GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Ślimaki w akwarium
Ślimaki w akwarium

Ślimaki w akwarium

Ślimaki w akwarium mogą być stworzeniami pożytecznymi albo szkodnikami. Zwierzęta te są jedną z najbardziej zróżnicowanych i najliczniejszych z gromady mięczaków. Ślimaki są rozdzielnie płciowe albo rozmnażają się przez obojnactwo. Obejmują one 105 tysięcy gatunków. Ślimaki były przysmakiem już w starożytności.

Ślimaki w akwarium często trzymane są w zbiornikach z rybami, ponieważ żywią się martwą materią organiczną i glonami. Mogą jednak wprowadzić do akwarium pasożyty, dlatego zawsze powinny zostać poddane kwarantannie. Stworzenia te są niedrogie i niewymagające w utrzymaniu. Doskonale nadają się dla poczatkujących akwarystów. Zwierzęta te mają swoich zwolenników na całym świecie. 

Catering ślimaków

Ślimaki w akwarium w zależności od gatunku przyjmują różne pokarmy. Mięczaki te to w większości zwierzęta roślinożerne. Mogą być również padlinożerne lub prowadzić drapieżny tryb życia.  Ślimaki wodne żyją w wodzie i odżywiają się roślinami wodnymi. Zwierzęta te są różnorodne pod względem wyglądu i trybu życia.

Większość gatunków, które pochodzą z tropików pełni funkcje czyścicieli w hodowli akwariowej. Niektóre z nich są inwazyjne i drapieżne. Ślimakom nie wystarczają same glony, dlatego należy je w akwarium dokarmiać. Można im podawać owoce i warzywa, takie jak: mango, arbuz, marchew, sałatę czy ogórki. Dobrym rozwiązaniem jest również podawanie pokarmu roślinnego.

Ślimaki w akwarium

Ślimaki usuwające glony

Ślimaki w akwarium niejednokrotnie są bardzo pożyteczne. Usuwają one z szyb, sprzętu czy roślin algi. Poza tym spożywają resztki pokarmu niezjedzonego przez ryby i obumarłe rośliny. Nazywane są czyścicielami zbiorników. Takie gatunki ślimaków znane są i cenione przez akwarystów.

Do wybranych trzech gatunków ślimaków usuwających glony należą:

  • ampularia,
  • military helmet,
  • neritina zebra.

Ślimak ampularia

Ślimak ampularia często hodowany jest w akwarium. Jest to gatunek słodkowodny żyjący w naturze w całej Amazonii. Wiele z nich zamieszkuje nie tylko wody płynące, ale też stojące, takie jak: jeziora czy stawy. Został odkryty w 2006 roku. Długość ślimaka wynosi 2,5 cm.  Na wolności muszla tego zwierzęcia jest najczęściej brązowa. Może być również: biała, żółta, różowa, zielona, niebieska czy czarna.

Wiele z nich zamieszkuje nie tylko wody płynące, ale też stojące, takie jak: jeziora czy stawy. Ampularie żyjące w akwarium posiadają stożkowe muszle o rozmiarze 4 cm. Wyposażone są w skrzela i płuca oraz syfon oddechowy. W ciągu dnia zakopują się w piasku lub chowają się do kryjówek. Zwierzęta te niezwykle aktywne są porą nocną. Woda powinna być średnio twarda o temperaturze w granicach 24-28OC.

Pokarmem tego ślimaka są: glony i martwa materia organiczna czyli detrytus. Popiera również pożywienie z powierzchni wody. Lubi też warzywa. Ślimak ten nie podgryza zdrowych roślin akwariowych. Zbiornik powinien być dobrze natleniony, ponieważ ampularia oddycha tlenem. Gatunek ten polecany jest początkującym i doświadczonym akwarystom.

Ślimak military helmet

Ślimak military helmet jest bardzo popularnym ślimakiem trzymanym w akwarium. Ojczyzną tego ślimaka jest Tajlandia. Dorasta on do 3 cm, a jego domkiem jest czarna skorupa. Na przykład bardzo skutecznie zwalcza glony w zbiorniku, na szybach, sprzęcie, roślinach i dekoracjach. Może być hodowany w akwarium bez pokrywy. Nie przekopuje podłoża i nie niszczy zdrowych roślin.

Do prawidłowego funkcjonowania wystarczy mu nieduże akwarium. Raczej nie pełni on funkcji ozdobnej, ale jest bardzo pożytecznym ślimakiem. Rozmnaża się w słonej wodzie. Z tego względu można trzymać kilka osobników bez obawy o zwiększenie ich populacji. Składają jajeczka w słodkowodnym akwarium, w którym nigdy nie przychodzi na świat potomstwo. Długość życia tego gatunku wynosi 5 lat. 

Ślimak neritina zebra

Ślimak neritina zebra jest nie tylko pożytecznym ślimakiem, ale także ozdobą akwarium. Jego muszla pokryta jest czarnymi i żółtymi paskami. Nadaje się do akwarium ze słodką wodą. Natomiast bardzo kwaśna jest dla niego zabójcza. Należy ten gatunek dokarmiać warzywami albo pokarmem roślinnym.

Ślimaki należy odwrócić do podłoża od strony wyjścia muszli, ponieważ same tego nie uczynią. Nie odwrócone już po kilku dniach mogą być martwe. Gatunek ten nadaje się do hodowania razem z rybami czy krewetkami. Rozmnaża się tylko w słonej wodzie. Składa w zbiorniku słodkowodnym jajeczka, z których nigdy nie wykluje się potomstwo. Długość jego życia wynosi 5 lat.

Ślimaki w akwarium

Ograniczenie populacji ślimaków

Ślimaki w akwarium nie mogą rozmnażać się w nieskończoność. Zbyt liczebna populacja tych mięczaków zagraża innym żywym organizmom w zbiorniku. Ślimaki rozmnażają się w różny sposób. Niektóre gatunki  mogą być obupłciowe, gdzie do rozmnażania wystarczy jeden osobnik. Takich ślimaków hodowanych w zbiorniku z rybami należy się wystrzegać, ponieważ są groźne dla mieszkańców akwarium.

Inne gatunki ślimaków potrzebują do rozmnażania samca i samiczki. Oznacza to, że jak nie planujemy ich rozmnażać to wystarczy hodować w zbiorniku pojedynczego osobnika lub kilka tej samej płci. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie do akwarium ślimaków żyjących w wodach słodkowodnych, które do rozmnażania potrzebują wody słonej.

Większość ślimaków pochodzi z tropików i zwykle są łagodne. Istnieją jednak gatunki inwazyjne i drapieżne, które mogą narobić dużo szkód w zbiorniku. Takie ślimaki stanowią największe zagrożenie dla narybku, o czym należy pamiętać. Ślimaki wodne nie są wymagającymi zwierzętami, ale podobnie, jak inne zwierzęta mogą zachorować.

Podsumowując ślimaki w akwarium odpowiednio żywione i hodowane są zdrowe i aktywne. Nie należy zapominać, że wśród ślimaków występują także drapieżniki, które zjadają małe rybki, owady, a nawet inne ślimaki. Przede wszystkim w akwarium coraz częściej hodowane są ślimaki ozdobne z tropików, które są dodatkową atrakcją w akwarystyce.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]