GeoZoo » Ptak » 5 Ciekawostek o pawiach
5 Ciekawostek o pawiach

5 Ciekawostek o pawiach

5 Ciekawostek o pawiach poszerzy naszą wiedzę w zakresie tych ptaków z rzędu grzebiących, z rodziny bażantowatych i podrodziny bażantów. Uznany jest on za najstarszego ptaka egzotycznego. Paw występuje w krajach śródziemnomorskich od ponad trzech tysięcy lat. W naturze żyje w Południowo-Wschodniej Azji i w Afryce.

5 Ciekawostek o pawiach przeznaczonych jest dla pasjonatów ptaków egzotycznych. Wszystkie pawie należą do jednego plemienia o nazwie Pavonini. Sklasyfikowane zostały w dwóch rodzajach i 4 gatunkach. Paw indyjski, złoty i szmaragdowy zamieszkuje na terenach kontynentu azjatyckiego. Natomiast paw kongijski występuje w Afryce.

Wybrane ciekawostki o pawiach

5 Ciekawostek o pawiach to cenne informacje o ich wyglądzie i zachowaniu. Pawie to duże ptaki o mocnej budowie. Wszystkie pawie posiadają na głowie charakterystyczny czub. Ptaki te hodowane były na dworach królewskich. Zwierzęta te trzymane były najczęściej jako ptaki luksusowe i ozdobne. Paw indyjski jest na naszej planecie bardzo często spotykany w kolekcji.

Do wybranych pięciu ciekawostkach o pawiach należą:

  1. Największym przedstawicielem tych ptaków ozdobnych jest paw indyjski. Nazywany jest równie pawiem: królewskim, niebieskim i zwyczajnym. Długość samca może osiągnąć 230 cm wraz z trenem, a masa ciała 6 kg. Paw indyjski jest gatunkiem poligamicznym, samcowi towarzystwa dotrzymuje od 2 do 5 samic. Gatunek ten czczony był w Indiach. Może żyć nawet 25 lat. Paw indyjski nie jest zagrożony wyginięciem, a jego populacja została uznana za stabilną. Jest to ptak hodowlany, spotykany na całej kuli ziemskiej. W hinduizmie jest on świętym ptakiem.
  2. Drugim co do wielkości jest paw złoty. Jest to gatunek silnie terytorialny.Długość jego ciała łącznie z trenem mieści się w granicach 180-250 cm. Osiąga wagę 5 kg. Od swojego bliskiego kuzyna czyli pawia indyjskiego różni się również ubarwieniem, dłuższą szyją oraz dłuższymi i trochę silniejszymi nogami, ale mniejszą wagą. W naturze gatunek ten występuje w Azji, na Jawie i na Półwyspie Indochińskim. Zasiedla on zarośla i gęste lasy oraz brzegi rzek. Można go także spotkać na terenach rolniczych. Gatunek ten jest trudny w hodowli, ponieważ wrażliwy jest na niskie temperatury. Poza tym ptaki te wykazują agresywne zachowanie wobec innych zwierząt i hodowców. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem.
  3. Najmniejszym ptakiem z pawi jest paw kongijski. Jest on jedynym przedstawicielem rodzaju Afropavo. Jest to ptak silnie terytorialny i gatunek endemiczny. Występuje w Demokratycznej Republice Konga. Bytuje przeważnie w nizinnych lasach tropikalnych. Żyje w parach i niedużych grupach. Przejawia silny terytorializm. Długość jego ciała wynosi w granicach 60-70 cm. Na jego głowie widoczny jest charakterystyczny biały czub z kilkoma ciemnymi piórami. Jest on obecnie narażony na wyginięcie. Liczebność populacji została oceniona na około 10 tysięcy osobników.
  4. Nie wszystkie pawie budują gniazda. Trzy gatunki pawi: indyjski, złoty i szmaragdowy to zwierzęta poligamiczne. Ptaki te po wybudowaniu gniazda składają 4-6 jaj. Wszystkie samice wysiadują jaja 28 dni. Tylko samica pawia kongijskiego nie buduje gniazda i jest gatunkiem endemicznym. Samica tego afrykańskiego gatunku składa 1-4 jaja w zagłębieniach w ziemi lub w szczelinach spróchniałych drzew. Potomstwo wychowuje oboje rodziców pawia kongijskiego.
  5. Tylko pawie z rodziny bażantowatych posiadają piękny, ozdobny tren. Jest on z długich  i barwnych piór z wzorem „pawie oczko” pokryw nadogonowych.  Po jego rozłożeniu samce wolno i dumnie kroczą, demonstrując swój pięknie zakończony ogon. Trenu nie posiadają wszystkie samice i paw kongijski.

5 Ciekawostek o pawiach pozwoli poznać styl życia tych barwnych ptaków. Jest to wiedza przydatna w hodowli i rozmnażaniu tych zwierząt. Paw szmaragdowy jest krzyżówką pawia indyjskiego z pawiem złotym. Pawie mają czteropalczaste stopy. Trzy palce skierowane są do przodu, a jeden do tyłu. Ptaki te nie potrafią dobrze latać, ale szybko biegają. Hodowla ptaków to nie tylko biznes, ale również przyjemność i ciekawe hobby.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...