GeoZoo » Ptak » 5 Ciekawostek o pawiach
5 Ciekawostek o pawiach

5 Ciekawostek o pawiach

5 Ciekawostek o pawiach poszerzy naszą wiedzę w zakresie tych ptaków z rzędu grzebiących, z rodziny bażantowatych i podrodziny bażantów. Uznany jest on za najstarszego ptaka egzotycznego. Paw występuje w krajach śródziemnomorskich od ponad trzech tysięcy lat. W naturze żyje w Południowo-Wschodniej Azji i w Afryce.

5 Ciekawostek o pawiach przeznaczonych jest dla pasjonatów ptaków egzotycznych. Wszystkie pawie należą do jednego plemienia o nazwie Pavonini. Sklasyfikowane zostały w dwóch rodzajach i 4 gatunkach. Paw indyjski, złoty i szmaragdowy zamieszkuje na terenach kontynentu azjatyckiego. Natomiast paw kongijski występuje w Afryce.

Wybrane ciekawostki o pawiach

5 Ciekawostek o pawiach to cenne informacje o ich wyglądzie i zachowaniu. Pawie to duże ptaki o mocnej budowie. Wszystkie pawie posiadają na głowie charakterystyczny czub. Ptaki te hodowane były na dworach królewskich. Zwierzęta te trzymane były najczęściej jako ptaki luksusowe i ozdobne. Paw indyjski jest na naszej planecie bardzo często spotykany w kolekcji.

Do wybranych pięciu ciekawostkach o pawiach należą:

  1. Największym przedstawicielem tych ptaków ozdobnych jest paw indyjski. Nazywany jest równie pawiem: królewskim, niebieskim i zwyczajnym. Długość samca może osiągnąć 230 cm wraz z trenem, a masa ciała 6 kg. Paw indyjski jest gatunkiem poligamicznym, samcowi towarzystwa dotrzymuje od 2 do 5 samic. Gatunek ten czczony był w Indiach. Może żyć nawet 25 lat. Paw indyjski nie jest zagrożony wyginięciem, a jego populacja została uznana za stabilną. Jest to ptak hodowlany, spotykany na całej kuli ziemskiej. W hinduizmie jest on świętym ptakiem.
  2. Drugim co do wielkości jest paw złoty. Jest to gatunek silnie terytorialny.Długość jego ciała łącznie z trenem mieści się w granicach 180-250 cm. Osiąga wagę 5 kg. Od swojego bliskiego kuzyna czyli pawia indyjskiego różni się również ubarwieniem, dłuższą szyją oraz dłuższymi i trochę silniejszymi nogami, ale mniejszą wagą. W naturze gatunek ten występuje w Azji, na Jawie i na Półwyspie Indochińskim. Zasiedla on zarośla i gęste lasy oraz brzegi rzek. Można go także spotkać na terenach rolniczych. Gatunek ten jest trudny w hodowli, ponieważ wrażliwy jest na niskie temperatury. Poza tym ptaki te wykazują agresywne zachowanie wobec innych zwierząt i hodowców. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem.
  3. Najmniejszym ptakiem z pawi jest paw kongijski. Jest on jedynym przedstawicielem rodzaju Afropavo. Jest to ptak silnie terytorialny i gatunek endemiczny. Występuje w Demokratycznej Republice Konga. Bytuje przeważnie w nizinnych lasach tropikalnych. Żyje w parach i niedużych grupach. Przejawia silny terytorializm. Długość jego ciała wynosi w granicach 60-70 cm. Na jego głowie widoczny jest charakterystyczny biały czub z kilkoma ciemnymi piórami. Jest on obecnie narażony na wyginięcie. Liczebność populacji została oceniona na około 10 tysięcy osobników.
  4. Nie wszystkie pawie budują gniazda. Trzy gatunki pawi: indyjski, złoty i szmaragdowy to zwierzęta poligamiczne. Ptaki te po wybudowaniu gniazda składają 4-6 jaj. Wszystkie samice wysiadują jaja 28 dni. Tylko samica pawia kongijskiego nie buduje gniazda i jest gatunkiem endemicznym. Samica tego afrykańskiego gatunku składa 1-4 jaja w zagłębieniach w ziemi lub w szczelinach spróchniałych drzew. Potomstwo wychowuje oboje rodziców pawia kongijskiego.
  5. Tylko pawie z rodziny bażantowatych posiadają piękny, ozdobny tren. Jest on z długich  i barwnych piór z wzorem „pawie oczko” pokryw nadogonowych.  Po jego rozłożeniu samce wolno i dumnie kroczą, demonstrując swój pięknie zakończony ogon. Trenu nie posiadają wszystkie samice i paw kongijski.

5 Ciekawostek o pawiach pozwoli poznać styl życia tych barwnych ptaków. Jest to wiedza przydatna w hodowli i rozmnażaniu tych zwierząt. Paw szmaragdowy jest krzyżówką pawia indyjskiego z pawiem złotym. Pawie mają czteropalczaste stopy. Trzy palce skierowane są do przodu, a jeden do tyłu. Ptaki te nie potrafią dobrze latać, ale szybko biegają. Hodowla ptaków to nie tylko biznes, ale również przyjemność i ciekawe hobby.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top