
KOMUNIKACJA MIĘDZY WIEWIÓRKAMI
16/09/2020Komunikacja między wiewiórkami oceniana jest w świecie zwierząt za jedną z najbardziej rozwiniętych. W środowisku naturalnym, w swoim języku i różnymi sygnałami dźwiękowymi identyfikują drapieżnika. Wiewiórki potrafią komunikować się pomiędzy sobą za pomocą ultradźwięków, które nie są słyszalne dla ucha ludzkiego.
Komunikacja między wiewiórkami polega na przesyłaniu rozmaitych dźwięków o różnej częstotliwości. Porozumiewają się również za pomocą różnych gestów i zapachów. Niejednokrotnie robią to wykorzystując ruch ogona. Natomiast piesek preriowy przyjmując postawę słupka uważnie obserwuje otoczenie. W naturze dostrzegając niebezpieczeństwo ostrzega o nim osobniki z kolonii charakterystycznym szczekaniem.
Zwyczaje w środowisku naturalnym
Komunikacja między wiewiórkami jest ciekawym zjawiskiem. Wiewiórki są doskonałymi obserwatorami i potrafią uczyć się od siebie na wzajem. Należą do dosyć głośnych stworzeń, które podczas zalotów również wydają charakterystyczne dźwięki. Kiedy gryzoń obserwuje otocznie, w razie niebezpieczeństwa wydaje ostrzegawcze sygnały. Nie jest to świst lecz charakterystyczny szczek.
Kiedy drapieżnik pojawi się w polu widzenia wiewiórka wydaje pierwszy, krótki i ostrzegawczy szczek, podskakuje, znowu szczeka, a następnie ucieka do nory. Sygnał zagrożenia to dwusylabowy szczek, który jest wydawany z częstotliwością 40 razy na jedną minutę. W kolonii wartę przejmuje strażnik, który monitoruje kierunek przemieszczania się drapieżnego zwierzęcia.
Wiewiórki różnymi dźwiękami i mową ciała identyfikują nieproszonego gościa. Kiedy drapieżnik opuszcza terytorium kolonii można zaobserwować silne wygięcie ciała wiewiórki w łuk i zmianę przekazywanego sygnału na „yip” w miejsce „chirk-chirk-chirk”, co jest bardzo istotne dla tych gryzoni.
Wiewiórki z tej samej kolonii w kontaktach międzyosobniczych dotykają się siekaczami. Jest to identyfikacja osobnicza, która wygląda jak pocałunek.
Gryzonie z innej kolonii często szczękają na siebie zębami i gwałtownie poruszają ogonem, co ma wpłynąć na przegonienie intruza. Może nastąpić pościg, a nawet dojść do walki, co trwa około pół godziny. Ponadto pomiędzy osobnikami płci przeciwnej następuje komunikacja z udziałem substancji zapachowych, co ma miejsce w sezonie rozrodczym.

Porozumiewanie się wiewiórek
Komunikację między wiewiórkami warto zaobserwować za pomocą specjalistycznej lunety. Badania przy wykorzystaniu spektrogramu dźwiękowego wykazały, że wiewiórki wysyłają od 9 do 12 zawołań.
Na przykład do nich zaliczone są następujące dźwięki:
- chirps czy chatters,
- squeals, co oznacza przerażenie,
- chirk-chirk-chirk, które są sygnałami ostrzegawczymi i alarmują o nadchodzącym drapieżniku,
- snaris, które używane jest podczas walki,
- jump-yip z przednimi łapkami podniesionymi do góry i odrzuconą głową. Jednocześnie gryzoń wydaje dźwięk „wheezing”, który przypomina płacz. Dźwięki te wydawane są, kiedy intruz opuszcza kolonię.
Młode wiewiórki wydają dźwięki podobne do kociego miałczenia w celu porozumiewania się z matką. Miauczenie może być również reakcją dorosłych wiewiórek na stres czy strach przed niebezpieczeństwem. Można to uznać za niezwykłe zjawisko. Najczęściej wiewiórki porozumiewają za pomocą wydawanych sygnałów i ruchami puszystego ogona.
Komunikacja między wiewiórkami podczas zagrożenia jest bardzo ważna. Najskuteczniejszą formą obrony jest sygnalizacja ostrzegawcza i szybkie znikanie w norach. Wiewiórki w warunkach domowych potrafią również porozumiewać się z człowiekiem. Niejednokrotnie sygnalizują opiekunowi swoje potrzeby czy zadowolenie lub strach.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad bystrzykiem neonowym
Czytaj Dalej

Piżmak amerykański
Czytaj Dalej

Kastracja psa
Czytaj Dalej

Opieka nad aleksandrettą
Czytaj Dalej

Kot z najdłuższym ogonem
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie fretki
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego
Czytaj Dalej

Najdłużej żyjący gryzoń
Czytaj Dalej

Pudel
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie aleksandretty
Czytaj Dalej

Kot czy kotka, co wybrać?
Czytaj Dalej

Fretka
Czytaj Dalej