GeoZoo » Pies » Łupież u psa
Łupież u psa

Łupież u psa

Łupież u psa jest problemem skórnym, który obniża poziom życia zwierzęcia. Jest to nadmiernie łuszczący się psi naskórek. Przyczyną tego jest zbyt intensywna produkcja wydzieliny przez gruczoły łojowe zwierzęcia.

Łupież u psa należy zwalczać różnymi dostępnymi sposobami. Może on pojawić się z wielu powodów. Łój u czworonoga jest niezbędny, ponieważ pełni on funkcję ochronną. Jednak nie powinien być wydzielany w nadmiernej ilości. Psi łupież nie jest schorzeniem skórnym trudnym do wyleczenia.

Dermatozy złuszczające

Łupież u psa tworzy biały nalot czyli pyłek, który osadza się na psiej sierści. Jest on przeważnie widoczny wzdłuż grzbietu i na ogonie. Może występować w różnych częściach ciała. Powoduje on miejscowe łysienie u zwierzęcia i stan zapalny. Nadmierne albo nieprawidłowe złuszczanie skóry daje obraz łuszczenia skórnego.

Nadmierne złuszczenie bądź osłabienie połączeń pomiędzy komórkami naskórka prowadzi do:

 • Łuszczenia drobnego czyli nieprawidłowego złuszczania pojedynczych komórek.
 • Łuszczenia dużego, co oznacza łuszczenie całych płatów.

Mogą występować nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów łojowych lub apokrynowych. Procesem chorobowym zostaje objęty układ zewnątrzwydzielniczy.

U psów mogą występować zaburzenia:

 • Pierwotne, które pojawiają się do drugiego roku życia zwierzęcia, zwłaszcza u niektórych psich ras.
 • Wtórne, które mogą dotyczyć każdego wieku psa.

Łupież u psa to nadmierne łuszczenie naskórka, cuchnąca skóra, świąd oraz oleista skóra i sierść. Psy w wieku geriatrycznym mogą mieć również matową, kruchą i pokrytą łuskami sierść. Takie schorzenia skórne należy leczyć.

Przyczyny łupieżu

Łupież u psa może być spowodowany różnymi czynnikami. Trudno rozpoznać jest jego przyczynę. Najlepiej w takiej sytuacji udać się z podopiecznym do lecznicy dla zwierząt. Specjalista przeprowadzi wywiad z opiekunem, zrobi potrzebne badania i zdiagnozuje schorzenie skórne. Warto jest znać jego podłoże.

Łupież u psa może być związany z naturalnymi zmianami metabolicznymi naskórka w związku z wiekiem czworonoga.

Do najczęstszych przyczyn złuszczającego się naskórka należą:

 • Zaburzenia związane z podawaniem źle zbilansowanej diety. Może dochodzić do niedożywienia. Dermatozy spowodowane są często podawaniem „supermarketowych” karm dla psa. Karmy takie nie są zwykle pełnowartościowym pokarmem dla naszego pupila.
 • Choroby skóry o podłożu autoimmunologicznym. 
 • Zakażenie bakteryjne skóry – ropne zapalenie mieszków włosowych.
 • Reakcje nadwrażliwości – atopia.
 • Alergie pokarmowe.
 • Uszkodzenia skóry w wyniku świądu.
 • Alergiczne pchle zapalenie skóry.
 • Zaburzenia hormonalne.

Łupież u psa może nasilać się w związku z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Na kondycję psiej skóry źle wpływają silne promienie słoneczne, a także obniżona wilgotność powietrza. Zbyt suche powietrze powoduje nadmierne wydalanie łoju. Nieodpowiednia pielęgnacja psiej sierści i skóry może być również przyczyną łupieżu.

Jak zwalczać psi łupież?

Łupież u psa należy zwalczać odpowiednimi środkami przepisanymi przez lekarza weterynarii. W takich przypadkach zalecane jest stosowanie środków nawilżających i częstych kąpieli. W przypadku podejrzenia schorzenia skórnego należy skorzystać z pomocy specjalisty. Leczenia naszego podopiecznego nie należy podejmować samodzielnie.

Podsumowując łupież u psa obniża komfort życiowy zwierzęcia. Z tego powodu trzeba systematycznie sprawdzać skórę i sierść naszego pupila. Pies i kot są wspaniałymi towarzyszami człowieka. Należy jednak pamiętać, że udomowione stworzenie posiada także swoje potrzeby, o których nigdy nie powinien zapominać ich opiekun.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top