GeoZoo » Pies » Psi odcisk nosa
Psi odcisk nosa

Psi odcisk nosa

Psi odcisk nosa jest jedyny w swoim rodzaju i tak samo niepowtarzalny jak odcisk ludzkiego palca. Sieć bruzd, zmarszczek w połączeniu z rysunkiem psich nozdrzy tworzy indywidualny i osobniczy odcisk. Jest to cecha wyjątkowa każdego psiego osobnika. Nie ma na świecie dwóch takich samych odcisków psiego nosa.

Psi odcisk nosa tworzy unikatowy „znak firmowy”. Nos czworonoga zwany truflą ma wiele wypukłości i liczne szczeliny. Niepowtarzalne są linie papilarne ludzkich dłoni. Z tego powodu odciski palców wykorzystywane są do ustalenia tożsamości człowieka. Te same metody można zastosować w stosunku do psiego przyjaciela, identyfikując go po odcisku jego lusterka nosa. Nie jest to jeszcze praktykowane w Polsce.

Anatomia psiego nosa

Psi odcisk nosa można wykonać w warunkach domowych nieszkodliwymi barwnikami spożywczymi. Dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie do tego celu specjalnie przeznaczoną kolorową masę, na której pozostanie odcisk linii papilarnych czworonoga. Nos zewnętrzny psa jest wbudowany w profil psiego pyska.

Wyróżnia się w nim:

  • grzbiet nosa,
  • nasadę nosa,
  • wierzchołek nosa.

Nos psiego towarzysza składa się z części chrzęstnej i kostnej. Po obu stronach wierzchołka nosa umiejscowione są nozdrza przednie. Nimi powietrze wędruje do jamy nosowej. Zakończenie jamy nosowej stanowią nozdrza tylne. Okolice nozdrzy przednich wraz z wierzchołkiem nosa tworzą płytkę nosową, która nazywana jest lusterkiem nosa.

Liczne chrząstki zewnętrzne nosa tworzą rusztowanie chrzęstne. Wszelkie zapachy dla czworonoga są niesamowitym i szczególnym źródłem informacji. Pies bez problemu może poruszać obydwoma nozdrzami. Pozwala mu to określić kierunek nadchodzącego zapachu. Nos pokryty jest gruczołami śluzowymi. Jest on cały czas nawilżony, co ułatwia psu węszenie.

Zmysł powonienia jest u psów bardzo dobrze rozwinięty. Za pomocą węchu trafia do psów wiele bodźców z ich otoczenia. Proces psiego wąchania nie jest uzależniony od oddychania. Przy pomocy węchu czworonogi rozpoznają ludzi, miejsca i zwierzęta.

Narząd węchu jest najważniejszym psim zmysłem, który wykorzystywany jest w różnych psich zawodach sportowych i rozmaitych pracach.

Unikatowy nos psa

Psi odcisk nosa posiada szereg bruzd, którymi jest poprzecinany. Na podstawie odcisku jego nieporośniętego włosami czubka nosa można dokonać identyfikacji psa. Jest to potrzebne w poszukiwaniu zaginionych lub skradzionych psich towarzyszy. W Polsce nie ma banku psich linii papilarnych. Jest to droga inwestycja i na obecną chwilę nieopłacalna. Należy pamiętać, że nie ma dwóch takich samych psich nosów.

Podsumowując psi odcisk nosa tworzy wierzchołek nosa wraz z kształtem przednich nozdrzy. Zmysł węchu prowadzi psa do tropienia śladów pozostawionych przez ludzi czy zwierzęta. Pomaga także odnaleźć drogę prowadzącą do domu. Psy potrafią identyfikować wiele różnych zapachów. Psi nos służy nie tylko do węszenia, ale jest również termoregulatorem. Żaden psi nos na kuli ziemskiej nie odciśnie tego samego wzoru.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top