GeoZoo » Pies » SZTUKA WYBORU PSA
Sztuka wyboru psa

SZTUKA WYBORU PSA

Wybór psa nie jest łatwą decyzją, która powinna być dokładnie przemyślana przez wszystkich członków rodziny. Pojawienie się czworonoga w domu to odpowiedzialność i obowiązki na wiele lat.

Decyzja o wyborze psa nie powinna być dokonana pod wpływem impulsu czy chwili. Zły wybór może zamienić psie życie w koszmar. Opiekun psa powinien mieć dobrze zaplanowany rozkład dnia, wakacje czy wydatki związane z czworonogiem. 

Główne kryteria przy wyborze psa, które nie tylko mogą pomóc w podjęciu trafnych decyzji, ale również uniknąć pomyłek:

  • dorosły pies lub szczeniak,
  • piesek czy suczka,
  • rasowy, a może mieszaniec,
  • pies z hodowli czy ze schroniska,
  • koszty utrzymania czworonoga,
  • pies domowy czy podwórkowy,
  • przyjaciel rodziny czy może pies stróżujący,
  • wolny czas na szkolenie psa,
  • tryb życia opiekuna psa,
  • dzieci w rodzinie,
  • inne zwierzęta w domu.

Przyszły właściciel psa stoi przed dylematem związanym z wyborem psa.

Niekiedy nie wie czy lepiej kupić psa dorosłego czy szczeniaka, na którego decyduje się więcej osób. Jeżeli opiekun psa wybiera psa dojrzałego, może liczyć na to, że został nauczony czystości i  jest znacznie bardziej stabilny emocjonalnie. Należy jednak pamiętać, że taki dorosły pies ma już pewne stałe nawyki, które nie łatwo będzie zmienić.

Szczeniaka można wychowywać według swojego uznania i szybciej przywyknie do nowego miejsca i oswoi się ze wszystkimi domownikami.

Należy jednak pamiętać, że nie jest łatwo nauczyć psa czystości. Taka czynność może zająć nawet kilka miesięcy. Poza tym w okresie wymiany zębów szczeniak chętnie gryzie niedozwolone przedmioty, np. meble, buty czy dywany, a dorastając potrafi również sprawiać kłopoty. Zachowanie psa najczęściej zależy od jego właściciela.

Przy wyborze psa czy suki należy wziąć pod uwagę nie tylko predyspozycje czworonoga, ale także rozważyć swoje oczekiwania i styl życia. Zarówno samica, jak i samiec mają tendencje do różnych zachowań w zależności do określonych płcią cech. Suki przeważnie uważane są nie tylko za mniejsze od psa ale także mniej skłonne do włóczęgostwa. Natomiast samca obdarzyła natura większą posturą oraz odwagą.

Przy wyborze psa rasowego jego przyszły opiekun powinien zapoznać się z przeznaczeniem i opisem rasy, a także z typowymi dla rasy cechami charakteru. Psy rasowe często są dość kosztowne w utrzymaniu ze względu na choroby czy pielęgnacje włosa. U owczarka azjatyckiego problem stanowią jego oczy.

Utrudnieniem w wyborze mieszańca jest fakt, że nie znamy jego pochodzenia i charakteru.

Trudno przewidzieć jego temperament, ponieważ nie wiadomo w wyniku jakiego krzyżowania ras powstał. Niekiedy można wywnioskować jego pochodzenie na podstawie wyglądu.

Sztuka wyboru pieska

Właściciel psa powinien dysponować wolnym czasem na szkolenie swojego pupila.

Najłatwiej przeprowadzać szkolenie szczeniaka, który nie posiada jeszcze złych nawyków. Można szkolić samodzielnie po przeczytaniu branżowej książki lub zapisać swojego czworonoga do specjalnej szkółki dla psów.

Rasę psa powinno dostosować się do wieku dziecka czy dzieci w rodzinie. Decyzja w tym przypadku powinna być dobrze przemyślana. Od samego początku dorosła osoba w rodzinie powinna być przewodnikiem. Uczyć zarówno dziecko, jak i psa odpowiedniego zachowania względem siebie. Nawet najbardziej łagodny pies może stracić cierpliwość, gdy dziecko będzie sprawiało jemu ból.

Szczeniak czy dorosły pies wprowadzony do mieszkania powinien być zapoznany z pozostałymi zwierzętami, które mieszkają w domu, np. kotem czy innym psem. Więcej uwagi należy poświęcić psu, który był wcześniej w rodzinie, żeby zminimalizować jego zazdrość z powodu nowego przybysza. Starszy pies nie powinien czuć się samotnie ani odtrącony.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznaje w dzisiejszych czasach około 400 ras psów. Kolejne rasy czworonogów oczekują na zarejestrowanie. Obecnie w różnych miejscach na świecie ciągle tworzone są nowe rasy.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie