GeoZoo » Ryba » Zatrucia w akwarium
Zatrucia w akwarium

Zatrucia w akwarium

Zatrucia w akwarium mogą być spowodowane różnymi przyczynami. Często powodem zatruć jest wysoka zawartość azotanów albo amoniaku. Schorzenie takie może być również spowodowane zbyt niskim albo zbyt wysokim poziomem pH wody w akwarium. Z tego względu należy utrzymywać wodę w dobrym, klarownym stanie. 

Zatrucia w akwarium są bardzo niebezpieczne dla ryb, a nawet zagrażają ich życiu. W pokoju, w którym znajduje się akwarium nie wolno rozpylać preparatów owadobójczych ani nie należy stosować rozpuszczalników. Warto również pamiętać, aby w pobliżu zbiornika nie były palone papierosy, ponieważ dym zwiększa ryzyko zatrucia.  

Zatrucie amoniakiem

Zatrucia w akwarium amoniakiem jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza w wodzie zasadowej. Testy akwarystyczne w prawidłowo utrzymanym zbiorniku nie powinny wykrywać amoniaku. Groźne dla rybich gatunków jest jego stężenie powyżej 0,2 mg/l. Natomiast stężenie amoniaku o wartości 1,0 mg/l powoduje u ryb śnięcie.

Do objawów tego zatrucia należy zaliczyć:

  • sklejanie płetw,
  • bledsze ubarwienie,
  • stanie w jednym miejscu, kołyszące ruchy.

Zatrucie chlorem

Zatrucia w akwarium chlorem zagraża życiu ryb. Nawet nieduża jego ilość mogą być tragiczne w skutkach. Zwłaszcza w stosunku do narybku, młodych ryb i okazów z odłowu. Gaz ten obecny jest w wodzie wodociągowej. Z tego względu nie należy bezpośrednio wlewać ją do zbiornika.

Woda taka powinna zostać postawiona w otwartym i płaskim naczyniu na co najmniej 48 godzin. W taki sposób samoistnie wyparuje chlor. Można też filtrować wodę przez węgiel aktywny albo dodać preparaty, które usuwają chlor. Dobrym rozwiązaniem jest również podgrzanie przez 40 minut chlorowanej wody do temperatury 90oC.  

Do objawów zatrucia wody chlorem należą:

  • niepokój ryb, które próbują wyskoczyć z akwarium,
  • uszkodzenie skrzeli, co prowadzi do śnięć,
  • zwiększone wydzielanie śluzu.

Siarkowodór

Zatrucia w akwarium siarkowodorem o dużym stężeniu powoduje duszenie się ryb. Ten trujący gaz powstaje w warunkach beztlenowych przy rozkładzie białek, takich jak resztki pokarmu czy odchody. Siarkowodór powstaje także przy wyłączonych filtrach powyżej 12 godzin. W takiej sytuacji należy wymienić filtry bądź kupić nowe. Należy pamiętać, że w takim przypadku pomocne są też ryby kopiące w podłożu i ślimaki, które spulchniają dno.

O obecności siarkowodoru świadczyć mogą:

  • ciemne plamy na dnie zbiornika,
  • wylatujące pęcherze powietrza o nieprzyjemnym zapachu, które przypominają zgniłe jaja.

Zatrucie azotynami

Zatrucia w akwarium azotynami przebiega różnie w zależności od gatunku. Niektóre ryby są mniej wrażliwe od innych. Stężenie jego poniżej 0,1 mg/l jest tolerowane przez ryby. Natomiast powyżej 0,5 mg/l może być niebezpieczne dla niektórych rybich gatunków, a przekroczenie 5 mg/l jest śmiertelne. Testy akwarystyczne nie powinny wykryć stężenia w prawidłowo utrzymanym zbiorniku.

Objawy zatrucia ryb azotynami to:

  • upośledzenie procesu oddychania, powodujące śmierć,
  • utrata ubarwienia.

Zatrucie azotanami

Zatrucia w akwarium azotanami różni się w zależności od gatunku. Niektóre ryby czują się źle przy stężeniu 10 mg/l. Inne wytrzymują nawet stężenie 50 mg/l, ale przekraczające 100 mg/l może już zagrażać ich życiu. Wysokie stężenie azotanów powoduje zahamowanie wzrostu i obniżenie odporności ryb.

Najlepszym na te zatrucia sposobem są:

  • cotygodniowe podmiany wody w granicach 20-40%,
  • hodowanie roślin pobierających dużo azotu,
  • nie przerybianie akwarium,
  • stosowanie specjalnego filtra czyli denitryfikatora usuwającego azotany, które dzięki bakterią znajdującym się w filtrze zamienione zostają na azot.

Objawy zatrucia w akwarium ryb azotynami to najczęściej:

  • niepokój,
  • stres,
  • zahamowanie wzrostu przy dużym stężeniu.

Zatrucia w akwarium to najczęstsze przypadki niewłaściwej opieki nad światem podwodnym. Niejednokrotnie ma to miejsce u początkujących akwarystów. Nie należy zapominać o wykonywaniu od czasu do czasu testów akwarystycznych na pH. Bardzo ważne są także testy na stężenie amoniaku, azotanów, azotynów i siarkowodoru. To od akwarysty zależy kondycja, stan zdrowia i długość życia ryb.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]