Opieka nad czekoladowcem borneańskim polega na zakupieniu zdrowych rybich okazów i prawidłowym urządzeniu akwarium. Żywym organizmom świata podwodnego trzeba stworzyć odpowiednie warunki do życia. Akwarysta nabywając czekoladowca borneańskiego powinien sprostać jego wymaganiom.
Opieka nad czekoladowcem borneańskim polega na ochronie ryb przed czynnikami stresogennymi. Mogą one zostać wywołane przez bodźce psychiczne, jak i fizyczne. Stres jest często wynikiem rożnych chorób i niedomagań ryb. Pielęgnacja tego gatunku jest dość trudna, ponieważ czekoladowiec borneański potrzebuje odpowiednich warunków akwariowych.
Zakup zdrowych czekoladowców
Opieka nad czekoladowcem borneańskim polega na nabyciu co najmniej 6 osobników, bez objawów chorobowych. Kupując ten gatunek ryb trzeba ocenić stan ich zdrowia. Warto jest zaobserwować wygląd zewnętrzny i zachowanie. Nie należy kupować osobników z wadami genetycznymi lub okaleczonych.
To od akwarysty uzależnione jest zdrowie, samopoczucie i długość życie ryb. Znając potrzeby i upodobania czekoladowców należy stworzyć im odpowiednie warunki do życia. Powinny być one zbliżone do ich bytowania w naturze. Nie przestrzeganie wymagań gatunkowych może doprowadzić do dużych strat hodowlanych.
Ryby akwariowe, jak również pozostałe zwierzęta trzeba traktować w sposób humanitarny. Żywe organizmy świata podwodnego także odczuwają ból i cierpienie. Zły stan zdrowia ryby może być wynikiem nieodpowiedniej diety, choroby, stresu, czy złych i niehigienicznych warunków panujących w akwarium.
Mieszkanie czekoladowców borneańskich
Opieka nad czekoladowcem borneańskim przekłada się na jego funkcjonowanie w akwarystyce. Mieszkaniem tego gatunku ryb powinno być przestronne i odpowiednio urządzone akwarium. Dobrze jest prowadzić hodowlę tych ryb w dużym, monogatunkowym zbiorniku z licznymi kryjówkami i bujną roślinnością, także pływającą.
Dla czekoladowców borneańskich trzeba przygotować:
- Szczelne akwarium i odpowiedniej wielkości w zależności od liczby czekoladowców. Po ustawieniu zbiornika we właściwym miejscu należy go odpowiednio urządzić. Minimalna długość akwarium dla 6 osobników to 80 cm. Pojemność zbiornika powinna wynieść co najmniej 80 litrów.
- Tło, które instalowane jest w zbiorniku w pierwszej kolejności. Po jego wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac.
- Ciemne podłoże z domieszką torfu.
- Elementy dekoracyjne, które powinny być umieszczone w zbiorniku po ułożeniu podłoża.
- Urządzenia techniczne, które trzeba zamontować w akwarium i sprawdzać ich działanie. Urządzeniami niezbędnymi w zbiorniku są: ogrzewanie, oświetlenie i wydajna filtracja. Potrzebny jest także termometr do kontrolowania temperatury wody, która powinna wynosić w granicach 25-30oC.
- Wodę, którą napełniamy akwarium po czterech etapach prac. Dopiero po zainstalowaniu tła, ułożeniu piaszczystego podłoża z korzeniami i dekoracji oraz zasadzeniu roślin można zbiornik napełnić wodą. Do napełnienia akwarium wykorzystywana jest zwykle woda kranowa o pokojowej temperaturze. Woda dla czekoladowca borneańskiego powinna mieć odczyn pH 5-6,5, a twardość w granicach 2-4on.
W przypadku rozmnażania ryb trzeba zaopatrzyć się w specjalny zbiornik hodowlany. Woda w nim powinna być dobrze natleniona i stopniowo podniesiona do 32-33oC. Dno zbiornika hodowlanego najlepiej wyłożyć mchem jawajskim. Inkubowaniem ikry w pysku zajmuje się samica, co nie jest częstym zjawiskiem wśród ryb labiryntowych.
Zdrowy styl życia czekoladowców
Opieka nad czekoladowcem borneańskim polega na zapobieganiu chorobom i różnym niedomaganiom. Schorzenia zakłócają prawidłowe funkcjonowanie tych stworzeń. Wyniszczają również organizm, a nawet mogą doprowadzić ryby do śmierci. Zdrowy styl życia minimalizuje schorzenia tych rybich okazów.
Trzymając czekoladowce borneańskie w stosunkowo dużym zbiorniku, łatwiej utrzymamy równowagę biologiczną, niż w małym. Należy nie zapominać, że odpowiednie stężenie tlenu w wodzie ma duże znaczenie dla samopoczucia i zdrowia ryb, a także dla wzrostu roślin. Poza tym tlen minimalizuje rozwój niektórych bakterii, które wywołują różne choroby.
Zminimalizowanie stresu i zdrowy tryb życia czekoladowców borneańskich polega na:
- Pozyskiwaniu nowych osobników i roślin tylko z pewnych źródeł.
- Nowo założone akwarium może być zasiedlane dopiero po około 2-3 tygodniach od założenia.
- Poddawaniu kwarantannie nowo zakupionych ryb i roślin, do czego służy oddzielny zbiornik hodowlany.
- Zgaszeniu w akwarium światła przed umieszczeniem nowych ryb w akwarium. Można je ponownie zapalić po około 2,5 godziny czyli po zaakceptowaniu przez ryby nowego środowiska.
- Hodowaniu czekoladowców najlepiej w grupach, co najmniej 6-osobowych.
- Nie dopuszczeniu do przerybienia akwarium, co powoduje stres i zmniejszenie układu immunologicznego u ryb.
- Regularnemu i częstemu podmienianiu części wody do 15-20% w zbiorniku, ponieważ ryby te wymagają bardzo czystej wody. Nie należy doprowadzić do kumulacji związków azotowych.
- Regularnym zbadaniu odczynnikami parametrów wody i ustaleniu zawartych w niej związków azotowych. Te czynności należy przeprowadzić przynajmniej raz w tygodniu, pomimo uzyskania pełnej stabilizacji wody w akwarium.
- Zastosowaniu dość słabego oświetlenia, w którym czekoladowce borneańskie czują się najlepiej.
- Obsadzeniu zbiornika gęstą i bujną roślinnością wraz z roślinami pływającymi oraz wpuszczenie do niego ryb po ustabilizowaniu wodnego środowiska.
- Pozostawienie w zbiorniku przestrzeni do swobodnego pływania ryb.
- Usypanie piaszczystego podłoża z korzeniami i gałązkami, które utworzą jaskinie i zaciemnione miejsca, doskonale nadające się na kryjówki.
- Regularnym kontrolowaniu składu chemicznego wody i chronieniu jej przed truciznami. Mogą one dostać się do zbiornika z zewnątrz.
- Regularnym czyszczeniu filtrów i sprawdzanie sprawności sprzętu akwariowego.
- Karmieniu ryb różnorodnym pokarmem. Czekoladowcom należy zapewnić dietę bogatą w witaminy.
- Niezwłocznym usunięciu osadów, które pojawią się na dnie zbiornika.
- Zakupieniu podstawowych środków leczniczych i dezynfekujących, które powinny znaleźć się w apteczce każdego akwarysty.
Trzeba zadbać o wymagania i potrzeby ryb, żeby hodowla ich cieszyła się powodzeniem. Do prawidłowego funkcjonowania czekoladowców bardzo ważny jest różnorodny pokarm, idealna jakość wody, wydajne filtrowanie oraz regularna i częściowa wymiana wody akwariowej. Można podawać im pokarm żywy, mrożony i w płatkach.
Opieka nad czekoladowcem borneańskim wymaga wiedzy i zaangażowania. Ryby te powinny spożywać specjalnie przygotowany pokarm, w którym będzie wystarczająco dużo białka zwierzęcego. Gatunek ten nie jest polecany początkującym akwarystom. Czekoladowcom borneańskim należy zapewnić optymalne warunki do życia.