GeoZoo » Zoologia » Opieka nad gadami
Opieka nad gadami

Opieka nad gadami

Opieka nad gadami wymaga fachowej wiedzy. Warto jest zapoznać się ze specjalistyczną lekturą na temat życia tych zwierząt. W środowisku naturalnym gady żyją na całym świecie. Niektóre gatunki zostały udomowione i można je kupić w zarejestrowanej hodowli lub w sklepie zoologicznym.

Opieka nad gadami dotyczy zwierząt dzikich. Mieszkających nie tylko pod jednym dachem ze swoim właścicielem. Dotyczy to również gadów żyjących w  parkach, lasach, górach czy na polach. Niekiedy przebywające na wolności gady wymagają ingerencji ze strony człowieka. Dzikie zwierzę ranne lub osłabione w lesie czy parku pozostawione bez opieki nie przeżyje. Wiele gatunków gadów przebywa w ogrodach zoologicznych.

Domowa hodowla gadów

Opieka nad gadami w warunkach domowych polega na wiedzy i doświadczeniu ich właściciela. Zwierzęta te zdobywają coraz więcej zwolenników na całym świecie. Podstawy hodowli gadów powinien znać ich opiekun. Należy pamiętać, że każdy gatunek tych stworzeń ma swoje indywidualne wymagania. Zwierzęta te są dzikie, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Mogą one boleśnie ugryźć swojego opiekuna.

Opieka nad gadami wiąże się z zebraniem na ich temat dużo istotnych informacji. Pomoże to w zapewnieniu im odpowiedniego standardu życia. Wiele gatunków to zwierzęta delikatne z wygórowanymi potrzebami. Ważny jest zakup zdrowego osobnika. Poczatkujący hodowca powinien skorzystać z pomocy doświadczonej osoby.

Do nowych warunków życia łatwiej przyzwyczajają się młode gady, niż starsze osobniki.

Gady

Mieszkanie gadów

Opieka nad gadami to stworzenie im bezpiecznych warunków bytowania. Doskonałym mieszkaniem dla tych zwierząt jest odpowiednio urządzone i utrzymane terrarium. Mieszkanie gadów należy dostosować do ich potrzeb w środowisku naturalnym. System ogrzewania i wystrój terrarium zależy od wymagań jego mieszkańców. Istnieje kilka typów terrariów.

Podstawowy podział terrarium oparty jest na temperaturze i wilgotności.

Wyróżnia się trzy główne rodzaje terrarium:

  • nieogrzewane i wilgotne,
  • ogrzewane półsuche lub suche,
  • ogrzewane bardzo suche.

Terrarium nieogrzewane i wilgotne to mieszkanie dla gadów pozbawione ogrzewania. Wystarczy w nim temperatura pokojowa. Do oświetlenia wykorzystywane są jarzeniówki wydzielające bardzo mało ciepła. Z tego względu nie podnoszą one temperatury w terrarium. Najlepszym podłożem jest torf, ponieważ zatrzymuje wodę. Dzięki temu utrzymywana jest odpowiednia wilgotność. 

W sklepie zoologicznym można zakupić gotowe tło. Dekoracją mogą być: konary, korzenie czy płaskie kamienie. Dobrze jest również posadzić w terrarium mchy i paprocie. W basenie można uprawiać zimnolubne rośliny wodne. Na przykład rzęsę wodną czy rogatkę. Terrarium nieogrzewane i wilgotne przeznaczone jest dla niektórych gadów z umiarkowanej strefy.

Terrarium ogrzewane półsuche lub suche wymaga zainstalowania ogrzewania. Przeważnie są to niedużej mocy lampy grzewcze. Gady bytujące w tego typu terrarium powinny mieć temperaturę w granicach 20 – 30oC. Doskonałą dekoracją są korzenie, gałęzie, kory, kamienie czy skałki.

Terrarium należy obsadzić roślinami odpornymi na wysychanie, np. bluszczem. Odpowiednią dekorację można zakupić w sklepie zoologicznym. Podłożem może być: ziemia leśna, kora lub drewienka ze znikomą ilością torfu. W tego rodzaju terrarium należy hodować gady ze strefy umiarkowanej.

Terrarium ogrzewane bardzo suche wymaga zainstalowania bardzo silnego ogrzewania. Powinna być w nim utrzymana wysoka temperatura, nawet około 40oC. Nierzadko występuje potrzeba zastosowania kamieni i mat ogrzewczych w celu utrzymania na odpowiednim poziomie temperatury podłoża. Przeznaczone jest ono dla gadów zamieszkujących pustynie, półpustynie i stepy.

Żywienie i zdrowie gadów

Czyszczenie terrarium

Gadom nie wystarczy tylko zbilansowana dieta, ale także utrzymane w czystości ich mieszkanie. Wielkość jego zależy od rozmiarów gada, ilości osobników, podłoża i obsadzonych w nim roślin. Najtrudniejszy w utrzymaniu czystości jest basen z wodą, ponieważ zbiera się w nim wiele zanieczyszczeń. W basenie należy regularnie podmieniać wodę i okresowo wymieniać całe podłoże lub jego część oraz usuwać resztki pokarmu.

W basenie pielęgnacji wymagają również żyjące w nim rośliny. Należy je systematycznie przycinać, podlewać i nawozić. Najlepiej jest czyścić basen w rękawicach ochronnych, które zapobiegają przed bolesnym ugryzieniem gada. Dobrze jest na czas czyszczenia basenu przenieść nasze stworzenie do mniejszego terrarium pomocniczego. Do obsługi terrarium należy zaopatrzyć się w potrzebne akcesoria.

Podsumowując opieka nad gadami polecana jest szczególnie miłośnikom tych zwierząt. Dlatego warto jest w tym celu pogłębić swoją wiedzę o fachową literaturą. Można również skorzystać z porad doświadczonych hodowców gadów. Każde zwierzątko domowe potrzebuje opieki i ludzkiego dozoru. Właściwie odżywiane i hodowane w odpowiednich warunkach będzie nam towarzyszyło przez długie lata.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]