GeoZoo » Kot » Kot Afrodyty
Kot Afrodyty

Kot Afrodyty

Kot Afrodyty jest najstarszą i naturalną kocią rasą, która powstała bez ingerencji ludzkiej. Stworzenie to pochodzi z Cypru i tam jest jego ojczyzna. Futrzak ten jest silnym, średniej wielkości kotem. Jest to ekskluzywna rasa, którą warto hodować. Sprawdza się doskonale w zaciszu domowego ogniska.

Kot Afrodyty znany jest też jako cypryjski kot górski. Przez wieki zwierzęta te zamieszkiwały w środowisku naturalnym na Cyprze. Nazwa tego kota wywodzi się od Afrodyty, która była grecką boginią miłości i piękna. Legenda głosi, że narodziła się ona z piany morskiej cypryjskiej wyspy. Kot Afrodyty jest interesującym kotem i może żyć do 15 lat.

Krótka historia rasy

Kot Afrodyty jest potomkiem dzikich kotów, które trafiły na wyspę w czasach starożytnych. Rasa ta zamieszkiwała górskie tereny Cypru i była odizolowana od innych kocich pupili. Dotychczas nie należy krzyżować tych kotów z innymi rasami. Oficjalną nazwa została mu nadana w 2009 roku. Pierwsze kocie osobniki przywieziono do Europy w 2010 roku.

Rasa została uznana w 2012 roku przez Światową Organizację Felinologiczną WCF (World Cat Federation). Natomiast 5 lat później  rasę wstępnie uznała Międzynarodowa Organizacja Felinologiczna TICA (The International Cat Association). Kod Afrodyty jest rzadką rasą i raczej trudno dostępną. Hodowla kotów Afrodyty najbardziej popularna jest na Cyprze.

Wygląd zewnętrzny

Kot Afrodyty jest eleganckim i zgrabnym futrzakiem. Waży w granicach 4-6 kg. Posiada dość długi i silny tułów. Głowa jego ma kształt wydłużonego trójkąta, a nos jest prosty i długi. Ma muskularne ciało i proporcjonalna sylwetkę. Czoło jest lekko zaokrąglone, broda wydatna, a szczęki silne. Oczy kształtu oliwek mogą mieć różną barwę, co nie ma większego znaczenia. 

Uszy średniej wielkości są szeroko rozstawione w kształcie litery V. Ma długie kończyny, gdzie przednie są trochę krótsze od tylnych. Ogon średniej długości jest u nasady grubszy, a cieńszy przy końcu. Szata jego jest gruba i gęsta, a jednocześnie bardzo miękka. Sierść może być krótka bądź średniej długości.

Latem futro jest rzadsze i bez podszerstka oraz krótsze niż zimą. W hodowli dopuszczalne jest różne umaszczenie z wyjątkiem: liliowego, cynamonowego, płowego czy czekoladowego. Sierść tej rasy nie wykazuje tendencji do kołtunienia. Gęste i grube futro kota stanowi pełną ochronę w porze zimowej.

Kot Afrodyty

Charakter i temperament

Kot Afrodyty to atrakcyjne i inteligentne stworzenie z rodziny kotowatych. Zwierzęta te są spokojne, dobrze ułożone i niezmiernie towarzyskie. Jednocześnie są ciekawskie i żywiołowe oraz ufne w stosunku do ludzi. Jednak nie lubią narzucać się swoim towarzystwem. Kot ten jest zwierzęciem wesołym i rodzinnym.

Kot Afrodyty uwielbia przebywać z ludźmi. Kocha wspólne zabawy i pieszczoty ze swoim opiekunem, któremu jest całkowicie oddany. Uwielbia przesiadywać na ludzkich kolanach. Potrzebuje dużo miłości ze strony człowieka, którą chętnie odwzajemnia. Ten łagodny i gotowy do zabawy kot nie jest konfliktowy.

Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, zwłaszcza z kotami, a także z psami. Stworzenie to jest bardzo pojętne. W szybkim czasie potrafi nauczyć się nieskomplikowanych sztuczek. Nauka czystości również nie sprawia mu żadnego problemu. Rasa ta jest zdrowa i odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Pielęgnacja jego jest łatwa, ponieważ koci przyjaciel lubi codzienne czesanie. Lubi też wychodzić ze swoim opiekunem na spacer w szelkach i na smyczy. Na wyspie, w środowisku naturalnym maleje populacja tych kotów. Na kontynencie europejskim żyje około 50 osobników. Można je też podziwiać w ogrodach zoologicznych.

Kot Afrodyty wzbudza podziw wśród wielu kocich hodowców. Wzrosło zainteresowanie tym pięknym i uroczym kotem w Europie, w tym także w Polsce. W naszej ojczyźnie istnieją dwie hodowle tych kotów. Mieszkańcy Cypru są dumni z posiadania rodzimej rasy. Kot Afrodyty ze względu na swój łagodny charakter polecany jest rodzinom z dziećmi, ludziom samotnym i seniorom.

Scroll to Top