GeoZoo » Gryzoń » INTELIGENCJA ŚWINEK MORSKICH
Inteligencja świnek morskich

INTELIGENCJA ŚWINEK MORSKICH

Inteligencja świnek morskich czyli kawii domowych nie jest jeszcze przez ludzi dostrzegana. Gryzonie te ze względu na swoje łagodne usposobienie hodowane są chętnie w warunkach domowych. Zwierzątko to jest ciekawskie i z zainteresowaniem lubi zwiedzać otoczenie.

Inteligencja świnek morskich jest na różnym poziome. Każdy osobnik  uczy się zadań w różnym czasie. Niektóre reagują na swoje imię i pojedyncze słowa, zwłaszcza dwusylabowe. Potrafią również rozpoznać nadchodzące z otoczenia dźwięki. Niejednokrotnie szum wody kojarzy się im z przygotowaniem pożywienia. Te przyjazne stworzenia lubią ludzkie pieszczoty.

Pamięć świnek morskich

Inteligencja świnek morskich została zbadana przez naukowców, którzy stwierdzili, że stworzenia te są bardzo towarzyskie i mają wyśmienitą pamięć. Ponadto podobnie, jak człowiek odczuwają radość, smutek i złość. Mogą one nauczyć się wykonywania trudnych poleceń. Podczas nauki opiekun powinien wykazać się cierpliwością, powtarzając wielokrotnie te same polecenia.

Radosne kawie domowe wykonują również skoki w powietrzu i są dobrymi pływakami. Ich dobrze rozwinięty zmysł węchu, słuchu i dotyku pomaga im w wykonywaniu rozmaitych czynności. Kawie domowe są małymi odkrywcami, ciekawymi świata.

Potrafią pokonać nawet skomplikowane ścieżki do pokarmu.

Na odgłos szeleszczących torebek i otwartych drzwi niektóre z nich zaczynają gwizdać z radości. Takie odgłosy gryzonie kojarzą z jedzeniem. Wydają również sygnały ostrzegawcze poprzez zgrzytanie zębami. Na dworze mogą chodzić przy nodze swojego opiekuna, niczym pies. Niektóre osobniki można także nauczyć obsługiwania joysticka, który wykorzystywany jest w grach.

Świnka morska 1

Zabawy i pieszczoty

Inteligencja świnek morskich może być interpretowana na wiele sposobów. Dobrym rozwiązaniem jest, kiedy właściciel gryzonia nie tylko obserwuje i otacza stworzenie opieką, ale poświęci mu trochę wolnego czasu. Dodatkowo można wymyślać rozmaite zabawy, którymi zainteresuje się pupil. Świnki morskie uwielbiają towarzystwo człowieka i wspólne zabawy. 

Kawia domowa lubi przegryzać różne przedmioty. Dobry do zabawy będzie papierowy sznurek naprężony przez opiekuna czy rolka po papierowym ręczniku. Dobrze radzą sobie również z labiryntami. Często świnki wymuszają pieszczoty i lubią być w centrum zainteresowania swojego właściciela.

Oswojone kawie domowe lubią przebywać z człowiekiem.

Komunikują się ze swoim właścicielem, wydając różne dźwięki. Na przykład mogą głośno piszczeć sygnalizując tym, swoje potrzeby. Nie trzeba te gryzonie na siłę zmuszać do chodzenia po mieszkaniu, jeżeli nie mają na to ochoty. Kawia domowa nie mając humoru i nastroju do zabawy nie opuści klatki. Ponadto wyjęta z niej szybko powróci do swojego pomieszczenia.

Świnka morska 2

Nauka sztuczek

Inteligencja świnek morskich widoczna jest po oswojeniu ich i nagradzaniu za każde prawidłowo wykonane zadanie. Dodatkowo potrafią się bardzo wiele nauczyć od ludzi. Stworzenia te nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji dlatego warto poświęcić czas na naukę ich różnych sztuczek. Dlatego lubią nowe wyzwania i chętnie je wykonują.

Świnkę morską można nauczyć wiele ciekawych sztuczek. Należy jednak pamiętać, że każdy osobnik uczy się w innym tempie. Na przykład ciekawa może okazać się zabawa z piłeczką, pokonywanie toru przeszkód czy stawanie na tylnych łapkach. Wszystko zależy od inwencji twórcze opiekuna gryzonia. 

W żadnym wypadku nie można zmuszać zwierzątka do wykonywania poleceń. 

Każda sztuczka powinna określona być innym krótkim wyrazem, zrozumiałym dla zwierzęcia. Na przykład za niewłaściwie wykonane polecenie nie wolno karać pupila, ani na niego krzyczeć. Potem zestresowane zwierzątko nie będzie skłonne do nauki. Dlatego świnki morskie nagradza się jej ulubionym smakołykiem za prawidłowo wykonane ćwiczenie.

Wykonane sztuczki przez kawie domową powinny być dla niej zabawą i przyjemnością.

Inteligencja świnek morskich dotyczy oswojonych osobników, kiedy ludzie potrafią się z nimi komunikować. Jednak sporadycznie zdarzają się agresywne osobniki. Świnka oswojona jest przyjazna i delikatna. Nie gryzie ona swojego opiekuna. Jednak głośnym piskiem potrafi wyrazić swoje niezadowolenie. Nie należy zapominać, że proces nauki polega również na popełnianiu błędów.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]