GeoZoo » Gryzoń » KOMUNIKACJA MIĘDZY WIEWIÓRKAMI

KOMUNIKACJA MIĘDZY WIEWIÓRKAMI

Komunikacja między wiewiórkami oceniana jest w świecie zwierząt za jedną z najbardziej rozwiniętych. W środowisku naturalnym,  w swoim języku i różnymi sygnałami dźwiękowymi identyfikują drapieżnika. Wiewiórki potrafią komunikować się pomiędzy sobą za pomocą ultradźwięków, które nie są słyszalne dla ucha ludzkiego.

Komunikacja między wiewiórkami polega na przesyłaniu rozmaitych dźwięków o różnej częstotliwości. Porozumiewają się również za pomocą różnych gestów i zapachów. Niejednokrotnie robią to wykorzystując ruch ogona. Natomiast piesek preriowy przyjmując postawę słupka uważnie obserwuje otoczenie. W naturze dostrzegając niebezpieczeństwo ostrzega o nim osobniki z kolonii charakterystycznym szczekaniem.

Zwyczaje w środowisku naturalnym

Komunikacja między wiewiórkami jest ciekawym zjawiskiem. Wiewiórki są doskonałymi obserwatorami i potrafią uczyć się od siebie na wzajem. Należą do dosyć głośnych stworzeń, które podczas zalotów również wydają charakterystyczne dźwięki. Kiedy gryzoń obserwuje otocznie, w razie niebezpieczeństwa wydaje ostrzegawcze sygnały. Nie jest to świst lecz charakterystyczny szczek.

Kiedy drapieżnik pojawi się w polu widzenia wiewiórka wydaje pierwszy, krótki i ostrzegawczy szczek, podskakuje, znowu szczeka, a następnie ucieka do nory. Sygnał zagrożenia to dwusylabowy szczek, który jest wydawany z częstotliwością 40 razy na jedną minutę. W kolonii wartę przejmuje strażnik, który monitoruje kierunek przemieszczania się drapieżnego zwierzęcia.

Wiewiórki różnymi dźwiękami i mową ciała identyfikują nieproszonego gościa. Kiedy drapieżnik opuszcza terytorium kolonii można zaobserwować silne wygięcie ciała wiewiórki w łuk i zmianę przekazywanego sygnału na „yip” w miejsce „chirk-chirk-chirk”, co jest bardzo istotne dla tych gryzoni.

Wiewiórki z tej samej kolonii w kontaktach międzyosobniczych dotykają się siekaczami. Jest to identyfikacja osobnicza, która wygląda jak pocałunek.

Gryzonie z innej kolonii często szczękają na siebie zębami i gwałtownie poruszają ogonem, co ma wpłynąć na przegonienie intruza. Może nastąpić pościg, a nawet dojść do walki, co trwa około pół godziny. Ponadto pomiędzy osobnikami płci przeciwnej następuje komunikacja z udziałem substancji zapachowych, co ma miejsce w sezonie rozrodczym.

Komunikacja między wiewiórkami

Porozumiewanie się wiewiórek

Komunikację między wiewiórkami warto zaobserwować za pomocą specjalistycznej lunety. Badania przy wykorzystaniu spektrogramu dźwiękowego wykazały, że wiewiórki wysyłają od 9 do 12 zawołań.

Na przykład do nich zaliczone są następujące dźwięki:

  • chirps czy chatters,
  • squeals, co oznacza przerażenie,
  • chirk-chirk-chirk, które są sygnałami ostrzegawczymi i alarmują o nadchodzącym drapieżniku,
  • snaris, które używane jest podczas walki,
  • jump-yip z przednimi łapkami podniesionymi do góry i odrzuconą głową. Jednocześnie gryzoń wydaje dźwięk „wheezing”, który przypomina płacz. Dźwięki te wydawane są, kiedy intruz opuszcza kolonię.

Młode wiewiórki wydają dźwięki podobne do kociego miałczenia w celu porozumiewania się z matką. Miauczenie może być również reakcją dorosłych wiewiórek na stres czy strach przed niebezpieczeństwem. Można to uznać za niezwykłe zjawisko. Najczęściej wiewiórki porozumiewają za pomocą wydawanych sygnałów i ruchami puszystego ogona.

Komunikacja między wiewiórkami podczas zagrożenia jest bardzo ważna. Najskuteczniejszą formą obrony jest sygnalizacja ostrzegawcza  i szybkie znikanie w norach. Wiewiórki w warunkach domowych potrafią również porozumiewać się z człowiekiem. Niejednokrotnie sygnalizują opiekunowi swoje potrzeby czy zadowolenie lub strach.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy ...
Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać ...
Kocie spacery

Kocie spacery

Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą ...
Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi ...