GeoZoo » Kot » BEZPIECZEŃSTWO KOTA
Bezpieczeństwo kota

BEZPIECZEŃSTWO KOTA

Bezpieczeństwo kota i jego dobrostan leży w gestii jego opiekuna. Odpowiedzialność za wszelkiego rodzaju urazy, krzywdy czy zaginięcie pupila ponosi jego właściciel. Należy stworzyć kotu bezpieczny dom, w którym będzie czuł się dobrze. 

Bezpieczeństwo kota jest bardzo ważne w jego przestrzeni życiowej. Niektóre przebywają tylko na terenie mieszkania i nie wychodzą poza jego zasięg, spędzając dużo czasu na parapecie okna. Trzeba wziąć pod uwagę, że koty są z natury bardzo ruchliwe i poruszają się w trzech wymiarach, a nie tylko w poziomie.

Koci przyjaciel najlepiej czuje się, gdy może dowolnie przebywać w domu, zapewniającym mu poczucie bezpieczeństwa, jeść, sypiać i pieścić się ze swoim opiekunem, a także swobodnie wychodzić do ogrodu, na podwórko czy w zarośla. Kotu jednak nie zawsze wystarcza przydomowy ogród i lubi oddalać się, pokonując nawet setki metrów, ponieważ nie są dla niego przeszkodą płoty czy siatki.

Bezpieczny dom

Przygotowując się do przyjęcia kociaka należy pamiętać, żeby zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa. Kot, jako zwierzę terytorialne jest doskonałym obserwatorem i lubi mieć dostęp do każdego zakątka w domu. Często zamknięte drzwi nie stanowią dla niego przeszkody, ponieważ samodzielnie może opanować sztukę używania klamek.

Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć:

  • Dostęp do substancji chemicznych i toksycznych poprzez odpowiednie ich pozamykanie i pochowanie.
  • Przewody elektryczne przed ciekawskim pupilem, szczególnie sprawdzić, czy nie ma w domu odsłoniętych kabli, którym nasz kociak chciałby się bawić.
  • Domowe rośliny, które mogą być dla zwierzęcia toksyczne.
  • Dostęp do popiołu z papierosów, który stanowi zagrożenie dla kocich oczu i skóry. Iskry również są niebezpieczne.
  • Okna i balkon, z których kociak czy kot dorosły może wypaść.

Okna i balkon zarówno na parterze czy to na wyższych kondygnacjach stanowią dla kota dużą atrakcję, ale też zawsze niebezpieczeństwo. Nieodczuwający lęku przestrzeni pupil nie zdaje sobie sprawy z tego, że w razie utraty równowagi jego pazurki ześlizgną się po parapecie czy barierce i wtedy spadnie, co może skończyć się okaleczeniem, a nawet śmiercią.

Należy zabezpieczyć całą powierzchnię okna i balkonu.

Bezpieczeństwo kota to siatka w oknie i balkonie. Do tego celu najlepiej użyć materiału bezpiecznego dla zwierząt, wstawiając siatkę wytrzymałą i trwałą. Na rynku dostępne są specjalne wzmocnione siatki, aby kot nie mógł jej rozgryźć ani oberwać swoim ciężarem. Nie wolno zostawiać żadnych szpar po bokach, by nie utkwiła w nich kocia głowa. Na początku należy obserwować pupila w jego nowej przestrzeni, ponieważ koty są spryciarzami, mając wiele pomysłów.

Bezpieczeństwo kota

Kot w ogrodzie

Bezpieczeństwo kota to wszystkie niezbędne elementy składające się na dobrostan pupila, które mogą również zapewnić mu szczęście i długie lata życia u boku swojego troskliwego opiekuna. Kot, który wychodzi do ogrodu powinien mieć zabezpieczony teren, ponieważ może czekać na niego wiele niebezpieczeństw.

Każde stworzenie poruszające się po dworze powinno być także zaszczepione, zwłaszcza przed wścieklizną.

Należy upewnić się czy pupil nie przejdzie przez ogrodzenie, a także zabezpieczyć rośliny ogrodowe, które mogą okazać się dla kota niebezpieczne. Poza tym zachować  szczególną ostrożność przy koszeniu trawy, by kociak nie podszedł pod pracującą kosiarkę.

Małego kotka najlepiej wypuszczać w towarzystwie opiekuna, ponieważ może połknąć osę, co w konsekwencji skończy się dla niego śmiercią.

Dla kota wychodzącego dobrym rozwiązaniem jest przydomowa woliera, w przypadku domu z ogrodem. Pupil do woliery może wychodzić przez okno czy drzwi balkonowe. Każda taka woliera powinna mieć również zabezpieczenie od góry i dołu siatki, żeby kot nie mógł się przecisnąć. Nie trzeba być majsterkowiczem, gdyż nie brakuje na rynku fachowców, którzy skonstruują profesjonalną wolierę.

Bezpieczeństwo kota

Spacery w szelkach i na smyczy

Bezpieczeństwo kota to wychodzenie z nim na spacer przy zastosowaniu alternatywnego rozwiązania w formie szelek i smyczy. Koty szybko się uczą i znaczna ich część potrafi chodzić na smyczy. W ten sposób mogą zwiedzać okolicę, poznając teren i inne zwierzęta, ale wiedzą, że ich spacery mają ograniczony zasięg.

W warunkach miejskich, gdzie panuje duży ruch wychodzenie z kocim przyjacielem na smyczy jest wielką zaletą, ponieważ nie jest narażony na niebezpieczeństwo. Na przykład nie wpadnie pod samochód, nie pogryzie go pies czy inny kot. Wiele kotów nauczonych spacerowania w szelkach i na smyczy, chce to robić codziennie niezależnie od wolnego czasu opiekuna czy warunków atmosferycznych panujących na dworze.

Bezpieczeństwo kota

Podróże z kotem

Bezpieczeństwo kota to podróżowanie pupila w transporterze. Niedopuszczalne jest, by kot miał pełną swobodę w pojeździe. Wiele kotów można od małego nauczyć podróżowania samochodem. Jeżeli podróż trwa ponad godzinę, to należy zrobić przerwę, w czasie której kot może skorzystać z kuwety czy napić się wody.

Jazda samochodem powinna być dla pupila przyjemnością, a nie stresem.

Zabranie kota z domu wiąże się z zabezpieczeniem go nie tylko przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi, ale także przed zaginięciem. Dobrym rozwiązaniem jest założenie mu elastycznej obróżki z plakietką zawierającą numer telefonu, tatuaż lub można wszczepić pod skórę elektroniczny chip, który jest skuteczną i niekosztowną metodą identyfikacji domowego zwierzęcia.

Bezpieczeństwo kota jest priorytetem w jego życiu, obok pożywienia i zdrowia.

Atrakcyjność kociego terytorium znacznie podnosi prawidłowo zabezpieczone mieszkanie, w którym kot ma dostęp do osiatkowanych okien czy balkonu. Nie każdy kot musi wychodzić, tym bardziej, że wypuszczenie zwierzęcia bez kontroli wiąże się z dużym zagrożeniem. Gdy nasz podopieczny nie chce opuszczać mieszkania, to nie należy jego do tego zmuszać.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top