GeoZoo » Kot » ZDROWIE KOTA

ZDROWIE KOTA

Zdrowie kota to właściwa opieka nad pupilem. Przestrzeganie zasad właściwego żywienia, pielęgnacji, jak również organizacja przestrzeni czy wizyta u lekarza weterynarii.

Lecznica dla zwierząt

Zdrowie kota i dobra jego kondycja uzależniona jest od jego opiekuna. Podstawową opiekę zapewnia czworonogowi jego właściciel, natomiast bardziej specjalistyczną weterynarz. Lecznicza dla zwierząt to miejsce wykonywania szczepień, wykrywania i leczenia chorób, zasięgania praktycznych informacji oraz nabycia specjalistycznych produktów.

Groźne choroby, które dotykają koty na całym świecie zostały zredukowane dzięki stosowaniu programów szczepień. Dostępnych jest pokaźny wybór szczepionek. Jedna szczepionka działać może nawet przeciwko kilku chorobom.

Przeciwko chorobom zakaźnym należy szczepić kocięta w wieku 8 – 9 tygodni, a następne szczepienia powtarza się raz w roku.

Wiele metod alternatywnych, mających od dawna odzwierciedlenie w leczeniu ludzi, jest nowością w leczeniu zwierząt. Przykładem może być zdobywanie przez weterynarzy wiedzy w dziedzinie: akupresury i akupunktury, kręgarstwa, homeopatii, ziołolecznictwa, masażu weterynaryjnego,  dietetyki oraz zastosowania esencji kwiatowej, które są rozcieńczonymi wyciągami z określonych kwiatów.

Akupunktura stymuluje określone punkty na ciele czworonoga przy udziale igieł do akupunktury, laserów, zastrzyków czy magnesów.

Kręgarstwo polega na nastawianiu kręgów, jak również kości czaszki. Natomiast masaż lecznicy jest doskonałym uzupełnieniem leczenia chirurgicznego i farmaceutycznego, a także przyspiesza powrót zwierzęcia do zdrowia.

Do nowoczesnych specjalizacji weterynaryjnych zaliczyć należy: anestezjologię, okulistykę, dermatologię, ortopedię, zachowanie zwierząt, endokrynologię, internę, dentystykę, radiologię, chirurgię, diagnostykę obrazową. Bezbolesna terapia laserowa może przyspieszyć leczenie urazów więzadeł, a także przynieść ulgę przy bólach mięśni.

Kocie choroby

Zdrowie kota to wczesne wykryte choroby i szybkie podjęcie leczenia. W porę przeprowadzona kuracja stanowi zwiększenie szans na wyleczenie, a także pozwali pupilowi zaoszczędzić wiele cierpień. Nietypowe zachowanie kota może być sygnałem do wizyty czworonoga w lecznicy dla zwierząt.

Zdrowie kota

Do kocich chorób należy zaliczyć:

  • wściekliznę,
  • panleukopenię,
  • choroby dróg oddechowych,
  • wirus kociej białaczki,
  • pasożyty wewnętrzne,
  • pasożyty zewnętrzne.

Wścieklizna to wirusowa choroba, która może atakować każdego ssaka, co w rezultacie kończy się śmiercią. W krajach, gdzie występują przypadki wścieklizny wszystkie koty powinny być regularnie szczepione. Choroba zostaje roznoszona poprzez ślinę chorego osobnika, w wyniku ugryzienia  i rozwija się od dwóch tygodni do sześciu miesięcy.

W początkowej fazie rozwoju wścieklizny dochodzi do zaburzeń w zachowaniu chorego zwierzęcia.

W Europie najczęściej wściekliznę roznoszą lisy. W krajach Ameryki Środkowej i Łacińskiej chorobę roznoszą koty. Natomiast w Ameryce Północnej wścieklizna występuje wśród kojotów, nietoperzy, skunksów, kotów, lisów  i szopów.

Panleukopenia jest to zakaźne zapalenie jelita u kota. Choroba powoduje duży spadek białych krwinek, co objawia się gorączką, wymiotami, utratą apetytu, depresją oraz biegunką. Najbardziej podatne na panleukopenię są kocięta, u których występuje duża śmiertelność. Dorosłe osobniki po wyleczeniu są bardzo podatne na infekcję. Kiedyś była rozpowszechnioną chorobę, natomiast obecnie dzięki regularnym szczepieniom jest pod kontrolą.   

Choroby dróg oddechowych wywoływane są przez wiele różnych mikroorganizmów, z których dwa odpowiadają  za około 90%  wszystkich infekcji układu oddechowego u kotów. Choroby dróg oddechowych to np. zespół chorobowy, który zwany jest kocim katarem czy chlamydiozą, znaną dawniej pod nazwą  „kocie zapalenie płuc”.

Zdrowie kota

Wirus kociej białaczki to nowotwór, w wyniku którego mogą występować wymioty, biegunka czy zaburzenia oddechowe. Kocia białaczka występuje u 1 – 2 % kotów. Może występować również wirus niedoboru immunologicznego lub wirus zapalenia otrzewnej.

Pasożyty wewnętrzne  należy zwalczać stosując regularne odrobaczenia. Robaki, które mogą znajdować się w organizmie pupila to: glisty, tęgoryjce, tasiemce przywry, nicienie płucne, włosogłówki i węgorki, pierwotniaki, nicienie sercowe.

Największym zagrożeniem dla ludzi, którzy zarazili się od kota jest toksoplazmoza wywołana pierwotniakami.

Najbardziej narażone są kobiety w ciąży, dlatego należy stosować środki ostrożności, np. sprzątać kuwetę w bawełnianych lub gumowych rękawiczkach oraz myć ręce po głaskaniu czworonoga. 

Pasożyty zewnętrzne żyją pod albo na powierzchni kociej skóry. Większość pasożytów atakuje zwierzęta określonego gatunku. Do pasożytów zewnętrznych należy zaliczyć: kocie pchły, kleszcze, wszoły i roztocze. Najczęściej atakującym czworonoga roztoczem jest świerzbowiec uszny, który wywołuje podrażnienia, w skutek którego kot zaczyna się drapać.

Źródłem wiedzy na temat opieki nad kotem są dostępne na rynku różne poradniki. Koci właściciel powinien zrozumieć naturę zwierzęcia, które należy pamiętać, że jest drapieżnikiem. Dobrze traktując czworonoga można zdobyć kociego przyjaciela, który będzie nas kochał bezwarunkowo.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie