kg, a nawet może dochodzić do 10 kg. Długość życia kota norweskiego leśnego wynosi w granicach 10-12 lat, a niekiedy nawet dłużej. Uwielbia on zabawy w wodzie i na śniegu, ponieważ nie odstrasza go zimny klimat. Jest stworzeniem spokojnym i wrażliwym, ale nie lubi być do niczego zmuszany.
  • Ragdoll ma mocną budowę ciała i jest proporcjonalnie zbudowany o grubych kościach. Został stworzony w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia w Kalifornii. Ragdoll to duży i silny kot o mocnych kościach. Waga tego kota może dochodzić do 10 kg. Dożywa 13 lat. Ragdoll to kot o wyjątkowej urodzie i nadzwyczaj spokojnym usposobieniu. Jest bardzo inteligentny i chętnie towarzyszy człowiekowi w codziennych zajęciach.
  • Kot syberyjski reprezentuje naturalną i półdługowłosą rasę, która powstała bez ingerencji człowieka. Kocur jest większy od kotki i jego waga może dochodzić do 10 kg. Długość życia syberyjczyka wynosi około 12 lat. Syberyjczyk po przodkach odziedziczył duży temperament i ruchliwość. Kocha wspinaczki i skoki, ale nie niszczy zasłon ani mebli.
  • Turecki van jest dużym i dobrze umięśnionym kotem, pochodzącym z Turcji. Może ważyć nawet 9 kg. Długość jego życia wynosi około 15 lat. Odznacza się dużym temperamentem, inteligencją i odwagą. Z łatwością nauczy się aportować, ponieważ jest bardzo żywiołowym futrzakiem. Ze względu na swój specyficzny charakter nazywany jest często psim kotem.

Największe koty domowe doskonale sprawdzają się w roli zwierząt do towarzystwa. Stworzenia te są bardzo inteligentne i niezwykle atrakcyjne. Jednak nie wszystkie z nich nadają się do alergików. Koty te mają również swoje wymagania, którym należy sprostać. Decydując się na jednego z największych kotów na świecie należy zadbać o jego dobrostan, żeby był zdrowy i radosny.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top