GeoZoo » Kot » KOCI ROZWÓJ
Koci rozwój

KOCI ROZWÓJ

Koci rozwój przebiega w kilku etapach, podczas których dochodzi do aktywacji zmysłów i umiejętności, które pozwalają maluchowi poznawać otaczający go świat.

Koci rozwój zaowocuje szybszym rozwojem, lepszym przystosowaniem oraz większymi zdolnościami adaptacyjnymi malucha, jeżeli rozwijający się kociak będzie miał zapewnionych wiele rozrywek i nie będzie izolowany od bodźców zewnętrznych.

Kocia ciąża

Kocia ciąża wynosi około dziewięciu tygodni. Przedział ten waha się w granicach 56 – 63 dni. W pierwszej połowie ciąży wygląd kotki nie ulega większym zmianom. Dopiero dwa tygodnie przed porodem sylwetka jej znacznie przybiera na wadze. Kocica ma wówczas problemy ze swobodnym poruszaniem się i przeważnie woli odpoczywać, niż uczestniczyć w zabawach.

Po narodzinach kociaków na ich zrównoważony rozwój rzutuje jakość życia kocicy podczas ciąży.

Na późniejsze reakcje kociaków ma wpływ poziom stresu ciężarnej kotki. Więź pomiędzy kociakami, a kocicą nawiązuje się w pierwszych minutach po porodzie. Maluchy potrafią jasno komunikować swojej mamie potrzeby w przypadku gdy są głodne lub jest im zimno.

Aktywacja kocich zmysłów

Aktywacja kocich zmysłów następuje etapami.

Zmysły malucha rozwijają się w niżej podanej kolejności:

  • Odczuwanie ciepła i zimna, węch oraz zmysł równowagi ma początek od urodzenia.
  • Wzrok i słuch aktywuje się mniej więcej po tygodniu.
  • Wyrzynanie się pierwszych zębów mlecznych i stawanie na nogi wraz z penetrowaniem okolicy następuje w wieku trzech tygodni.

Czas pełnego rozwoju kociego wzroku wynosi trzy miesiące, dlatego światło pełni w tym czasie bardzo istotną rolę. W takich warunkach oczy pracują zdecydowanie lepiej, niż w ciemnych zakamarkach. W pierwszym tygodniu życia kociaki nie wytwarzają hormonów stresu, dzięki czemu nie odczuwają lęku.

Koci rozwój

Fizyczny rozwój małych kotków

Fizyczny rozwój kociąt następuje w szybkim tempie. W pierwszych tygodniach maluchy bardzo szybko zwielokrotniają swoją masę. Waga miesięcznego kotka waha się w granicach 28 – 30 dag, natomiast waga dwumiesięcznego malucha może wynosić nawet 1 kg. W dalszych miesiącach kocięta nadal rosną i zwiększają swoją wagę. W pierwszych trzech miesiącach zachodzą największe zmiany.

Kociaki osiągają samodzielność między czwartym, a szóstym miesiącem.

W tym czasie zęby mleczne ulegają wymianie na stałe, doskonalą one swoje zdolności łowieckie i uczą się głównych zasad przetrwania oraz zmienia się ich sylwetka. Kocur osiąga dojrzałość płciową w okolicach sześciu miesięcy. Kotki dojrzewają później, pierwsza ruja pojawia się u nich między szóstym, a ósmym miesiące życia.

Kociaki tworzą silną więź społeczną zarówno z matką, jak również z rodzeństwem. Wzorem do nauki naśladownictwa są dla maluchów inne koty. Wczesne oddzielenie kociaków od matki i rodzeństwa mogą mieć poważne konsekwencje w dalszym ich rozwoju. Braki w pierwotnej socjalizacji mogą przełożyć się na przyszłe kontakty społeczne kociaków, również z ludźmi.

Dojrzałość psychiczna i fizyczna przychodzi później niż dojrzałość płciowa.

Koty usamodzielniają się przeważnie przed ukończeniem sześciu miesięcy. Od samego początku kociak powinien być objęty opieką weterynarza. Opiekun kociaka czy dorosła suka może w skrajnych przypadkach być kocim rodzicem zastępczym i wychować w domu zdrowego i szczęśliwego kota.

Małym kotkom nie należy podawać krowiego mleka, ponieważ nie jest ono przez kocięta trawione, co może doprowadzić do ostrej biegunki i odwodnienia, a nawet zakończyć się śmiercią. W życiu kociego malucha ważne jest stworzenie przyjaznego otoczenia, odpowiedniego sposobu karmienia, jak również kontrola stanu jego zdrowia.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie