GeoZoo » Pies » POSOKOWCE
Posokowce

POSOKOWCE

Posokowce to wyspecjalizowane psy myśliwskie, należące do grupy psów gończych. Potrafią one tropić postrzeloną zwierzynę i doprowadzić do niej myśliwego. Ranne zwierzę pozbawione jest możliwości ucieczki.

Posokowce zostały zaklasyfikowane przez Federation Cynologique Internationale Feline (FCI) do grupy VI, jako sekcja 2. Psy te potrzebują przestrzeni i aktywności. Chętnie towarzyszą swojemu opiekunowi podczas długich spacerów czy wycieczek rowerowych. Pies i właściciel powinni tworzyć zgrany zespół, który doskonale funkcjonuje.

Psy należące do posokowców

Posokowce to jedna z ras wyspecjalizowanych psów myśliwskich należących do grupy psów gończych. Psy te posiadają doskonały zmysł węchu, który wyczulony jest na zapach krwi zwierzęcej, zwanej posoką. Poza tym podlegają one próbom i konkursom pracy psów myśliwskich, gdzie oceniane są ich cechy wrodzone i umiejętności nabyte podczas szkolenia.

Posokowcom nie wystarczają krótkie spacery na smyczy i wypuszczenie na ogródek, ponieważ są to psy wymagające dużego ruchu. Przed zakupem zwierzęcia należy zastanowić się nad zapewnieniem psu odpowiednich warunków.

Do posokowców zaliczane są:

  • Alpejski gończy krótkonożny, którego ojczyzną jest Austria.
  • Posokowiec bawarski pochodzący z Niemiec.
  • Posokowiec hanowerski, którego ojczyzną są Niemcy.

Alpejski gończy krótkonożny

Pies alpejski gończy krótkonożny powstał na skutek skrzyżowania psów gończych z jamnikiem. Rasa ta występuje na terenie Alp w Bawarii i Austrii. Psy te sprawdzają się na polowaniach w trudnych warunkach górskich. Zostały one uznane przez  FCI w 1975 roku. Dnia 10 października 1995 roku opublikowano obowiązujący standard.

Alpejski gończy krótkonożny jest psem o niedużym wzroście.

Ze względu na swój wygląd zaliczany jest do grupy czworonogów jamniko – gończych.  Sierść poza szyją i ogonem jest krótka i gładka. Jego umaszczenie może mieć barwę: czarną, czarną z rudordzawym nalotem, brązową, czerwoną i czerwoną z czarnymi znaczeniami. 

Alpejski gończy krótkonożny jest psem inteligentnym, wytrzymałym i odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne. Poza tym jest uparty i przyjacielski o nieustraszonym usposobieniu.

Jednak jest to stworzenie nie ufne wobec nieznanych mu osób. Z natury jest psem spokojnym i towarzyskim.

Psy te dojrzewają wcześniej, niż pozostałe posokowce, dlatego są wykorzystywane w myślistwie wcześnie. Pracuje on jako pies gończy na lisa i zająca oraz na farbowanych tropach zwierzyny grubej. Za drobną zwierzyną nie powinien gonić dłużej, niż 10 minut. Posiada doskonały węch i na polowaniu goni głosem.

Posokowce
Par cs:User:Moniique — “vlastní dílo”, Domaine public, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1869802

Posokowiec bawarski

Pierwszy wzorzec posokowca bawarskiego został ustalony w 1883 roku w wyniku krzyżówek psów gończych. Pochodzi on od posokowca hanowerskiego, a jego ojczyzną są Niemcy. Największą popularnością posokowiec bawarski cieszył się na Węgrzech i w Austrii. W Polsce pojawił się dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Jest to pies średniej wielkości, waga jego ciała nie powinna przekroczyć 30 kg.

Posiada dosyć szeroką głowę o płaskim wysklepieniu. Oczy jego mają bystre spojrzenie i są przeważnie koloru ciemnobrązowego. Posiada średniej długości ogon. Sierść ma gładką i przylegającą z małym połyskiem. Na głowie i uszach jego sierść jest delikatna, natomiast na brzuchu, kończynach i ogonie szorstka.

Posokowiec bawarski jest inteligentny i niesamowicie utalentowanym psem myśliwskim.

Ponadto jest nieustraszony i pewny siebie. Nie należy do psów lękliwych ani agresywnych. Potrafi doskonale chodzić po górach, ponieważ jest zwinny i wytrzymały. Jest pracowitym i posłusznym czworonogiem, bardzo przywiązanym do swojego opiekuna.

Posokowiec hanowerski

Posokowiec hanowerski jest typem psa wyżłowatego, podlegającego próbom pracy psów myśliwskich. Jego ojczyzną są Niemcy. Historia jego powiązana jest z hanowerskim dworem panującym. Dzisiejsza nazwa tych psów została przyjęta oficjalnie w 1896 roku. Na hodowli posokowców skoncentrowało się powstałe w 1894 roku stowarzyszenie łowieckie.

Jest on psem średniej wielkości, o proporcjonalnej budowie i pełen sił.

Jest dobrze zbudowany. Jego ciemne oczy nadają mu historycznego wyrazu. Ma silnie umięśnione kończyny przednie i tylne, co umożliwia mu wytrwałą pracę. Posiada szeroką i głęboką klatkę piersiową.  Typowe dla niego jest umaszczenie czerwone pręgowane, które tworzy wiele wariantów kolorystycznych od jasnej do ciemnej czerwieni.

Posokowiec hanowerski jest psem pewnym siebie i spokojnym, który tworzy zgrany zespół ze swoim przewodnikiem. Podczas tropienia posiada wysoką zdolność koncentracji. Wyróżnia się donośnym głosem i wspaniałym, niezawodnym węchem. Szybko się uczy i nie zapomina wyuczonych wcześniej umiejętności. Pies ten uwielbia być chwalony i nagradzany za dobrze wykonane zadanie.

Posokowiec hanowerski jest psem wyspecjalizowanym szczególnie w odnajdywaniu zranionej grubej zwierzyny łownej. Pracuje on dopiero po strzale. Rasę tę przepełnia pasja łowiecka. Potrafi on odróżnić zapach postrzelonej zwierzyny od innych zapachów z dłużej odległości, co czyni go niezawodnym w odszukaniu ofiary.

Posokowce są psami, które uwielbiają dużo przestrzeni.

Czworonogi te są bardzo aktywne i potrzebują bardzo dużo ruchu. Rasa ta polecana jest przede wszystkim myśliwym. Natomiast alpejski gończy krótkonożny pełni w domu nierzadko rolę psa do towarzystwa. Wszystkie wymienione posokowce podlegają próbom i konkursom pracy psów myśliwskich.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...