GeoZoo » Kot » ZDROWIE BOBTAILA JAPOŃSKIEGO
siedzący bobtail japoński

ZDROWIE BOBTAILA JAPOŃSKIEGO

Zdrowie bobtaila japońskiego to prawidłowa opieka nad podopiecznym. Trzeba przestrzegać zbilansowanej diety oraz obserwować wygląd i zachowanie kota. Bobtail japoński powinien mieć również zorganizowaną  przestrzeń i stworzone higieniczne warunki życia. Dobrze jest również wykonywać profilaktyczne i okresowe badania w lecznicy dla zwierząt. 

Zdrowie bobtaila japońskiego i dobra jego kondycja zależy przede wszystkim od jego opiekuna. Właściciel powinien zapewnić kociemu przyjacielowi podstawową opiekę i specjalistyczną u lekarza weterynarii. Lecznicza dla zwierząt jest miejscem wykonywania szczepień, wykrywania i leczenia chorób. Można tam również zasięgnąć praktycznych informacji i nabyć specjalistyczne produkty.

Gabinet weterynaryjny

Wiele metod alternatywnych, mających od dawna odzwierciedlenie w leczeniu ludzi, jest nowością w leczeniu zwierząt. Przykładem może być zdobywanie przez weterynarzy wiedzy w dziedzinie: akupresury i akupunktury, kręgarstwa, homeopatii, ziołolecznictwa, masażu weterynaryjnego, dietetyki oraz zastosowania esencji kwiatowej. Ta ostatnia dotyczy rozcieńczonych wyciągów z określonych kwiatów.

Akupunktura stymuluje określone punkty na ciele zwierzęcia przy udziale igieł do akupunktury, zastrzyków, laserów, a także magnesów. Postępem w nauce jest kręgarstwo, które polega na nastawianiu kręgów, jak również kości czaszki. Doskonałym uzupełnieniem leczenia chirurgicznego i farmaceutycznego jest masaż lecznicy. Przyspiesza on również powrót zwierzęcia do zdrowia.

Bobtail japoński w dzisiejszych czasach może być leczony nowoczesnymi metodami. Do tych specjalizacji zaliczane są: okulistyka, anestezjologia, dermatologia, ortopedia, zachowanie zwierząt, endokrynologia, interna, dentystyka, diagnostyka obrazowa, radiologia i chirurgia. Bezbolesna terapia laserowa przyspiesza leczenie i przynosi ulgi przy bólach. Natomiast w celu wykrycia pasożytów zaleca się regularne badanie kału.

Bobtail japoński
By ​Wikipedia Japan user ようてい, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6414180

Podstawowe szczepienia

Zdrowie bobtaila japońskiego ma wpływ na jego prawidłowy rozwój. Pupil powinien zostać odrobaczony tydzień przed każdym szczepieniem. Każdego futrzaka należy minimum dwukrotnie zaszczepić jako małego kociaka. Najlepiej zastosować potrójną szczepionkę przeciw groźnym wirusom. Przede wszystkim przeciwko kociemu katarowi i panleukopenii.

Szczepienia te należy powtarzać corocznie, aż do końca kociego żywota. Koty wychodzące z domu powinny mieć  dodatkowe szczepienie przeciw wściekliźnie. Szczepienie to jest obowiązkowe przed wystawą kotów rasowych z rodowodami. Poza tym wszystkie koty powinny być regularne odrobaczane. Raz do roku wskazane są kontrolne badania okresowe.

Groźne choroby, które dotykają koty na całym świecie zostały zredukowane dzięki stosowanym programom szczepień. Dostępnych jest wiele szczepionek. Jedna szczepionka często działa przeciwko kilku chorobom. Kocięta powinny być szczepione w wieku 8 – 9 tygodni.

Corocznie należy powtarzać te szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym.

