Kot znajda to czworonożny towarzysz, który został znaleziony przez człowieka i zabrany do domu. Nierzadko ma on za sobą niemiłe wspomnienia, a nawet brutalne traktowanie. Z tego względu może być nieufny i płochliwy. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i być dla niego wyrozumiałym. Kot znajda nie ma swojego domu ani właściciela.
Kot znajda może mieć za sobą traumatyczne przeżycie, które pozostaną w jego pamięci przez całe życie. Niejednokrotnie jest to kociak, który przyszedł na świat w naturalnym środowisku. Jednak niektóre z nich chciałyby zamieszkać z człowiekiem. Z tego względu kot znajda może popisywać się przed napotkanym człowiekiem różnymi sztuczkami w celu zdobycie jego aprobaty.
Jak postępować z bezpańskim kotem?
Kot znajda, który został wzięty z podwórka lub ulicy może być zakurzony i zabłocony. Może również posiadać nie tylko zewnętrzne pasożyty, takie jak pchły czy kleszcze, ale także być zarobaczony. Jednak w takim przypadku nie należy panikować i skazywać kota ponownie na poniewierkę. Wystarczy zastosować pielęgnacyjne środki zaradcze.
Potrzebne jest w tej sytuacji odrobaczenie i odpchlenie zwierzęcia. Pierwsze zabiegi pielęgnacyjno-lecznicze wykonywane na zwierzęciu, powinny być jak najdelikatniejsze. Należą do nich czesanie, kąpiel, odrobaczenie i odpchlenie czy podanie leków. Trzeba zabrać kota do lekarza weterynarii, który go zbada, a w razie potrzeby zastosuje odpowiednie leczenie.
Kot znajda oprócz okaleczeń czy słabości cielesnych, może mieć także silne urazy psychiczne. Dlatego mogą być one wywołane stresującymi przeżyciami, samotnością lub tęsknotą za poprzednim opiekunem i domem, z którego kot został wygnany. Mając to na względzie nowy koci właściciel powinien okazać wiele wyrozumiałości, serdeczności i łagodności.
Przerażony i znerwicowany kot będzie dobrze reagował na częste odzywanie się do niego człowieka łagodnym i ściszonym tonem. Warto jest spokojnie powtarzać te same słowa, np. „chodź do mnie” czy „to dla ciebie”. Pieszczotliwa mowa opiekuna będzie kojąco działała na kota. Trzeba również nadać mu imię, na które w przyjaznej atmosferze będzie radośnie reagował.
Po przyniesieniu do mieszkania bezpańskiego kota nie należy zaraz podawać mu dużej ilości pokarmu, ponieważ wygłodzony może nie wyczuć granic swoich możliwości, co zwykle pociągnie za sobą niedomagania żołądkowe. Wpierw najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie kotu 1-2 łyżki pokarmu lecz kilka razy w ciągu dnia, żeby nie przeładować żołądka.
Młody kot znajda
Kot znajda bardzo młody lub osesek powinien jak najwięcej przebywać z człowiekiem. Można trzymać go na rękach czy kolanach, aby być blisko niego. Powinien odczuwać naturalne ciepło żywej istoty. Ciche mówienie i pieszczotliwe gładzenie stworzy kotu poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewniłaby obecność kociej matki.
Kociak swoje odczucia sygnalizuje głośnym miauczeniem, które cichnie wraz z zaśnięciem malucha. Oseski zwykle nie potrafią jeszcze samodzielnie oddawać mocz i kał. Z tego względu człowiek powinien pobudzać kociaka do tego poprzez delikatny masaż tamponem z gazy lub waty. Z lekka należy wyciskać na zewnątrz zawartość pęcherza i jelita końcowego.
Można te zabiegi powtarzać kilka razy dziennie. Niektóre kocięta wymagają ręcznego karmienia sztucznym mlekiem w butelce ze smoczkiem. Taki bezdomny kot podwórkowy przygarnięty przez ludzką rodzinę zwykle staje się ukochanym ich członkiem. W rzeczywistości w różnym wieku jest do oddania więcej kotów, niż chętnych do ich przyjęcia.
Gdzie szukać bezdomnego kota?
Kot znajda nie powinien być trudny go znalezienia. Może to być kot, który się zgubił lub zabłąkał. Na terenach zielonych, na ulicach czy podwórkach można spotkać kocięta, które zostały wyniesione z mieszkania przez nieodpowiedzialnego człowieka. Powodem tego jest przeważnie niechciana ciąża kotki. W obecnym otoczeniu zagrożone jest ich bezpieczeństwo.
Poza tym kocięta są zwykle jeszcze nieporadne i mają problemy ze znalezieniem pokarmu. Jeżeli jednak nie ma w pobliżu żadnego bezpańskiego kota, to możemy udać się do schroniska i wybrać odpowiednią dla siebie rasę. W schronisku koty posiadają odpowiednią opiekę weterynaryjną, dlatego można na miejscu zasięgnąć porady specjalisty.
Pragnienie, głód i niesprzyjające warunki atmosferyczne to prawdziwa udręka porzuconych kotów. Wygnane z domu dorosłe osobniki, mogą najczęściej nocami wydawać charakterystyczne dźwięki zrozpaczonego kota, które są wołaniem „opuszczonego kota”. Warto jest pomagać bezdomnym kotom, dać im schronienie, pokarm i wodę.
Podsumowując kot znajda, który nie zaznał wcześniej poczucia bezpieczeństwa może zachować lękliwość i nerwowość. Trzeba być więc wobec niego bardzo wyrozumiałym. Kot bezpański, jeżeli będzie w nowym domu dobrze i czule traktowany z czasem nabierze zaufania i przywiąże się do swojego opiekuna. Zwierzęta te mogą też bać się opuszczać mieszkania, w którym znalazły azyl.