GeoZoo » Pies » SZPIC MINIATUROWY
Szpic miniaturowy biegnący po trawie

SZPIC MINIATUROWY

Szpic miniaturowy jest psem ozdobnym, rodzinnym i do towarzystwa. Jest on ślicznym czworonogiem małych rozmiarów, ale o „wielkim sercu”. Potrafi bezwarunkowo kochać swojego opiekuna. Zaliczany jest do zwierząt reprezentacyjnych. Dawniej był psem stróżującym.

Szpic miniaturowy  jest uroczym pieskiem, który lubi ludzkie towarzystwo. Inne jego nazwy to: pomeranian, pommer, toy german spitz i pomerle. Decydując się na czworonoga tej rasy należy odwiedzić hodowlę cieszącą się dobrą reputacją. Najlepiej jest skontaktować się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców i tam wybrać kilku z nich.

Krótka historia rasy

Szpic miniaturowy dawniej miał tylko białe umaszczenie i ważył około 15 kg. Najczęściej zamieszkiwał Meklemburgię i teren Pomorza. Z tego względu wywodzi się jego nazwa pomeranian, co oznacza szpica pomorskiego. W zamierzchłych czasach były to średniej wielkości psy, które dotarły do Anglii w XVIII wieku.

Przywiozła je tego kraju księżniczka Charlotta, która później została żoną króla Jerzego III. Rasa ta była uwielbiana przez królową Wiktorię, wnuczkę Charlotty. Z upływem lat hodowane były coraz mniejsze szpice.

Królowa Wiktoria pod koniec XIX wieku rozpoczęła własną hodowlę tej rasy.

Sprowadziła szpice najmniejszych rozmiarów i rozmaitej maści. Drogą krzyżowania powstał wymarzony pupil do towarzystwa królowej, który był zminiaturyzowany. Przodkami tej rasy były zaprzęgowe psy z Islandii i Laponii. Na przykład należy do nich zaliczyć: siberian husky, szpic wilczy, samojed czy Alaskan malamute.

Szpic miniaturowy leżący na trawie

Wygląd szpica

Szpic miniaturowy to nieprzeciętnej urody pies, który przyciąga ludzki wzrok. Jest on malutkich wymiarów, jak wskazuje jego nazwa. Obie płcie nie różnią się wyglądem. Wysokość tego czworonoga waha się w granicach: 18 – 22 cm, natomiast waga od 2 do 3 kg. Długość jego życia wynosi od 12 do 16 lat.

Jest psem długowiecznym, pomimo swoich miniaturowych rozmiarów.

Szpic posiada średniej wielkości głowę, która z tyłu jest szeroka, a z przodu węższa. Pyszczek nadaje mu trochę lisiego wyglądu. Jego ciemne oczy są kształtu migdałowego i umiarkowanej wielkości. Ma on małe, trójkątne i proste uszy. Posiada średniej długości szyję z ozdobnym kołnierzem.  Jego sylwetka jest drobnej budowy i mieści się w kwadracie. Ogon jest puszysty, jedwabisty i zakręcony, lekko opadający na bok.

Szpic miniaturowy posiada podwójną okrywę włosową.

Długi i gęsty włos zewnętrzny niewiele odstaje od ciała. Natomiast podszerstek jest obfity, wełniasty i miękki.  Szata nadaje tej rasie charakterystycznego puszystego wyglądu. Na głowie, uszach i przodzie kończyn widać bujny i krótki włos. Umaszczenie może być barwy: białej, kremowej, pomarańczowej, rudej, błękitnej, brązowej, czarnej, podpalanej i łaciatej.

Szpic miniaturowy patrzący do góry

Temperament szpica miniaturowego

Szpic miniaturowy jest bardzo inteligentnym czworonogiem, ale szkolenie jego jest trudne. Poziom jego aktywności jest duży, ale nie wymaga wielu ćwiczeń. Wykazuje bardzo wysoką skłonność do zabawy. Do innych psów jest raczej nieśmiały i przyjaźnie nastawiony do innych zwierząt.

Ma średni instynkt stróżowania. Jest bardzo hałaśliwy, co może odstraszyć nieproszonego gościa.

Pies tej rasy jest małym i zwinnym oraz pełnym energii zwierzęciem. Kocha bardzo swoich właścicieli i jest w domu wszechobecny. Nie powinien być zostawiany sam dłużej, niż 3 godziny. Do nieznanych mu osób podchodzi z dystansem. Upały i mrozy toleruje w stopniu średnim. Głowę nosi przeważnie wysoko. Porusza się płynnie i z gracją. Jest psem pewnym siebie i dystyngowanym.

Szpic miniaturowy polecany jest osobom mało aktywnym, starszym, domatorom i rodzinom ze starszymi dziećmi. Nie powinny go wychowywać ludzie o agresywnym usposobieniu i rodziny z małymi dziećmi, ponieważ jest to pies delikatnej budowy. Malutkie dziecko łatwo może mu zrobić krzywdę. Czworonogi tej rasy nie należą do tanich zwierząt.

Ceny w hodowli wahają się w granicach: 3000 – 10000 zł.

Szpic miniaturowy cieszy się dużą popularnością w polskich domach. Ten puchaty pies doskonale nadaje się do małych mieszkań. Zainteresowanie nim rośnie nie tylko ze względu na jego atrakcyjność, ale również na długowieczność. Szpic miniaturowy to jeden z trzech psów, które nie zginęły podczas katastrofy statku Titanic. Odpowiednio żywiony i pielęgnowany nie będzie często chorował.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top