GeoZoo » Ptak » OPIEKA NAD PIONĄ NIEBIESKOGŁOWĄ
Grupa ptaków siedzących na ziemi.

OPIEKA NAD PIONĄ NIEBIESKOGŁOWĄ

Opieka nad pioną niebieskogłową wiąże się z posiadaniem podstawowej wiedzy na temat tego gatunku papug. Zalecana jest hodowla par w przestronnych wolierach. Ważne jest również zdobyte wcześniej doświadczenie hodowlane w tym zakresie. Hodowla piony niebieskogłowej polecana jest przede wszystkim  miłośnikom papug.

Opieka nad pioną niebieskogłową nie jest kłopotliwa pod warunkiem, że została kupiona zdrowa papuga. Ptak nie powinien być w domu uciążliwym dodatkiem, ale członkiem rodziny. Należy codziennie obserwować zachowanie i wygląd skrzydlaka. Na czas urlopu czy wyjazdu w delegację trzeba pozostawić pupila pod opieką zaufanej osoby.

Wybór i zakup papugi

Opieka nad pioną niebieskogłową może przynieść wiele radości. Wypuszczanie jej codziennie z klatki przyczyni się do zbudowania więzi między papugą, a człowiekiem. Potencjalny opiekun, decydujący się na ptaka powinien znać jego wymagania. 

Do podstawowych czynności, jakie trzeba wykonywać, żeby papugi były szczęśliwe i zdrowe należy:

  • Poświęcanie czasu na zaglądanie do klatki, minimum dwa razy dziennie. Jest to niezbędna czynność w celu sprawdzenia zachowania i wyglądu ptaka.
  • Zamontowanie klatki w zacisznym i widnym miejscu pokoju, ale bez przeciągów.
  • Regularne przemywanie klatki czy woliery wilgotną gąbką lub ściereczką.
  • Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie ptak spędza swoje życie.
  • Uniemożliwienie dostępu do gorącej wody i grzejników, czy lekarstw i toksycznych roślin.
  • Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli papuga wypuszczona jest z klatki i zwiedza pokój.
  • Zamontowanie w odpowiednim miejscu poidła kulkowego i karmników czy pojemników, pamiętając o codziennym ich myciu.
  • Podawanie codziennie świeżej i czystej wody, suchego pokarmu oraz czystych i świeżych owoców czy warzyw. Nie należy zapominać o zieleninie.
  • Zabranie niezjedzonego pokarmu, żeby nie zaległ w klatce.
  • Wymienianie w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w klatce.

Piona niebieskogłowa

Klatka lub woliera

Opieka nad pioną niebieskogłową nie należy do skomplikowanych zadań. Ptaki te mogą być trzymane w przestronnej klatce, witrynie czy w wolierze zewnętrznej przez cały rok. Duże woliery są dobrym rozwiązaniem dla ptasiej pary. Papugi te trzeba chronić przed nadmiernym zimnem i w razie potrzeby przenieść je do woliery wewnętrznej.

Dobrym rozwiązaniem jest  woliera o trzech bokach skonstruowanych z desek. Woliera zewnętrzna powinna być zadaszona i posiadać zaciszne miejsce, w którym może schować się papuga w zimne dni. Piona niebieskogłowa nie powinna być niepokojona. Zwierzęta futerkowe wspinające się po siatce stresują papugę  i wprowadzają w panikę.

Klatka

Metalowa z plastykowym dnem jest dobrym wyborem  ze względu na funkcjonalność i łatwość dezynfekcji. Minimalne  wymiary klatki dla pary to witryny o wymiarach: 200 cm x 100 cm x 150 cm. Powierzchnia klatki nie powinna przypominać zamknięcia ptaków w więziennej celi. Pojedynczej papudze czy parze należy umożliwić swobodne poruszanie się po klatce.

Klatka powinna posiadać wysuwaną szufladę, co ułatwia jej sprzątanie. Szufladę lub dno klatki należy wysypać piaskiem albo kukurydzianą posypką. Dobrym rozwiązaniem są klatki prostopadłościenne.

W klatkach w kształcie kuli czy walce nie powinno trzymać się żadnych ptaków. Pomieszczenia tego typu stresują papugi, a nawet mogą doprowadzić je do choroby nerwowej.

Ważną rolę w klatce pełnią drzwiczki. Powinny one posiadać odpowiednią wielkość z przystosowaniem do swobodnego wkładania naczyń z pokarmem, żerdek oraz odłapywania ptaków. W sprzedaży nie brakuje klatek z dwoma czy nawet czterema drzwiami. Dobrze jest, jak jedne z drzwiczek znajdują się w najniższej części klatki, co ułatwia wkładanie pokarmu

Woliera pokojowa

Jest dostępna w sprzedaży w sklepach zoologicznych. Przeważnie wyposażona jest ona w kółka, co ułatwia przesuwanie jej w mieszkaniu, na balkon czy taras. Woliera taka jest dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania ptasiej pary. Szkielet woliery metalowy lub drewniany powinien być obciągnięta siatką. Wymiary klatki na kółkach to zwykle: 200 cm długość, szerokość 100 cm, a wysokość 150 cm.

piona niebieskogłowa siedząca na poręczy przy pojemnikach z jedzeniem.
CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=442542

Wyposażenie klatki

Wyposażeniem klatki  czy woliery są naczynia na wodę i ziarno, które powinny być stabilne oraz łatwe do mycia. Ptaki nie powinny być w stanie je przewrócić. Dobrym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na klatce dozowniki. Podstawowym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli. Dobrze, jak są to gałązki różnej grubości.

Piona niebieskogłowa uwielbia wodne kąpiele, dlatego należy jej to umożliwić.

Może kapać się codziennie pod nadzorem opiekuna. Nie wolno zapominać o zapewnieniu papudze odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Powinna mieć codziennie zapewnioną odpowiednią porcję słońca.

Opieka nad pioną niebieskogłową jest bardzo ważna w życiu tych egzotycznych ptaków. Papugi te mogą żyć od 20 do 40 lat w odpowiednio stworzonych warunkach domowych. Pionę należy zapoznać ze wszystkimi domownikami. Dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury możemy pomóc pupilom w kłopotach albo skorzystać z pomocy weterynarza.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top