GeoZoo » Pies » POSOKOWCE
Posokowce

POSOKOWCE

Posokowce to wyspecjalizowane psy myśliwskie, należące do grupy psów gończych. Potrafią one tropić postrzeloną zwierzynę i doprowadzić do niej myśliwego. Ranne zwierzę pozbawione jest możliwości ucieczki.

Posokowce zostały zaklasyfikowane przez Federation Cynologique Internationale Feline (FCI) do grupy VI, jako sekcja 2. Psy te potrzebują przestrzeni i aktywności. Chętnie towarzyszą swojemu opiekunowi podczas długich spacerów czy wycieczek rowerowych. Pies i właściciel powinni tworzyć zgrany zespół, który doskonale funkcjonuje.

Psy należące do posokowców

Posokowce to jedna z ras wyspecjalizowanych psów myśliwskich należących do grupy psów gończych. Psy te posiadają doskonały zmysł węchu, który wyczulony jest na zapach krwi zwierzęcej, zwanej posoką. Poza tym podlegają one próbom i konkursom pracy psów myśliwskich, gdzie oceniane są ich cechy wrodzone i umiejętności nabyte podczas szkolenia.

Posokowcom nie wystarczają krótkie spacery na smyczy i wypuszczenie na ogródek, ponieważ są to psy wymagające dużego ruchu. Przed zakupem zwierzęcia należy zastanowić się nad zapewnieniem psu odpowiednich warunków.

Do posokowców zaliczane są:

  • Alpejski gończy krótkonożny, którego ojczyzną jest Austria.
  • Posokowiec bawarski pochodzący z Niemiec.
  • Posokowiec hanowerski, którego ojczyzną są Niemcy.

Alpejski gończy krótkonożny

Pies alpejski gończy krótkonożny powstał na skutek skrzyżowania psów gończych z jamnikiem. Rasa ta występuje na terenie Alp w Bawarii i Austrii. Psy te sprawdzają się na polowaniach w trudnych warunkach górskich. Zostały one uznane przez  FCI w 1975 roku. Dnia 10 października 1995 roku opublikowano obowiązujący standard.

Alpejski gończy krótkonożny jest psem o niedużym wzroście.

Ze względu na swój wygląd zaliczany jest do grupy czworonogów jamniko – gończych.  Sierść poza szyją i ogonem jest krótka i gładka. Jego umaszczenie może mieć barwę: czarną, czarną z rudordzawym nalotem, brązową, czerwoną i czerwoną z czarnymi znaczeniami. 

Alpejski gończy krótkonożny jest psem inteligentnym, wytrzymałym i odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne. Poza tym jest uparty i przyjacielski o nieustraszonym usposobieniu.

Jednak jest to stworzenie nie ufne wobec nieznanych mu osób. Z natury jest psem spokojnym i towarzyskim.

Psy te dojrzewają wcześniej, niż pozostałe posokowce, dlatego są wykorzystywane w myślistwie wcześnie. Pracuje on jako pies gończy na lisa i zająca oraz na farbowanych tropach zwierzyny grubej. Za drobną zwierzyną nie powinien gonić dłużej, niż 10 minut. Posiada doskonały węch i na polowaniu goni głosem.

Posokowce
Par cs:User:Moniique — “vlastní dílo”, Domaine public, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1869802

Posokowiec bawarski

Pierwszy wzorzec posokowca bawarskiego został ustalony w 1883 roku w wyniku krzyżówek psów gończych. Pochodzi on od posokowca hanowerskiego, a jego ojczyzną są Niemcy. Największą popularnością posokowiec bawarski cieszył się na Węgrzech i w Austrii. W Polsce pojawił się dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Jest to pies średniej wielkości, waga jego ciała nie powinna przekroczyć 30 kg.

Posiada dosyć szeroką głowę o płaskim wysklepieniu. Oczy jego mają bystre spojrzenie i są przeważnie koloru ciemnobrązowego. Posiada średniej długości ogon. Sierść ma gładką i przylegającą z małym połyskiem. Na głowie i uszach jego sierść jest delikatna, natomiast na brzuchu, kończynach i ogonie szorstka.

Posokowiec bawarski jest inteligentny i niesamowicie utalentowanym psem myśliwskim.

Ponadto jest nieustraszony i pewny siebie. Nie należy do psów lękliwych ani agresywnych. Potrafi doskonale chodzić po górach, ponieważ jest zwinny i wytrzymały. Jest pracowitym i posłusznym czworonogiem, bardzo przywiązanym do swojego opiekuna.

Posokowiec hanowerski

Posokowiec hanowerski jest typem psa wyżłowatego, podlegającego próbom pracy psów myśliwskich. Jego ojczyzną są Niemcy. Historia jego powiązana jest z hanowerskim dworem panującym. Dzisiejsza nazwa tych psów została przyjęta oficjalnie w 1896 roku. Na hodowli posokowców skoncentrowało się powstałe w 1894 roku stowarzyszenie łowieckie.

Jest on psem średniej wielkości, o proporcjonalnej budowie i pełen sił.

Jest dobrze zbudowany. Jego ciemne oczy nadają mu historycznego wyrazu. Ma silnie umięśnione kończyny przednie i tylne, co umożliwia mu wytrwałą pracę. Posiada szeroką i głęboką klatkę piersiową.  Typowe dla niego jest umaszczenie czerwone pręgowane, które tworzy wiele wariantów kolorystycznych od jasnej do ciemnej czerwieni.

Posokowiec hanowerski jest psem pewnym siebie i spokojnym, który tworzy zgrany zespół ze swoim przewodnikiem. Podczas tropienia posiada wysoką zdolność koncentracji. Wyróżnia się donośnym głosem i wspaniałym, niezawodnym węchem. Szybko się uczy i nie zapomina wyuczonych wcześniej umiejętności. Pies ten uwielbia być chwalony i nagradzany za dobrze wykonane zadanie.

Posokowiec hanowerski jest psem wyspecjalizowanym szczególnie w odnajdywaniu zranionej grubej zwierzyny łownej. Pracuje on dopiero po strzale. Rasę tę przepełnia pasja łowiecka. Potrafi on odróżnić zapach postrzelonej zwierzyny od innych zapachów z dłużej odległości, co czyni go niezawodnym w odszukaniu ofiary.

Posokowce są psami, które uwielbiają dużo przestrzeni.

Czworonogi te są bardzo aktywne i potrzebują bardzo dużo ruchu. Rasa ta polecana jest przede wszystkim myśliwym. Natomiast alpejski gończy krótkonożny pełni w domu nierzadko rolę psa do towarzystwa. Wszystkie wymienione posokowce podlegają próbom i konkursom pracy psów myśliwskich.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top