GeoZoo » Gryzoń » Kąpiel gryzonia
Kąpiel gryzonia

Kąpiel gryzonia

Kąpiel gryzonia trzymanego w domu może odbywać się w piasku. Zwierzęta te w większości unikają terenów podmokłych. Większość gryzoni nie jest przystosowana do życia w środowisku wodnym. Nie pozwala im na to tryb ich życia. Zajmują one najczęściej w naturze stanowiska suche i piaszczyste, stepowe, a także półpustynne.

Kąpiel gryzonia hodowlanego w większości nie może przebiegać z użyciem wody. Jest to najczęściej delikatne stworzenie, gdzie nawet chłodne powietrze może być u niego powodem przeziębienia. Nie może także przebywać w pomieszczeniu, gdzie narażony jest na przeciągi. Doskonałym rozwiązaniem dla gryzonia hodowanego w warunkach domowych jest piaskowa kąpiel. Jest ona bezpieczna i przeciwieństwem wodnej kąpieli.  

Kąpiel w piasku

Kąpiel gryzonia trzymanego w domu najczęściej odbywa się w piasku. Takie rozwiązanie jest bezpieczne dla jego zdrowia i kondycji oraz samopoczucia. Wprawdzie istnieją duże okazy gryzoni, które nie tylko wspaniale pływają, ale również potrafią nurkować. Szczury również świetnie pływają i nie boją się wody. 

W przypadku większego zabrudzenia można przetrzeć brudne miejsca delikatnie wilgotną ściereczką. Natura stworzyła większość gryzoni do życia w środowisku suchym i piaszczystym. Gryzoń hodowlany jest przeważnie delikatnym stworzeniem. Trzymane w złych warunkach zwierzęta te często chorują. Początkowo zaczyna się od kichania i kataru.

Nie leczone objawy mogą zakończyć się zapaleniem płuc, a nawet śmiercią.

Kąpiel gryzonia powinna przebiegać w zacisznym miejscu, z dala od hałasów. Piasek musi być czysty i drobny, a basenik dopasowany do wielkości gryzonia. Na przykład szynszylę małą można wykąpać w specjalnym pasku lub w pyle. Większość zabrudzeń gryzonie są w stanie wyczyścić samodzielnie. Jednak tylko kąpiel w piasku nie wystarczy do utrzymania higieny w klatce.

W mieszkaniu gryzonia trzeba jeszcze utrzymać czystość i w miarę potrzeby zmieniać podłoże. Odpowiednie wilgotność i opieka pomaga gryzoniowi w utrzymaniu higieny. Nie należy zapominać o codziennej obserwacji stworzenia, pod względem zachowania i jego wyglądu.

Przy każdym nietypowym zachowaniu należy udać się z podopiecznym do lekarza weterynarii.

Dobrze jest stworzyć odpowiednie warunki do życia gryzoniowi, żeby był zdrowy i szczęśliwy. Należy sprostać jego podstawowym wymaganiom. Zaleca się, żeby przynajmniej dwa razy w tygodniu włożyć do klatki czy terrarium miskę z delikatnym piaskiem. Umożliwi to zwierzątku tarzanie się w piasku i utrzymanie prawidłowej higieny.

Kąpiel gryzonia w wodzie może odbywać się tylko w sporadycznych przypadkach. Tylko wtedy, gdy zaleci nam lekarz weterynarii. Może to być kąpiel lecznicza przy chorobach dermatologicznych. Należy pamiętać, że w Polsce nie ma obowiązku szczepienia gryzoni. W razie choroby najlepiej udać się z nim do lekarza specjalizującego się w leczeniu gryzoni.

Kąpiel gryzonia  należy do jego opiekuna. Decydując się na zwierzątko, należy znać podstawowe jego wymagania żywieniowe i fizjologiczne. Trzeba stworzyć mu bezpieczny dom, bez przeciągów i zagrożeń ze strony innych zwierząt domowych. Właściciel powinien zadbać o prawidłowy rozwój i stan psychiczny oraz fizyczny swojego pupila.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top