GeoZoo » Pies » GOLDEN RETRIEVER
Golden retriever

GOLDEN RETRIEVER

Golden retriever jest czworonogiem aportującym i asystującym, a także niejednokrotnie uczestniczy w konkursach i zawodach. Doskonale nadaje się na psa ratowniczego, ponieważ potrafi wykrywać narkotyki i materiały wybuchowe. 

Golden retriever swoją nazwę wziął od angielskiego słowa „golden”, który oznacza złoty. Ze złotem kojarzone jest piękno, połysk, ciepło i delikatność, a także duża wartość i szlachetność. Nazwa tej rasy,  składająca się z dwóch wyrazów, oznacza wygląd zewnętrzny czworonoga i jego użyteczność.

Historia rasy

Golden retriever ma długą historię, liczącą kilkaset lat. Grupa retrieverów zaliczana jest do psów aportujących i stanowi psy sześciu ras. Przodkowie tego psa żyli pięćset lat temu w Nowej Funlandii. W tamtych czasach pomagali rybakom w wyławianiu ryb, które wydostały się z sieci. Poza tym uczestniczyli w polowaniach na dzikie ptactwo. Psy te były średniego wzrostu, doskonale pływały, a ich sierść nie przepuszczała wody.

Za jednego z twórców tej rasy został uznany Lord Tweedmouth, który mieszkał na północ od szkockiej granicy. Skrzyżował on żółtego retrievera o imieniu Nous, który był potomkiem wczesnych labradorów i małego nowofundlanda ze spanielem wodnym suką Belle, koloru wątrobianego.

Celem Lorda Tweedmouth było stworzenie silnego i odważnego psa, który będzie dobrze pływał i aportował.

Z tego związku narodziły się cztery szczenięta o barwie żółtej i dały one początek tej rasy. W późniejszych latach krzyżowano potomków Nousa i Belli z wodnymi spanielami, seterami i bloodhoundami. Wszystkie psy chętnie aportowały i były wspaniałymi pływakami. Początkowo powstała żółta odmiana flat coated retriever. W 1912 roku rasa ta została uznana za odrębną yellow lub golden retriever.

Golden retriever

Wygląd

Golden retriever to duży pies, którego ojczyzną jest Wielka Brytania. Nazywany jest on również russian retriever. Wysokość jego wynosi w granicach 56 – 61 cm, zaś suki 51 – 56 cm. Natomiast waga psa waha się od 29 do 40 kg, a suki wynosi w granicach 24 – 29 kg. Pies tej rasy może żyć powyżej 10 lat, a nawet 15, jeżeli opiekun zaspakaja podstawowe potrzeby czworonoga i troszczy się o jego zdrowie i higienę.

Golden retriever o prostokątnej sylwetce posiada umiarkowanie szeroką głowę, dobrze zaznaczony stop z mocną kufą. Jego oczy o kolorze ciemnobrązowej są dobrze rozstawione, w ciemnej oprawie, a powieki śniade. Uszy średniej wielkości ma osadzone na wysokości oczu. Ma silną i dobrze umięśnioną szyję i dobrze rozwinięte łapy. Jego ogon, który noszony jest równo z linią grzbietu nie powinien się zawijać.

Golden retriever posiada gładką lub falowaną sierść. Okrywa włosowa jest z gęstym i wodoodpornym podszerstkiem. Szata jego powinna posiadać odcień od złotego po kremowy, bez koloru mahoniowego czy czerwonego. Dopuszczalne są małe ilości białych włosów na klatce piersiowej czworonoga.

Pomnik Szczęśliwego Psa, do którego pozował golden retriever o imieniu Lokat stoi w Warszawie na Polach Mokotowskich.

Golden retriever

Temperament

Golden retriever jest silnym, wysportowanym i wytrzymałym psem myśliwskim. Odznacza się dużą inteligencją i przejawia chęć do szkolenia. Najbardziej ceni sobie aportowanie, gdyż uwielbia nosić przedmioty w pysku. Czas lubi spędzać aktywnie ze swoim opiekunem i pozostałymi domownikami. Jest bardzo towarzyskim czworonogiem. Powinien pochodzić od sprawdzonego hodowcy.

Pies tej rasy porusza się płynnie i zdecydowanie. Nadaje się do różnego rodzaju sportów i posiada naturalną zdolność do pracy. Doskonale pływa, do czego przystosowana jest jego szata.

Po odpowiednim wyszkoleniu sprawdza się w wielu dziedzinach życia, a najczęściej jako pies:

  • ratowniczy,
  • terapeuta,
  • opiekun,
  • tropiciel.

Golden retriever ma przyjazny stosunek również do innych psów i zwierząt. Posiada słaby instynkt stróżowania i średnio toleruje upały, jak również mrozy. Doskonale nadaje się dla aktywnych rodzin ze starszymi dziećmi, a także sportowców i samotnych osób, które lubią aktywnie spędzać wolny czas.

Nie jest polecany ludziom starszym czy pedantycznym, a także nie nadaje się dla alergików.

Golden retriever cieszy się wielką popularnością ze względu na swój nieprzeciętny wygląd i łagodny charakter. Przede wszystkim  miłośnicy tej rasy dostrzegają jego inteligentne spojrzenie, wrodzoną radość do życia, bardzo duże zamiłowanie do zabawy i zrównoważony charakter. Jest to typowy pies dla ludzi aktywnych.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]