
Kąpiel gryzonia
26/01/2022Kąpiel gryzonia trzymanego w domu może odbywać się w piasku. Zwierzęta te w większości unikają terenów podmokłych. Większość gryzoni nie jest przystosowana do życia w środowisku wodnym. Nie pozwala im na to tryb ich życia. Zajmują one najczęściej w naturze stanowiska suche i piaszczyste, stepowe, a także półpustynne.
Kąpiel gryzonia hodowlanego w większości nie może przebiegać z użyciem wody. Jest to najczęściej delikatne stworzenie, gdzie nawet chłodne powietrze może być u niego powodem przeziębienia. Nie może także przebywać w pomieszczeniu, gdzie narażony jest na przeciągi. Doskonałym rozwiązaniem dla gryzonia hodowanego w warunkach domowych jest piaskowa kąpiel. Jest ona bezpieczna i przeciwieństwem wodnej kąpieli.
Kąpiel w piasku
Kąpiel gryzonia trzymanego w domu najczęściej odbywa się w piasku. Takie rozwiązanie jest bezpieczne dla jego zdrowia i kondycji oraz samopoczucia. Wprawdzie istnieją duże okazy gryzoni, które nie tylko wspaniale pływają, ale również potrafią nurkować. Szczury również świetnie pływają i nie boją się wody.
W przypadku większego zabrudzenia można przetrzeć brudne miejsca delikatnie wilgotną ściereczką. Natura stworzyła większość gryzoni do życia w środowisku suchym i piaszczystym. Gryzoń hodowlany jest przeważnie delikatnym stworzeniem. Trzymane w złych warunkach zwierzęta te często chorują. Początkowo zaczyna się od kichania i kataru.
Nie leczone objawy mogą zakończyć się zapaleniem płuc, a nawet śmiercią.
Kąpiel gryzonia powinna przebiegać w zacisznym miejscu, z dala od hałasów. Piasek musi być czysty i drobny, a basenik dopasowany do wielkości gryzonia. Na przykład szynszylę małą można wykąpać w specjalnym pasku lub w pyle. Większość zabrudzeń gryzonie są w stanie wyczyścić samodzielnie. Jednak tylko kąpiel w piasku nie wystarczy do utrzymania higieny w klatce.
W mieszkaniu gryzonia trzeba jeszcze utrzymać czystość i w miarę potrzeby zmieniać podłoże. Odpowiednie wilgotność i opieka pomaga gryzoniowi w utrzymaniu higieny. Nie należy zapominać o codziennej obserwacji stworzenia, pod względem zachowania i jego wyglądu.
Przy każdym nietypowym zachowaniu należy udać się z podopiecznym do lekarza weterynarii.
Dobrze jest stworzyć odpowiednie warunki do życia gryzoniowi, żeby był zdrowy i szczęśliwy. Należy sprostać jego podstawowym wymaganiom. Zaleca się, żeby przynajmniej dwa razy w tygodniu włożyć do klatki czy terrarium miskę z delikatnym piaskiem. Umożliwi to zwierzątku tarzanie się w piasku i utrzymanie prawidłowej higieny.
Kąpiel gryzonia w wodzie może odbywać się tylko w sporadycznych przypadkach. Tylko wtedy, gdy zaleci nam lekarz weterynarii. Może to być kąpiel lecznicza przy chorobach dermatologicznych. Należy pamiętać, że w Polsce nie ma obowiązku szczepienia gryzoni. W razie choroby najlepiej udać się z nim do lekarza specjalizującego się w leczeniu gryzoni.
Kąpiel gryzonia należy do jego opiekuna. Decydując się na zwierzątko, należy znać podstawowe jego wymagania żywieniowe i fizjologiczne. Trzeba stworzyć mu bezpieczny dom, bez przeciągów i zagrożeń ze strony innych zwierząt domowych. Właściciel powinien zadbać o prawidłowy rozwój i stan psychiczny oraz fizyczny swojego pupila.
ZOBACZ TAKŻE

Wielkoszczur gambijski
Czytaj Dalej

Psi fitness
Czytaj Dalej

Opieka nad Nestor kea
Czytaj Dalej

Potrzeby starszych kotów
Czytaj Dalej

Jak założyć hodowlę alpak?
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej
Czytaj Dalej

Dog niemiecki
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie Nestor kea
Czytaj Dalej

Koci katar
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o alpakach
Czytaj Dalej

Zwinnik Blehera
Czytaj Dalej