GeoZoo » Gryzoń » Najdłużej żyjący gryzoń
Najdłużej żyjący gryzoń

Najdłużej żyjący gryzoń

Najdłużej żyjący gryzoń na świecie to golec piaskowy. Nazywany jest również nagim kretoszczurem. Jest to ssak z królestwa: zwierząt, typu: strunowców i rzędu: gryzoni. Należy on do rodziny golców i rodzaju golec. Jest on małym zwierzęciem stadnym, żyjącym w koloniach.

Najdłużej żyjący gryzoń jest przedmiotem nieustannych badań naukowych z powodu odporności na raka i długowieczności. Badania naukowe dowiodły, że gryzonie te posiadają dodatkowy mechanizm wykrywania komórek nowotworowych. Takie umiejętności posiada golec dzięki układowi immunologicznemu. Tego rodzaju zdolności nie wykazują inne zwierzęta.

Krótka historia

Najdłużej żyjący gryzoń pochodzi z podrzędu jeżozwierzowców. Jest jedynym żyjącym obecnie przedstawicielem rodziny golców i rodzaju golec. Po raz pierwszy gatunek ten został opisany w 1842 roku przez niemieckiego zoologa i odkrywce Eduarda Simona Rüppella. Ten nieduży gryzoń bytuje na pustynnych terenach Afryki Wschodniej.

Życiorysem golców piaskowych dokładnie zajęła się Rochelle Buffenstein. Jest ona starszym badaczem w Calico w San Francisco w Kalifornii, zajmującym się głównie starzeniem żywych organizmów i biologią raka. Wykazała, że wiek dla tego zwierzęcia nie ma żadnego znaczenia, ponieważ jego wskaźnik śmiertelności nie wzrasta wraz z wiekiem.

Tryb życia

Najdłużej żyjący gryzoń żyje w koloniach z podziałem na kasty. Kolonie te przypominają roje pszczół. Najważniejsza jest jedna samica czyli królowa i kilku samców zaangażowanych w rozmnażanie. Królowa jest dwukrotnie większa od zwykłych dorosłych golców. Potrafi ona zdominować pozostałe samice, wybierając od 2 do 3 samców do rozmnażania. Ciąża samicy trwa 70 dni.

Po tym okresie królowa wydaje na świat kilkanaście noworodków. Pozostałe osobniki żyją w celibacie, pracując na rzecz kolonii. Istnieje kasta „drążycieli”, która kopie tunele, tworząc komory: magazynową czy wypróżniania czyli toaletę. Natomiast kasta obrońców chroni kolonię przed wrogami, takimi jak węże. Są one głównym zagrożeniem dla tych gryzoni.

Stojący wyżej w hierarchii golec przechodzi po głowie temu, który stoi niżej. Niektóre samce przenoszą się do innych kolonii, gdy królowa nie wykazuje zainteresowania nimi. Po śmierci królowej jedna z samic przejmuje jej zadania. Rzadko kolonia ma wędrowną kastę płciową. Stada golców piaskowych złożone są z 20-300 osobników, które żyją w podziemnych korytarzy.

Najdłużej żyjący gryzoń zamieszkuje zamknięte podziemne nory, z których rzadko wychodzi. Organizm golca przystosowany jest do niedoboru tlenu, którego jest niewiele w norach. Jest on zwierzęciem długowiecznym i niesamowicie odpornym na raka. Z tego względu jest obiektem badań naukowych.

Najdłużej żyjący gryzoń
By Uploaded by Jedimentat44 on flickr. – https://www.flickr.com/photos/jedimentat/7557258168/sizes/o/in/photostream/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25045157 Credit: Buffenstein/Barshop Institute/UTHSCSA

Wygląd zewnętrzny

Najdłużej żyjący gryzoń posiada umiejętność hibernowania w niedogodnych warunkach. Golec piaskowy jest ślepy i prawie zupełnie pozbawiony owłosienia. Jego sylwetka ma stożkowaty kształt. Masa ciała tego gryzonia waha się w granicach 30-35 g. Długość jego ciała wynosi od 7 do 11cm, a ogona mieści się w przedziale 3-5 cm. Golec piaskowy posiada malutkie oczy, które chronią grube powieki z rzęsami.

Dużą część czaszki zajmują zęby. Zwierzęta te mają pokaźne siekacze, które rosną nieustannie przez całe jego życie. Golec wykorzystuje je do kopania nor w ziemi. Ma on cienką i pomarszczoną skórę o barwie brązowo-różowej. Skóra młodych osobników ciemniejsza jest na grzbiecie, a jaśniejsza na brzuchu. Po kilku latach różnica ta wyrównuje się.

Charakter golca

Najdłużej żyjący gryzoń posiada skórę pozbawioną neuroprzekaźników odpowiedzialnych za ból. Z tego względu pomimo skaleczeń złamań czy otarć zwierzęta te nie odczuwają bólu. Samce mają mało skuteczne i niesprawne nasienie, gdzie jego plemniki w większości są nieruchome. Długość życia golca piaskowego wynosi 30 lat, a nawet dłużej. Królowa jest cały czas płodna czyli do końca swojego życia.

Zwierzęta te mają bardzo dobrze rozwiniętą  komunikację między sobą. Mogą one długo oddychać bez tlenu. Potrafią zamienić glukozę na fruktozę. Nie sprawia im problemu życie w trudnych warunkach, ponieważ gromadzą w organizmie odpowiedni zapas energii. Golce piaskowe są bardzo żywotnymi zwierzętami. Zawsze są jednakowo sprawne bez względu na wiek.

Zwierzęta te żywią się bulwami i korzeniami roślin obgryzając je z zewnątrz. Mają w ten sposób stały dostęp do źródła pożywienia. Spożywają one również odchody innych zwierząt, pobierając bakterie, które mogą zmienić florę bakteryjną. Bez trudu poruszają się z taką samą prędkością do przodu i do tyłu. Do snu układają się na plecach. W przypadku tych gryzoni śmierć jest przypadkowa.

Najdłużej żyjący gryzoń nie jest zwierzęciem atrakcyjnym, biorąc pod uwagę jego wygląd zewnętrzny. Jest jednak powodem wielu badań naukowców, ponieważ nie pozwala starzeć się komórkom. Golce piaskowe posiadają bardzo aktywne mechanizmy naprawy DNA. Gryzonie te mogą być zmiennocieplne i stałocieplne. Potrafią się dostosować do warunków pogodowych.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top