GeoZoo » Gryzoń » Najwolniejszy gryzoń
Najwolniejszy gryzoń

Najwolniejszy gryzoń

Najwolniejszy gryzoniem jest nornik. Jest to typ: strunowców, gromada: ssaków, rząd: gryzoni, nadrodzina: myszowych i rodzina chomikowatych. Należy do podrodziny karczowników i rodzaju nornika. Jest to małe, sprytne i psotne zwierzątko.

Najwolniejszy gryzoń zamieszkuje Europę, Północną Azję oraz Południową i Północną Amerykę. Nornik nazywany jest również norniczkiem.  Zwierzęta te mogą na polach uprawnych wyrządzać pokaźne szkody. Nornik zwyczajny jest znanym przedstawicielem norników. Ulubionym środowiskiem tych zwierząt są łąki i pola uprawne.

Wygląd zewnętrzny

Najwolniejszy gryzoń jest niedużym stworzeniem o małych uszach i krótkim ogonie. Długość jego ciała mierzy w granicach 6-17 cm, a masa ciała mieści się w przedziale 14-170 g. Ma dobrze uwidocznione uszy. Posiada 16 zębów w tym parę dolnych i górnych siekaczy, które rosną przez całe jego życie.

Najwolniejszy gryzoń wyróżnia się krępą budową ciało i krótkimi nóżkami. Sierść jego jest krótka i miękka. Młode osobniki mają ciemniejsze umaszczenie niż dorosłe norniki. Zwierzęta te są krótkowieczne, żyją zwykle około dwóch lat.

Zachowanie

Najwolniejszy gryzoń prowadzi samotny tryb życia, w grupach rodzinnych bądź koloniach. Zwierzęta te bytują w wykopanych przez siebie norach z licznymi korytarzami. Na przykład niektóre gatunki prowadzą nadrzewny styl życia albo w pobliżu zbiorników wodnych. Nie zapadają w sen zimowy i mogą być aktywne przez całą dobę. Gryzonie te są ruchliwe i bystre.

Komunikują się za pomocą zapachów i wydawanych dźwięków. Zwierzęta te są wszystkożerne i roślinożerne. Uwielbiają szczególnie rośliny motylkowe. Spożywają również niektóre owady i ślimaki. Zimą prowadzą zapasy w podziemnych i ślepych korytarzach. Zagrożeniem dla norników są ptaki drapieżne, węże czy lisy.

Rozmnażanie norników

Najwolniejszy gryzoń osiąga dojrzałość płciową najszybciej ze wszystkich ssaków. Stają się płodne w wieku dwóch miesięcy. Mogą rozmnażać się również zimą. Samica w ciągu roku może mieć nawet 10 miotów. Na przykład w norach budują gniazda z traw. W każdym miocie przychodzi na świat od 2 do 12 młodych. Potomstwo po dwóch tygodniach staje się samodzielne.

Podsumowując najwolniejszy gryzoń osiąga maksymalnie prędkość 4-7 km/h. Nie jest to zły czas w porównaniu z innymi najwolniejszymi zwierzętami świata. Wszystkie zdrowe gryzonie są szybkimi i żywotnymi stworzeniami. Jednak ich życie jest krótkie, dlatego szybko osiągają dojrzałość płciową


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top