GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Historia akwarystyki
Historia akwarystyki

Historia akwarystyki

Historia akwarystyki jest znana od wieków. Ryby ozdobne zostały udomowione przez Chińczyków 3 tysiące lat temu. W raz z rozwojem akwarystyki nastąpiła wyraźna poprawa warunków utrzymania i hodowli ryb egzotycznych.

Historia akwarystyki w początkowym okresie nie dotyczyła wszystkich gatunków ryb ozdobnych. Procesowi temu zostały poddane prawie tylko azjatyckie karasie. To właśnie z nich wywodzą się dzisiejsze złote rybki. Ten gatunek jest współcześnie najchętniej hodowany zarówno w akwariach, jak i w oczkach wodnych.

Rozwój akwarystyki

Historia akwarystyki rozwijała się etapami. Z biegiem czasu rozpoczął się import do Europy ryb egzotycznych z całej kuli ziemskiej. W dalszej kolejności rozwijała się ich hodowla w warunkach akwariowych. Pierwsze zbiorniki założone zostały w XVII wieku. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród pasjonatów rybich okazów.

Początkowo były one bardzo drogie. Niewielu Europejczyków mogło sobie na nie pozwolić. Dopiero, gdy zaczęto rozmnażać je w stawach były bardziej dostępne i mniej kosztowne. Pierwsze próby hodowlane w akwariach nie były zbyt pomyślne.

Brakowało odpowiednio zbilansowanej diety i sprzętu technicznego w zbiornikach. Pokaźne zmiany miały miejsce dopiero  w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy zaczęto natleniać wodę w akwariach. Z upływem czasu wnętrze zbiornika coraz bardziej odzwierciedlało naturalne środowisko ryb.

W drugiej połowie XIX wieku zaczęły pojawiać się w Europie publiczne akwaria. Pierwszy taki zbiornik z rybami egzotycznymi można było zobaczyć i podziwiać w Londynie. Pierwsze gatunki ryb ozdobnych zostały przetransportowane do Europy z Chin i trafiły do Polski dzięki rosyjskim hodowcom.

Współczesne ryby akwariowe

Historia akwarystyki  dawniej znacznie różni się od współczesnej. W ciągle nowych formach hodowane są zmienniki i gupiki. Różnią się one pomiędzy sobą ubarwieniem, wzorami czy kształtem płetw. Liczne rodzaje ryb ozdobnych sprzedawane są jako odmiany o mocno wydłużonej płetwie bądź w swojej pierwotnej formie.

Na rynku spotykane są także ryby zmodyfikowane genetycznie. Hodowla tego rodzaju ryb została w Niemczech zabroniona. Obecnie niektóre rzadkie odmiany wyhodowane są  przez doświadczonych akwarystów. Takie ryby importowane są wyłącznie w pojedynczych egzemplarzach.

Ich utrzymanie wymaga dużej wiedzy i zaangażowania. Środowisko ich życia powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Ich rozmnazanie w niewoli jest trudne, ale możliwe. Po zwiększeniu tych unikatowych rybich okazów można je sprzedawać na lokalnych rynkach.

W ten sposób ulega zmniejszeniu odławianie wolno żyjących ryb. Problemem jest także nie kontrolowanie spokrewnionych ze sobą ryb akwariowych. Należy zwracać uwagę na czysty chów w obrębie jednego gatunku.

Wady genetyczne ryb

Historia akwarystyki przyniosła wiele zmian i unowocześnień technicznych w utrzymaniu i hodowli ryb ozdobnych. Rozwój akwarystyki nie zawsze idzie w dobrym kierunku. Pojawiają się niejednokrotnie odmiany ryb z wadami genetycznymi.

Takim przykładem niepożądanych krzyżówek i mutacji jest pielęgnica papuzia. Jest ona hybrydą o nieznanym szczegółowo pochodzeniu. Z powodu zdeformowanego ciała zwierzęta te posiadają ograniczoną możliwość ruchu.

Niektórym z nich brakuje płetwy ogonowej. Pokrywa skrzelowa również jest zdeformowana, co wywołuje u ryb duszności. Zapewnienie tym rybom optymalnych warunków życia jest bardzo skomplikowane. Wymaga dużego zaangażowania ze strony doświadczonego akwarysty.

Historia akwarystyki jest bardzo ciekawa i pełna nowych zmian. Obecnie w sklepach akwarystycznych jest duży wybór rozmaitych gatunków, odmian i rodzajów ryb egzotycznych. W raz z rozwojem akwarystyki jest jednak coraz więcej ryb z wadami genetycznymi, na co trzeba zwracać uwagę.

Podsumowując w dzisiejszych czasach bardzo popularne są pochodzące z Japonii karpie koi. Karp koi pochodzenia japońskiego jest idealny do rozmnażania pod względem fenotypu i genotypu. Oprócz Japonii ryby te hodowane są w Europie i Izraelu.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...