GeoZoo » Kot » AGRESJA KOTA
Kot sykający.

AGRESJA KOTA

Agresja kota jest rzadkim przypadkiem ze względu na skuteczny system socjalizacji kocich przyjaciół. Opiekun kota może mylić formę aktywności łowieckiej czy zabawę z trudnym zachowaniem pupila. Agresją nazywane są często błędnie odczytane sygnały wysyłanych przez zwierzę. Najczęściej mają one źródło we frustracji lub nudzie. 

Agresja kota może mieć miejsce w przypadku, kiedy zwierzę nie zostało wysterylizowane lub przebywa w dużym skupisku dzikich kotów. W sytuacji, kiedy kot przejawia agresywne zachowanie, to można sobie z tym poradzić. Znane są przyczyny trudnych kocich zachowań i wiadomo jest jak na nie reagować. Agresywne zachowanie kota może mieć wiele podłoży.

Agresja łowiecka

Agresja kota może posiadać wiele przyczyn. Jedną z nich jest agresja łowiecka. Zdarzają się przypadki zaatakowania człowieka przez kota, który polował na niego, jak na swoją ofiarę. Futrzak skrada się, a później rzuca się na osobę, jak na zdobycz. Takie zachowanie pupila jest nie właściwe, a szczególnie niebezpieczne dla dzieci i ludzi starszych.

Należy zapobiegać kociej agresji i unikać prowokujących sytuacji. Niektóre koty czekają na swojego opiekuna w ukryciu, ponieważ wiedzą kiedy będzie wykonywał określone czynności. Dlatego warto jest zmieniać swoje zwyczaje. Mały kotek nie powinien być zachęcany do zabawy w chowanego czy uczestniczyć w dzikich gonitwach.

Mały kotek sykający.

Agresja w zabawie

Agresja kota może mieć miejsce podczas zabawy z opiekunem. Mały kotek chowany bez rodzeństwa nie jest nauczony pewnych reakcji. Kocięta walcząc ze sobą nie używają zębów ani pazurów. Natomiast kot, który nie zna tych zasad może swojego właściciela udrapnąć lub pogryźć do krwi. Nie miał on jednak zamiaru wyrządzić człowiekowi krzywdy.

Kiedy kot skacze na rękę czy stopę człowieka, to wtedy jego atak trzeba skierować na zabawkę. Jeżeli stworzenie nadal jest w pozycji atakującej, należy użyć pistoletu na wodę. W ten sposób zostanie zniechęcony do brutalnej zabawy. Natomiast spokojną zabawę warto jest wynagrodzić ulubionym przysmakiem pupila.

Agresja lękowa

Agresja kota może być spowodowana strachem przed człowiekiem, jeżeli zwierzę we wczesnym etapie swojego życia nie stykało się z ludźmi. W takiej sytuacji cofają się przed zbliżającym się człowiekiem, płaszczą lub kładą na jednym boku i syczą. Opuszczają przy tym uszy i mają rozszerzone źrenice. Unikają kontakty, a jak to nie przynosi efektu, to gryzą.

Agresję lękową można zaobserwować u dzikich kotów, zabieranych z domu do weterynarza czy zmieniających właściciela. Takie typy trudnych kocich zachowań można opanować. Jednak zdarzają się koty, które mają genetycznie zachowany lęk, który pozostanie na zawsze. Skulona pozycja i spłaszczone uszy to przejaw agresji lękowej kota.

Kot sykający siedząc na koszyku wiklinowym.

Agresja wobec innych kotów

Agresja kota może dotyczyć innych kotów, których nie akceptuje. Futrzaki mają wrodzony silny instynkt terytorialny. Dzikie koty, które znalazły intruza w swoim rewirze ostrzegają, a następnie wyrzucają nieproszonego gościa. Takie sytuacje zdarzają się często i trudno je zmienić.

Do kocich kłótni dochodzi przeważnie wczesnym rankiem, późnym wieczorem i nocą.

Kot żyjący w ognisku rodzinnym nie powinien być o tych porach  wypuszczany z domu. Wśród kotów, które bytują w domu, takie sytuacje nie są częste. Koty przejawiające wobec siebie agresję powinny być trzymane w oddzielnych pokojach. Dobrze jest zamieniać im codziennie zajmowane pomieszczenia, aby czuły wzajemnie swoje zapachy.

Agresja kota może wiązać się ze zmianami neurochemicznymi, które zachodzą w kocim mózgu. W takim przypadku nie jest łatwo dociec przyczyny trudnego zachowania pupila. Zaburzenia takie wymagają specjalistycznej terapii, co wiąże się z podaniem leków.

Badania diagnostyczne powinny poprzedzić przyjmowanie leków.

Agresja kota w niektórych przypadkach jest w pełni naturalna i uzasadniona. Przyczyn agresywnego zachowania naszego pupila może być wiele. W przypadku podejrzewania, że kot zachowuje się agresywnie, najlepiej skonsultować ten problem ze specjalistą. W takiej sytuacji pierwszym zadaniem będzie ustalenie rodzaju zachowań o charakterze agresywnym.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top