GeoZoo » Pies » ROZMOWA Z PSEM
Rozmowa z psem

ROZMOWA Z PSEM

Rozmowa z psem polega na odczytaniu sygnałów wysyłanych przez czworonoga i ocenieniu czy napotkane stworzenie ma przyjazne zamiary. Psy potrafią i starają się komunikować z człowiekiem na wiele sposobów.

Rozmowa z psem to nie małe wyzwanie dla jego opiekuna i pozostałych członków rodziny, którzy powinni nauczyć się komunikować ze swoim pupilem, prawidłowo odczytując jego potrzeby. Psy żyją blisko ludzi przynajmniej  od kilkunastu wieków. Przez ten długi czas wytworzyła się pomiędzy czworonogiem, a człowiekiem przyjazna więź.

Psy nauczyły się odczytywać ludzkie emocje i nastroje, a także doskonale odczytują mowę ciała człowieka, bacznie go obserwując. Natomiast ludzie, którzy są miłośnikami tych zwierząt  i mają doświadczenie z psami potrafią odczytać sygnały, które wysyła stworzenie, jak np. warczenie, zjeżenie sierści i napięta postawa czy odkryte zęby.

Rozmowa z psem

Komunikaty wysyłane przez czworonoga

Rozmowa z psem przynosi jego opiekunowi wiele radości i wzmacnia przyjaźń panującą pomiędzy nimi. Psy do komunikacji używają takich sygnałów, jak : ułożenia uszu, ogona, pyska, postawa ciała czy wpatrzony wzrok w człowieka. Popularne dawniej kopiowanie uszu czy ogona niektórych ras było nie tylko bolesne, ale przede wszystkim odbierało im ważne narzędzia psiej komunikacji.

W dzisiejszych czasach kopiowanie uszu i ogona jest zakazane w wielu państwach. Dotyczy to szczególnie krajów, które ratyfikowały Europejską Konwencję o Ochronie Zwierząt Domowych, przyjętą przez Radę Europy. W Polsce zakaz ten wynika z prawa krajowego, tj. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt.

Czworonogi do komunikacji używają kombinacji wielu sygnałów wizualnych, smakowych, zapachowych, dźwiękowych i dotykowych, a ich pełna interpretacja umożliwia zrozumienie ich intencji. Nie wszystkie sygnały wysyłane przez czworonoga są słyszalne dla człowieka. Jednak można nauczyć się rozumienia wysyłanych przez pupila sygnałów wizualnych, dotykowych czy werbalnych.

Psy nie używają słów, co nie oznacza, że nie potrafią wyrazić swoje potrzeby.

Niejednokrotnie szczekaniem wysyłają dla nas, nie zawsze zrozumiałą informację. Dzięki swojej mowie przybierają różną postawę, od grożącej i dominującej po uległą. Dzięki wzajemnej komunikacji psom udaje się uniknąć niepożądanych konfliktów. Gdy spotykają się dwa psy można zaobserwować ich zachowanie i wymianę pomiędzy nimi zdań.

Rozmowa z psem

Zasady wzajemnej komunikacji

Rozmowa z psem dla doświadczonego miłośnika czworonogów nie jest trudna. Ludzie nierzadko dużo mówią do swojego czworonożnego przyjaciela, nie tylko w przypadku wydawania poleceń, ale dlatego, że lubią rozmawiać ze swoim pupilem. Każdy fizyczny kontakt z psem to werbalna komunikacja ze strony człowieka. Pies może nauczyć się reagować poprawnie na kilkaset słów.

Pies doskonale potrafi odczytywać intencje człowieka na podstawie emocji i mowy ciała.

Same również często mówią do człowieka licząc na to, że zostaną właściwie zrozumiane. Ludzie jednak nie zawsze prawidłowo interpretują wysyłane przez pupila sygnały, co może doprowadzić do frustracji, a nawet agresji zwierzęcia.

Psi przyjaciel uwielbia głaskanie, ponieważ ten rodzaj komunikacji odgrywa w życiu czworonoga istotną rolę. Dzięki głaskaniu ma poczucie przynależność do grupy i pogłębia istniejącą pomiędzy domownikami więź. Podopieczny posiada cieńszą od człowieka skórę, dlatego należy go głaskać delikatnie. Najlepszym rozwiązaniem jest głaskanie pupila po klatce  piersiowej, brzuchu, boku głowy czy szyi.

Pies jest istotą społeczną, która potrzebuje fizycznego kontaktu z człowiekiem, jednak jego postępowanie trochę różni się od zachowań ludzkich.

Psy przeważnie nie lubią klepania po głowie czy uruchamiania serdecznym uściskiem, zwłaszcza wtedy, gdy jest rozdrażniony. Nie lubi także pochylania się nad nim i gwałtownych ruchów. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami psiej etyki, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i nie złościć czworonoga.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top