GeoZoo » Kot » Wybór kociaka z miotu
Wybór kociaka z miotu

Wybór kociaka z miotu

Wybór kociaka z miotu z miotu nie jest łatwą decyzją. Malucha wybiera się na całe jego życie. Żywe stworzenie wymaga odpowiednich warunków życia, właściwej diety i pielęgnacji. Potencjalny właściciel czworonoga musi zdecydować się na wybór najbardziej odpowiedniej dla siebie rasy. 

Wybór kociaka z miotu to również związane z nim obowiązki. Niekiedy swój styl życia należy dostosować do jego temperamentu. Najlepiej jest wybrać kociego towarzysza, który będzie odpowiadał naszym wymogom. Jednak w każdym przypadku należy zarezerwować czas dla nowego członka rodziny. Obowiązkowe jest codziennie sprawdzanie: oczu, uszu, nosa i skóry. Wskazana jest również regularna zabawa z maluchem.  

Pierwsze kroki związane z wyborem

Wybór kociaka z miotu wymaga konsultacji ze wszystkimi domownikami. Trzeba dokonać wyboru rasy i płci. Podział obowiązków powinien być omówiony jeszcze przed zakupem kociego przyjaciela. Przygotować dla niego niezbędną wyprawkę.

W skład jej wchodzą podstawowe akcesoria:

 • Miseczki na wodę oraz na suchy i mokry pokarm.
 • Kuweta, służąca do załatwiania kocich potrzeb,
 • Drapak odpowiedniej wielkości, w zależności od rasy,
 • Legowisko dostosowane do wielkości kota lub nowoczesny domek.
 • Szelki i smycz w przypadku wychodzenia z kocim przyjacielem na spacer. Niektóre kocie rasy zachowują się podobnie, jak robi to pies. Przykładem jest Reks dewoński czy Cornish Rex. Koty te chodzą na smyczy, machają ogonem i aportują
 • Transporter, który jest niezbędny do bezpiecznego podróżowania zwierzęcia.
 • Grzebień i szczotka.
 • Zabawki, np. kolorowe piłeczki, myszki czy piszczałki.

Decydując się na zakup kota należy wybrać najbardziej odpowiadającą dla swojego stylu życia rasę i płeć zwierzęcia. Powinny być wzięte pod uwagę warunki mieszkaniowe. Ponadto ważny jest charakter przyszłego opiekuna i jego dyspozycyjność. Bardzo ważny jest posiadany zasób środków na ten cel. Wybór kociaka z miotu związany jest z niemałymi wydatkami.

Często cena kota jest wysoka, ponieważ brakuje hodowli określonej rasy.

Koszty mogą być różne, w zależności jaką rasę wybierzemy. W pierwszej kolejności należy wybrać dobrą i zrejestrowaną hodowlę. Można jej poszukać w Związku Felinologicznym czy udać się na kocią wystawę. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie w Internecie klubów z rasami. Przede wszystkim należy omijać hodowle kojcowe i te w których nie można obejrzeć miotu ani rodziców.

Wybór kociaka z miotu

Zamówienie kociaka

Wybór kociaka z miotu może odbyć się po: wybraniu rasy, płci i hodowli, skompletowaniu dla niego wyprawki i przygotowaniu pieniędzy na zakup futrzaka. Czasami w miocie rodzi się jeden kociak, ale może być również dziesięć osobników. W renomowanej hodowli kocięta należy zamówić znacznie wcześniej. Niekiedy nawet z rocznym wyprzedzeniem.

Zamawiając malucha należy podać wybraną rasę i jego płeć.

Następnie przyszły opiekun powinien zaznaczyć czy ważniejszy jest dla niego charakter kociaka czy jego wygląd, a może jedno i drugie. Kiedy w planach mamy karierę wystawową kota, to charakter i wygląd mają równorzędne znaczenie. Solidny i uczciwy hodowca po kliku tygodniach zna już kocięta i może określić ich temperament. Wie, który kotek jest spokojny, zrównoważony, dominujący lub lękliwy.

Wybór kociego osobnika

Wybór kociaka z miotu  to ważna i odpowiedzialna decyzja dla całej rodziny. Na przykład badając stan zdrowia i temperament małego kotka należy wziąć pod uwagę jego wygląd i zachowanie.

Należy zwrócić uwagę na podane niżej kwestie:

 • Kociak trzyma głowę prawidłowo i nie przekrzywia jej nerwowo. Biega i chodzi nie utykając.
 • Nie kaszle i nie kicha.
 • Oczy, nos i uszy pozbawione są wydzielin.
 • Migotka czyli trzecia kocia powieka nie powinna częściowo pokrywać oka.
 • Dziąsła kota są zdrowe, barwy łososiowatej i bez oznak krwawienia.
 • Zęby futrzaka powinny być czyste i bez śladu kamienia nazębnego.
 • Skóra kota jest czysta i zdrowa. Bez oznak pasożytów, ran, strupów czy brudu.
 • Futro jest czyste i błyszczące, bez oznak łysin i zmatowień.
 • Kot chętnie podchodzi do człowieka.
 • Nie przejawia lęku czy agresji.
 • Jest bystry i ruchliwy, a także łagodny i wesoły. Kociak nie powinien być ospały ani apatyczny.

Podsumowując wybór kociaka z miotu wiąże się z wybraniem rasy, płci i hodowli. Młode kocięta powinny mieszkać w domu, pomiędzy ludźmi. W żadnym wypadku przy wyborze zwierzęcia nie należy sugerować się samymi zdjęciami. Dodatkowo przyszły właściciel kota nie powinien zgodzić się na odbiór kociaka we własnym domu czy na neutralnym terenie. Ponadto każdy kociak powinno otrzymać rodowód, bez względu na wielkość miotu i książeczkę zdrowia.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top