GeoZoo » Kot » Khao Manee
Khao Manee

Khao Manee

Khao Manee to piękny i elegancki kot o śnieżnobiałym futrze. Jest to rasa mało znana na naszej planecie. Koty te chętnie trzymane są w tajskich domach. Khao Manee to uroczy i pełen temperamentu wspaniały towarzysz człowieka.

Khao Manee to inaczej „biały diament” o nieprzeciętnej urodzie. W Polsce nie odnotowano hodowli tych kotów. Jest to wierny i kochający przyjaciel człowieka. Ze względu na niewiele hodowli jest kotem kosztownym. Cena z rodowodem może sięgać nawet pond 10 tysięcy dolarów. Należą do kotów długowiecznych.

Krótka historia

Khao Manee cieszy się dużym uznaniem wśród miłośników kotów. Jest to tajemnicza rasa, która według tajskich wierzeń przynosi szczęście. Pochodzi z Tajlandii. Pierwsze zapiski o tym kocie pojawiły się w XIV wieku. Białe koty o diamentowych oczach na dworze królewskim uznawane były za talizmany, które przynoszą szczęście. 

Khao Manee zagrażało wyginięcie. Z tego względu w 1999 roku kilka osobników wywieziono do Stanów Zjednoczonych w celu zachowania hodowli tej rasy. W 2011 roku rasa ta została uznana przez GCCF, a w 2015 roku przez TICA.

Khao Manee często hodowany jest w Tajlandii ze względu na swoje królewskie pochodzenie. FIFe nie uznało jeszcze tej niesamowicie interesującej rasy. Najczęściej hodowane są w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jest to bardzo interesująca rasa.

Khao Manee

Cechy zewnętrzne

Khao Manee to krótkowłosy kot, średniej wielkości. Posiada wysportowaną, dobrze umięśnioną i szczupłą sylwetkę o proporcjonalnej budowie. Kocica dorasta w granicach 25-30 cm i jest trochę mniejsza od kocura, którego długość ciała mieści się w granicach  30-35 cm.  

Waga dorosłych kotów wynosi w granicach 3-5 kg. Kot ten posiada szeroką głowę z dosyć dużymi uszami. Ma bystry wzrok i może posiadać oczy koloru żółtego, jasnoniebieskiego czy zielonego. Pożądane są oczy różnobarwne, które wyróżniają kota spośród innych ras.

Jedno kocie oko może być żółte, a drugie niebieskie lub jedno zielone, a drugie niebieskie. Ogon kota jest długości tułowia. Posiada krótkie futro o białym umaszczeniu, które przylega do różowej skóry. Khao Manee żyje w granicach 15-18 lat.

Charakter i temperament

Khao Manee jest inteligentnym kotem i niezwykle towarzyskim. Stworzenie to jest aktywne i potrzebuje odpowiednią dawkę ruchu. Przepada za pieszczotami i wspólnymi zabawami ze swoim opiekunem. Lubi być w centrum zainteresowania. Głośnym miałczeniem upomina się o swoje prawa. Akceptuje inne zwierzęta w domu.

Uwielbia skoki i wspinaczki. Z tego powodu powinien mieć zapewniony wysoki drapak, najlepiej piętrowy. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w różnych miejscach domu dwóch wysokich i stabilnych drapaków. Nadaje się dla ludzi aktywnych i rodzin z dziećmi. Nie jest trudny w pielęgnacji.

Niektóre osobniki zwłaszcza z niebieskimi oczami mają predyspozycje do głuchoty. Jest on kotem bardzo komunikatywnym, zrównoważonym i niekapryśnym. Na przykład lubi figlować i popisywać się różnymi sztuczkami. Wyglądem i zachowaniem przypomina kota tureckiego angorę, który również może posiadać różnokolorowe oczy.

Podsumowując Khao Manee zawsze wygląda dostojnie, elegancko i czujnie. Jest on sympatycznym i niestrachliwym zwierzęciem. Akceptuje również towarzystwo nieznanych mu ludzi. To piękny koci przyjaciel i towarzysz dnia codziennego. Z kotem tym nie można się nudzić, ponieważ jest pełen energii. Polecany jest miłośnikom fauny, a zwłaszcza kocim pasjonatom.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top