Właściciele kotów nierzadko są przekonani, że kot dorosły nie musi być szczepiony. Warto jest zapamiętać, że szczepić można tylko zwierzęta niezarobaczone i zdrowe, które nie mają rui i nie są ciężarne. Niektórzy hodowcy nie przestrzegają tej zasady i szczepią ciężarne kotki specjalnie dobranymi preparatami. W tym przypadku zastrzyk powinien być poprzedzony szczegółowym badaniem.

Choroby kota

Zdrowie bobtaila japońskiego to wczesne wykryte choroby i szybkie podjęcie leczenia. W porę przeprowadzona kuracja stanowi zwiększenie szans na wyleczenie, a także pozwali pupilowi zaoszczędzić wiele cierpień. Nietypowe zachowanie bobtaila japońskiego może być sygnałem do wizyty czworonoga w lecznicy dla zwierząt.

Do najczęściej występujących kocich chorób należy zaliczyć:

  • koci katar,
  • panleukopenię czyli zakaźne zapalenie jelit,
  • białaczkę w skutek zakażenia wirusem FeLV,
  • zapalenie otrzewnej w skutek zakażenia wirusem FIP,
  • zespół niedoboru odporności na skutek wirusa FIV,
  • grypę,
  • choroby dróg oddechowych,
  • zapalenie skóry,
  • świerzb i inne choroby wywołane pasożytami zewnętrznymi  i wewnętrznymi.

Wirusową chorobą jest wścieklizna. Może ona atakować każdego ssaka, co w rezultacie kończy się śmiercią. W krajach, gdzie występują przypadki wścieklizny wszystkie koty powinny być regularnie szczepione. Choroba zostaje roznoszona poprzez ślinę chorego osobnika, w wyniku ugryzienia  i rozwija się od dwóch tygodni do sześciu miesięcy.

Bobtail japoński

Zdrowy tryb życia

Zdrowie bobtaila japońskiego to także pielęgnacja jego sierści, która nie przysparza problemów. Pielęgnacja jest bardzo prosta, ponieważ koty te nie posiadają podszerstka. W związku z tym nie należy ich często czesać. Można również co pewien czas wykąpać pupila w celu zapobiegania alergiom. Bobtail japoński uwielbia pływać.

Nie należy również zapominać o regularnym sprawdzaniu jego oczu, uszu i zębów.

Oczy najlepiej przetrzeć delikatną tkaniną lub wacikiem. Ich kąciki należy utrzymywać w czystości. Do tego celu używamy ciepłej lub letniej wody. W żadnym razie nie wolno gorącej. W tym przypadku można również użyć słabej herbaty. Ma ona właściwości antywirusowe i antybakteryjne, o czym warto pamiętać. Należy również kontrolować uszy, czy nie zalega w nich wydzielina woskowa.

Zęby i dziąsła powinny być także systematycznie sprawdzane przez opiekuna. Należy tego dokonać otwierając delikatnie kota pyszczek. Dziąsła powinny być różowe i zwarte. Trzeba zająć się pielęgnacją zębów i przyzwyczaić pupila do ich regularnego czyszczenia. Do tego celu powinna zostać użyta mała szczoteczka i pasta dla zwierząt. Bezwzględnie należy przestrzegać raz do roku wizyty u weterynarza.

Bobtail japoński ma specyficzną budowę ogona, który jest krótki i inny u każdego osobnika. Może być twardy, giętki, prosty lub łukowaty. Ogon wyglądem przypomina pompon, ponieważ sierść rośnie na nim w różne strony. Poruszanie nim może sprawić pupilowi ból. Z tego względu należy pamiętać, żeby nie urazić go w to miejsce.

Bobtail japoński zaliczany jest do kotów rzadko chorujących.

Zdrowie bobtaila japońskiego leży w gestii jego opiekuna. Koci właściciel powinien stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa i higieny. Takie postępowanie ogranicza choroby i nieszczęśliwe wypadki pupila. Dobrze traktując bobtaila japońskiego można zdobyć bezwarunkową miłość kociego przyjaciela. Długowiecznością cieszą się przeważnie koty trzymane w mieszkaniu, które pozbawione są wybiegu.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top