GeoZoo » Kot » ZDROWIE KOTA SFINKSA
Leżący kot na kocu, patrzący na nas.

ZDROWIE KOTA SFINKSA

Zdrowie kota sfinksa uzależnione jest od odpowiedniej opieki jego właściciela. W życiu kociego przyjaciela ważne jest wartościowe pożywienie, regularna pielęgnacja i odpowiednio zorganizowana przestrzeń. Natomiast profilaktyczne  i okresowe badania powinny być regularnie wykonywane w lecznicy dla zwierząt.

Zdrowie kota sfinksa i dobra jego kondycja uzależniona jest od jego opiekuna. Podstawową opiekę zapewnia futrzakowi jego właściciel. Natomiast bardziej specjalistyczną weterynarz. Lecznicza dla zwierząt to miejsce wykonywania: szczepień, wykrywania i leczenia chorób czy zasięgania praktycznych porad. Można tam również nabyć specjalistyczne produkty.

Odrobaczenie i szczepienia

Odrobaczenie

Zdrowie kota brytyjskiego ma wpływ na jego prawidłowy rozwój. Wszystkie koty powinny być regularne odrobaczane. Wielu weterynarzy jest zdania, że okresowo i profilaktycznie powinny być podawane leki. Najlepiej wybierać jest te, które działają na wiele różnych pasożytów. Zalecane jest również regularne badanie kału w celu wykrycia pasożytów. Profilaktycznie koty odrobaczane są tydzień przed każdym szczepieniem.

Szczepienia

Każdy kot minimum dwukrotnie powinien być zaszczepiony jako mały kociak. Najlepiej zastosować potrójną szczepionkę przeciw groźnym wirusom.  Przede wszystkim przeciwko kociemu katarowi i panleukopenii. Szczepienia te należy powtarzać corocznie, aż do końca kociego żywota. Koty wychodzące z domu powinny mieć dodatkowe szczepienie przeciw wściekliźnie.

Szczepienie to jest obowiązkowe przed wystawą kotów z rodowodami.

Właściciele kotów często popełniają błędy myśląc, że kot dorosły nie musi być szczepiony. Jednak należy zapamiętać, że szczepić można tylko zwierzęta niezarobaczone, zdrowe, które nie mają rui i nie są ciężarne. Niektórzy hodowcy odchodzą od tej zasady i szczepią ciężarne kotki specjalnie dobranymi preparatami. W tym przypadku zastrzyk powinien być poprzedzony dokładnym badaniem.

Wyglądający kotek za krzaków.

Kocie choroby

Zdrowie kota sfinksa polega na wczesnym wykryciu choroby i szybkie podjęcie leczenia. Zasada ta dotyczy wszystkich zwierząt domowych. W porę przeprowadzona kuracja stanowi większe szanse na wyleczenie, a także pozwali podopiecznemu zaoszczędzić wiele cierpień. Nietypowe zachowanie kota lub jego wygląd odbiegający od normy może być sygnałem do wizyty pupila w lecznicy dla zwierząt.

Do kocich chorób należy zaliczyć:

  • wściekliznę,
  • panleukopenię,
  • choroby dróg oddechowych,
  • wirus kociej białaczki,
  • pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne.

Szukając porady w bardziej skomplikowanych przypadkach czy specjalistycznych badań, warto zwrócić się do kliniki, która urzęduje przy wydziale weterynarii najbliższej uczelni rolniczej. W przypadku zdrowia naszego kota trzeba pamiętać o starej zasadzie, jak świat, która głosi „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Kot Sfinks

 Problemy zdrowotne

Zdrowie kota sfinksa uzależnione jest również od prawidłowej opieki i pielęgnacji zwierzęcia.  Specjalnej pielęgnacji wymaga jego skóra, która wydziela brunatny łój. Zalecane jest regularne kąpanie kota, przynajmniej raz w tygodniu lub przecieranie jego skóry wilgotną gąbką.  Do kąpieli powinien być przyzwyczajany od pierwszych miesięcy życia.

Kot ten może mieć również problemy z otyłością, ponieważ kocha jedzenie.

Do głównych problemów zdrowotnych sfinksa należy zaliczyć:

  • Patologiczne skurcze mięśni.
  • Choroby serca – dysplazja zastawki mitralnej i kardiomiopatia przerostowa.
  • Choroby skórne, jak pokrzywka pigmentowa i mastocytoza skóry.
  • Choroby przyzębia. W tym celu dobrze jest nauczyć pupila, żeby pozwolił myć zęby pastą do zębów dla zwierząt.

Podawanie leków

Zdrowie kota sfinksa to również higieniczny tryb życia i szybka reakcja na nietypowe zachowanie i niecodzienny wygląd naszego pupila. Leczenie podopiecznego może być trudnym przeżyciem, jeżeli nie zostanie opanowana technika szybkiego i bezpiecznego podawania mu leków.

Wiele leków jest produkowana w formie smacznych tabletek lub past.

Tabletkę, którą trzeba podać futrzakowi można ukryć w jedzeniu. Innym rozwiązaniem jest przytrzymanie pupila na kolanach, otworzenie mu pyszczka i włożeniu głęboko do gardła tabletki.  Jednak mniej stresujące i bezpieczniejsze jest podanie antybiotyku w zastrzykach.

Zdrowie kota sfinksa ma wpływ na jego samopoczucie i kondycję. Troskliwe dbanie o pupila często przedłuża mu życie, nawet o kilka lat. Sfinks jest wrażliwy na zmiany temperatury. Trzeba go chronić przed zimnem i przegrzaniem. Nie powinien być wystawiony na działanie silnych promieni słonecznych. Warto pamiętać, że zdrowy koci towarzysz jest zwierzęciem wesołym i szczęśliwym.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]