
Szorstki język kota
11/03/2023Szorstki język kota to narząd bardzo operatywny i używany do różnych celów. Przeznaczony jest do wykonywania wielu niezbędnych czynności. Szorstki język kota pełni ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu zwierzęcia.
Szorstki język kota sprawia, że nadaje się on nie tylko do zbierania miękkich i płynnych pokarmów, ale także do zdzierania miękkich tkanek z kości. Poza tym kot używa szorstkiej powierzchni języka do pielęgnacji ciała i sierści. Główna funkcja języka to podsuwanie pokarmu pod miażdżące działanie zębów.
Anatomia kociego języka
Szorstki język kota mieści się w jamie ustnej właściwej, do której dostosowany jest kształtem i wielkością. Jest on zbudowany z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej. Język wraz z podniebieniem twardym, wargami i policzkami przyczynia się do powstania w jamie ustnej ciśnienia ujemnego. Umożliwia to kotu ssanie.
Koci język zbudowany jest z:
- trzonu,
- wierzchołka,
- korzenia.
Grzbietem języka określona jest jego powierzchnia kontaktująca się z podniebieniem. Koty posiadają ostry brzeg języka. Błona śluzowa całego grzbietu języka jest zgrubiała i usiana licznymi brodawkami językowymi, które pełnią określone role.
Ze względu na budowę i funkcje brodawki te tworzą dwa zespoły:
- brodawki mechaniczne, do których należą nitkowe i stożkowe,
- brodawki smakowe, do których należą brodawki grzybowate, okolone i liściaste.

Zadania szorstkiego języka kota
Przede wszystkim pełni zasadnicze funkcje w życiu kota. Porastające ostre brodawki rogowe języka doskonale zbierają kurz z sierści i wypadłe włosy. Język stanowi też narząd działający w służbie więzi międzyosobniczej i opiekuńczej. Kocica czyści językiem potomstwo. Na przykład w pierwszych dniach życia kociąt stymuluje ich funkcje fizjologiczne i aktywność.
Podsumowując szorstki język kota pełni wiele ważnych dla życia kota zadań. Często zaprzyjaźnione koty dorosłe liżą się wzajemnie. Takie rodzaje pieszczot nierzadko koty przenoszą na ludzi. Bardzo prawdopodobne wydaje się, że to właśnie kot wylizał ranę Mahometowi zadaną przez napastników. W ten sposób kot przyczynił się do wyzdrowienia Mahometa.
ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad barwnicą
Czytaj Dalej

Jak wychować kota?
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie koni
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie żaglowca skalara
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o piżmaku amerykańskim
Czytaj Dalej

Czarny terier rosyjski
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie barwnicy
Czytaj Dalej

Czego nie może jeść kot?
Czytaj Dalej

Konie
Czytaj Dalej

Żaglowiec skalar
Czytaj Dalej

Opieka nad myszowatymi
Czytaj Dalej

Psy lewołapne i prawołapne
Czytaj Dalej