GeoZoo » Gryzoń » Hodowla świnek morskich
Hodowla świnek morskich

Hodowla świnek morskich

Hodowla świnek morskich, których obecna nazwa to kawia domowa wnosi w życie hodowców wiele radości i satysfakcji. Członkowie związków hodowlanych tego gatunku gryzoni biorą udział w różnych pokazach i wydarzeniach, a także organizują wspólne wyjazdy na zagraniczne wystawy.

Hodowla świnek morskich rozpowszechniona jest w wielu krajach Europy, gdzie w profesjonalnej hodowli można nabyć rasę krótkowłosą, długowłosą prostą czy kręconą, a także bezwłosą. W stanie dzikim gryzonie te już nie występują. Jedynie w pierwszej ojczyźnie można jeszcze spotkać osobniki wtórnie zdziczałe, gdzie przodkowie kawii domowej zajmowali tereny wokół jeziora Titicaca w Boliwii i Peru.

Historia hodowli

Kawie to zwierzęta stadne, które zamieszkiwały tereny trawiaste. Do rodziny kawiowatych należy pięć podgatunków. Zwierzątko to zostało udomowione prawdopodobnie około 3000 lat p.n.e. Dokonali tego Indianie, którzy mieszkali w Andach Ameryki Południowej. Wykorzystali oni to zwierzątko w medycynie ludowej oraz do celów rytualnych i kulinarnych.

Do dzisiejszego dnia kawia domowa hodowana jest w Peru i Boliwii w celu konsumpcyjnym, dostarczając mięsa. Na starym kontynencie nazwano ją świnką „zamorską”. Początkowo gościła na dworach możnowładców, będąc tam zamorską ciekawostką. Do Europy została przywieziona przez Hiszpanów i Portugalczyków i z czasem stała się ulubionym i jednym z najczęściej trzymanych gryzoni w warunkach domowych. 

Hodowla świnek morskich

Specjalistyczne hodowle

Hodowla świnek morskich może być prowadzona hobbystycznie, jak również w celach zysku. Hodowcy kawii zrzeszeni są w Federacji Europejskiej (EE). Niektórzy z nich są tylko miłośnikami tych niedużych gryzoni, hodując je wyłącznie z przyjemności. Pozostali hodowcy zajmują się hodowlą w celach handlowych uczestnicząc wspólnie w pokazach i wystawach, gdzie mogą wzajemnie wymienić się spostrzeżeniami i doświadczeniem.

Federacja Europejska – Entente Européenne (EE) jest organizacją narodowych związków hodowców pięciu sekcji: gołębi, drobiu, królików, świnek morskich i ptaków klatkowych. Została założona w Brukseli w 1938 roku pod nazwą Entente des Commissions Internationales. Założyciele tej organizacji pochodzili z: Francji, Luksemburga, Holandii i Belgii.

Celem jej jest zjednoczenie organizacji europejskich, które zajmują się hodowlą drobnego inwentarza, rozwiązywanie różnych problemów hodowlanych i technicznych. Poza tym Federacja Europejska ponosi odpowiedzialność za organizowane wystawy i komisje sędziowskie.

W dzisiejszych czasach zrzesza około 2,5 miliona członków z 31 krajów, a jej siedziba znajduje się w Luksemburgu. Polska stowarzyszona jest w ramach hodowli: gołębi, drobiu, królików i świnek morskich. Opłata roczna w 2019 roku wynosiła 150 EURO za każdy dział.

Wybór domowego gryzonia

Strukturę organizacyjną EE tworzą cztery organy:

  • Doroczne Walne Spotkanie, w którym udział bierze 150 delegatów ze wszystkich zrzeszonych państw europejskich,
  • Organy Wykonawcze,
  • Sekcje Techniczne, które zajmują się między innymi problemami technicznymi w zakresie krajowych i regionalnych ras zwierząt,
  • Podkomisja ds. Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt, zajmująca się problemami specyficznych hodowli i drobnego inwentarza, a także zagadnieniami weterynaryjnymi, dbając o zdrowie zwierząt.

Każda sekcja ma za zadanie zorganizować minimum jedno międzynarodowe szkolenie rocznie dla sędziów, a główne założenia opracowywane są przez komisje wzorcowe EE. Pod patronatem Federacji Europejskiej jest organizowana raz na trzy lata wystawa europejska, która obejmuje do 50 tysięcy eksponowanych zwierząt z pięciu działów. 

W specjalistycznych hodowlach uzyskano również odmiany świnki morskiej, która charakteryzuje się długą, dochodzącą czasem do ponad 20 centymetrów sierścią, jak także wyhodowano rozetki. Te ostatnie są świnkami krótkowłosymi o dosyć szorstkiej sierść, układającej się na tułowiu w rozetki o pojedynczym środku.

Kania powinna mieć nie mniej, jak sześć rozetek, rozłożonych symetrycznie po obuch stronach ciała.

Hodowla świnek morskich coraz częściej staje się hobby, w którym są nierzadko zaangażowani wszyscy członkowie rodziny, zarówno dzieci, jak osoby dorosłe. Niejednokrotnie członkowie Federacji Europejskiej są zapraszani do szkół w celu uzupełnienia wiedzy przekazywanej przez nauczycieli. Ponadto uczniowie mają możliwość wizyty w miejscach hodowli tych gryzoni.

Świnkę morską najlepiej zakupić ze znanej hodowli, która może zagwarantować zdrowe zwierzątko i pozbawione wad genetycznych. Obecnie kawia należy do jednych z najczęściej hodowanych zwierząt domowych, a właściwie traktowana jest łagodna i towarzyska. Szybko przyzwyczaja się do swojego opiekuna i wita go radośnie chrząkając i gwiżdżąc.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy ...
Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać ...
Kocie spacery

Kocie spacery

Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą ...
Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi ...