GeoZoo » Kot » Munchkin
Munchkin

Munchkin

Munchkin to młoda rasa kota, który wyróżnia się wyjątkowo krótkimi nogami. Pochodzi on ze Stanów Zjednoczonych, skąd trafiły do Francji. Zyskały tam duże grono zwolenników. Zwierzęta te są łagodne i uczuciowe. Nie nadają się dla ludzi zapracowanych, ponieważ nie lubią samotności.

Munchkin jest małym kotem, który przyszedł na świat w 1983 roku w stanie Luizjana, na południu Stanów Zjednoczonych. Rasa ta nie jest uznana przez największe organizacje felinologiczne, takie jak FIFE i CFA z powodu ich wrodzonych wad. Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów czyli The International Cat Association (TICA) uznało rasę Munchkin dopiero w 1994 roku. Można je krzyżować z kotami domowymi nierasowymi.

Wygląd zewnętrzny

Munchkin to mały kot. Masa jego ciała waha się w granicach 2-4 kg. Samce są trochę masywniejsze od samic. Kot ten w stosunku do swoich rozmiarów posiada dużą i klinowatą głowę. Oczy ma szeroko osadzone, które są w kształcie migdałów i mogą mieć różną barwę. Natomiast uszy jego są duże i stojące oraz szerokie u podstawy i zaokrąglone na końcach.  

Munchkin ma dosyć masywną sylwetkę z szeroką klatką piersiową i wygiętym łukowato kręgosłupem. Ogon jego jest długi i puszysty. Cechą charakterystyczną tej rasy są krótkie kończyny, które powinny być muskularne i proste. Przednie nogi są krótsze od tylnych. Kończyny kota są  zakończone niedużymi i okrągłymi łapkami.

Munchkin może posiadać sierść różnej długości i występować w rozmaitych odmianach barwnych. Dopuszczone są także różne wzory i znaczenia sierści. Okrywa włosowa jest miękka i delikatna. Długi włos jest jedwabisty, a krótki przypomina puch. Munchkin jest kotem długowiecznym. Niektóre z nich dożywają nawet do 18 lat.

Charakter i temperament

Munchkin to bardzo uroczy i śliczny kot. Wykazuje się również inteligencją i sprytem. Biega szybko i zaciekawiony siada często na tylnych nogach i ogonie, podnosząc do góry przednie kończyny. Uwielbia zabawy i przytulanie się do swojego opiekuna. Jest bardzo przyjaznym kotem, lubiącym towarzystwo ludzi, kotów i innych zwierząt.

Munchkin to stworzenie należące do najniższych kotów na naszej planecie. Lubi różne nieduże zabawki zwłaszcza te które błyszczą i szeleszczą czy wydają inne ciekawe dźwięki. Futrzak ten jest doskonałym towarzyszem codziennych spacerów. Szybko się uczy i lubi chodzić w szelkach i na smyczy. Nie powinien spacerować bez opieki.

Munchkin jest zwierzęciem pogodnym i przywiązanym do swego właściciela. Kot ten lubi aktywny styl życia i interaktywne zabawki. Szybko akceptuje nowe miejsca i lubi podróżować. Jest miłym towarzyszem rodziny. Rozmnażanie tych zwierząt nie jest łatwe. Przy krzyżowaniu dwóch krótkonożnych kotów, śmiertelność zarodków wynosi około 25%.

Munchkin

Pielęgnacja Munchkina

Munchkin jest kocim łakomczuchem. Dieta jego powinna być zbilansowana i bogata w chude mięso. Nie można go przekarmiać i dopuszczać nawet do małej nadwagi. Jest to niebezpieczne szczególnie ze względu na jego nietypową budowę ciała. Nie wolno zostawiać w zasięgu futrzaka żadnego pokarmu, ponieważ lubi on podkradać jedzenie.

Poza tym należy codziennie przemywać jego oczy i sprawdzać długość kocich pazurów. Zalecane jest regularne czesanie kotów, co pomaga usuwać martwe włosy. W ten sposób unikniemy powstawania kołtunów. Mieszkanie należy dostosować do rozmiarów podopiecznego. Drapak powinien być wyposażony w drabinkę. Natomiast kuweta najlepiej jak ma obniżony front.

Podsumowując Munchkin doskonale nadaje się dla ludzi samotnych i rodzin z dziećmi. Rasa ta jest energiczna i dąży do obranego celu. Koty te nie są tanimi zwierzętami. Cena ich w Stanach Zjednoczonych dochodzi nawet do 2 tysięcy dolarów. W Polsce kot ten nie jest dostępny. Jest to rasa rzadka i trudna do zdobycia. Munchkin to prawdziwy przyjaciel człowieka i dobry obserwator otoczenia.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]