GeoZoo » Kot » RUJA U KOTKI
Ruja u kotki

RUJA U KOTKI

Ruja u kotki to okres gotowości kociej samicy do posiadania kociąt. W świecie fauny wszystkie zwierzęta dążą do prokreacji i przekazania swoich genów potomstwu. W życiu zwierząt instynkt macierzyński jest jednym z najsilniejszych bodźców.

Ruja u kotki zwana jest też cieczką lub gonieniem się. Jest to zespół objawów  występujący u samic wielu ssaków. Ma to miejsce w okresie, kiedy w ich jajnikach dojrzewa jedno lub więcej komórek jajowych. Następnie występuje ich wydzielenie, czyli jajeczkowanie. Jednocześnie jajniki wydzielają hormony rujotwórcze, które są z grupy estrogenów.

Pierwsza ruja u kotki

Ruja u kotki zaczyna się w różnym wieku, co jest uwarunkowane różnymi czynnikami. Na przykład rasą, stanem zdrowia czy warunkami klimatycznymi. Przeważnie dojrzałość płciowa u samicy rozpoczyna się w wieku sześciu miesięcy, może być również wcześniej lub później.

Wskazane jest, żeby samica nie miała kociąt dopóki nie skończy przynajmniej roku.

Ruja u kotki żyjącej na wolności powiązana jest z długością dnia i porą roku. Przeważnie zaczyna się w marcu, a kończy we wrześniu. Dzikie koty zachodzą w ciąże dwa czy trzy razy w roku. Natomiast koty żyjące w niewoli mogą rozmnażać się przez cały rok, ponieważ przebywają w ciepłym i bezpiecznym miejscu. Ruja u kotów domowych występuje w różnych porach roku.

Okres rui u kotów na wolności trwa około siedmiu dni jest krótszy, niż u kotów domowych.

Ruja u kotki w niewoli często przedłuża się do dziesięciu dni, a nawet dwóch tygodni. Jest to spowodowane nie wypuszczaniem kotki na dwór, co oznacza, że nie ma partnera. Koty domowe raczej rzadko dopuszczane są do rozrodu.

Bobtail japoński

Objawy kociej rui

Ruja u kotki i jej niecodzienne zachowanie ma miejsce nie tylko w czasie dnia, ale również w nocy. Jajniki wydzielające hormony rujotwórcze powodują u samicy specyficzne zmiany zachowania się, nastroju i zapachu. Dla samców tego samego gatunku stanowi to zespół sygnałów wabiących.

Tylko w okresie rui samica dopuszcza samca do kopulacji.

Kotka jest wówczas szczególnie pobudliwa. Wydaje gruchające nawoływania, przechodzące niekiedy w głośne zawodzenia, podczas których tarza się i ociera o przedmioty czy ludzkie nogi. Poza tym często samica przybiera postawę „jamniczą” wyginając przy tym kręgosłup siodlasto i drepcząc w miejscu tylnymi nogami, unosząc do góry ogon.

W okresie rui kotka także znaczy teren moczem poza kuwetą.

Mniej śpi, tracąc zainteresowanie jedzeniem przysmaków. Wyglądem przypomina cierpiące stworzenie. Specyficzne zachowanie samicy podczas rui może być denerwująca i męcząca dla członków rodziny, a także dla samej kotki.

Kotka również wylizuje sobie często okolicę genitalną, ponieważ z jej otworu płciowego wydziela się przejrzysty płyn. Samce gotowe są do kopulacji przez cały rok. U niektórych z nich nasilenie popędu płciowego ma miejsce w lutym i marcu, a także w czerwcu.  

Zapobieganie nadmiernemu rozmnażaniu

Ruja u kotki jest męcząca dla samej kotki i wszystkich domowników. Można temu zapobiegać, jeżeli nie chcemy w domu kociego potomstwa. Wystarczy udać się do lekarza weterynarii, który zapisze odpowiednie tabletki do podawania kotce. Leki takie miesza się z jedzeniem i podaje co trzy czy cztery miesiące, żeby nie dopuszczać do wystąpienia rui.

Weterynarz może również wykonać zastrzyk hormonalny.

Według lekarzy weterynarii najlepiej wykonać u kotki sterylizację lub kastrację. Sterylizacja polega na podwiązaniu jajowodów u samicy, co nie hamuje u niej procesu rui. Poza tym pozostaje możliwość schorzeń pozostawionych narządów płciowych, np. nowotwory czy torbiele. Natomiast kastracja to chirurgicznie usunięcie jajników z macicą u kotki, co powoduje zahamowanie produkcji hormonów.

Ruja u kotki, która przez długie okresy nie zostaje pokryta przedłuża się. Dlatego podczas rui widoczne są wyraźne zmiany w zachowaniu samicy. Samica żyjąca na wolności odbywa stosunek z kilkoma partnerami. W rezultacie małe kotki z jednego miotu mogą mieć różnych ojców. Podsumowując objawy rui ustępują z chwilą szczęśliwego skojarzenia kotki. Nie powinno się lekami czy zastrzykiem przerywać kociej rui.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...