GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Najgroźniejsza afrykańska ryba
Najgroźniejsza afrykańska ryba

Najgroźniejsza afrykańska ryba

Najgroźniejsza afrykańska ryba posiada potężne  szczęki i zęby. Jest to ryba Hydrocynus goliath zwana rybą tygrysią. Jest największym okazem spośród 6 gatunków należących do rodzaju Hydrocynus . Pochodzi ona z gromady promieniopłetwych, rzędu kąsaczokształtnych i rodziny alestesowatych.

Najgroźniejsza afrykańska ryba jest drapieżnikiem, bytującym w Demokratycznej Republice Konga i Tanzanii. Zajmuje dorzecze Konga w Środkowo-Zachodniej Afryce. Występuje też w głównych rzekach i dużych jeziorach afrykańskich. Jednym z nich jest Jezioro Tanganika, położone w Afryce Wschodniej.

Ze względu na mocne, długie i ostre zęby, które przypominają kły nazwana została rybą tygrys albo goliatem tygrysim. Przystosowana jest do chwytania ryb, którymi się żywi. Nazywana jest też olbrzymim psem wodnym. Przydomek mbenga rybie nadała miejscowa ludność, ponieważ wierzy, że jest ona złym duchem atakującym ludzi.

Charakterystyka ogólna gatunku

Najgroźniejsza afrykańska ryba jest dużym okazem, który osiąga długość 150 cm. Masa ciała wynosi 50 kg. Jest to ryba muskularna o przerażającym wyglądzie. Brak dymorfizmu płciowego. Odbiera wibracje o niskiej częstotliwości, co ułatwia jej żerowanie w toni wodnej. Pożywieniem jej są małe i większe ryby, ptaki czy rybitwy.

W skład uzębienia wchodzą 32 trójkątne i ostre jak brzytwa zęby o długości 3,5 cm. Między siebie wchodzą one w szczęce i żuchwie. W ten sposób przy zamkniętym rybim pysku tworzą rodzaj pułapki. Zdobycz zaatakowana przez rybę tygrys nie ma możliwości ucieczki. Jest to gatunek dwudyszny. Może oddychać w wodzie i powietrzem atmosferycznym z powierzchni nad wodą.

Najgroźniejsza afrykańska ryba

Najgroźniejsza afrykańska ryba może zagrzebać się w wodzie i pokryć się śluzem, jeżeli w rzece jest zbyt mało wody. Zasiedla wody tropikalne przeważnie o temperaturze w granicach 23-26 stopni Celsjusza. Młode osobniki nie polują samodzielnie, ale wyłącznie w stadzie. Szybko osiągają duże rozmiary.

Najgroźniejsza afrykańska ryba stanowi postrach dla żywych organizmów świata podwodnego. Okaz ten potrafi pokonać silne prądy podczas przepływania w rzece. Wydatne szczęki tego gatunku i imponujący rozmiar zagraża również krokodylom, a także zwierzętom swoich rozmiarów. Niektórzy akwaryści trzymają niebezpieczną rybę tygrys w zbiorniku o pojemności 15 tysięcy litrów.

Scroll to Top