GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Mętna woda w akwarium
Mętna woda w akwarium

Mętna woda w akwarium

Mętna woda w akwarium stanowi niebezpieczeństwo dla ryb. Zmętnienie może być tylko czasowe lub ciągle narastać. Nie powinno dochodzić do takich sytuacji. Mogą być różne przyczyny zmętnienia wody. Niejednokrotnie doprowadzają do tego zachodzące w niej procesy.

Mętna woda w akwarium może powstać niekiedy przez ryby, które ciągle kopią w podłożu. Powoduje to unoszenie się zanieczyszczeń z dna zbiornika. Akwarium jest zbiornikiem zamkniętym o ograniczonej pojemności. Z tego względu bez prawidłowego urządzenia zbiornika i odpowiedniej filtracji wody, dochodzi często do jej zmętnienia. Przyczyną niekrystalicznej wody może być również niewłaściwe podłoże.

Znaczenie wody

Mętna woda w akwarium nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi rybich okazów. Woda jest naturalnym środowiskiem życia ryb. Z tego powodu w akwarystyce woda ma priorytetowe znaczenie. Niektóre gatunki ryb wymagają wody o szczególnych parametrach. Zanim zalejemy zbiornik wodą należy poznać jej właściwości.

Akwarium napełnia się zwykłą wodą kranową o temperaturze pokojowej. Należy zastosować odpowiednią technikę nalewania, żeby nie doszło do powyrywania roślin czy zburzenia podłoża. Można ją do akwarium wlewać za pomocą naczynia bądź nałożonego na kran gumowego węża. Najlepiej na dnie zbiornika umieścić płaski talerz i nalewać na niego wodę.

Wodę w akwarium przed wpuszczeniem ryb trzeba uzdatnić przy pomocy specjalistycznych środków dezynfekujących. Należy także sprawdzić jej parametry przy użyciu testów dostępnych w sklepach akwarystycznych. Najistotniejszymi parametrami wody w akwarium są: temperatura twardość i odczyn.

Większość ryb akwariowych wymaga temperatury 22-26oC, twardości poniżej 20odGH i pH wynoszącego w granicach 6,5-7,0.

Mętna woda w akwarium nie powinna być bagatelizowana, ponieważ może doprowadzić to do problemów zdrowotnych hodowanych ryb. Wodę w zbiorniku należy dostosować do wymagań gatunkowych ryb. Woda jest źródłem życia wszystkich żywych organizmów, dlatego nie należy jej zanieczyszczać.

Przyczyny mętnej wody w akwarium

Mętna woda w akwarium może powstać z wielu przyczyn, co zagraża zdrowiu i rozwojowi mieszkającym tam żywym organizmom. Do prawidłowego funkcjonowania akwarium niezbędne są filtry, które są jego najważniejszym urządzeniem technicznym. Filtracja mechaniczna konieczna jest do oczyszczania wody w zbiorniku, pozbawiając ją niepotrzebnych składników.

W wodzie tworzą się przeważnie toksyczne substancje azotowe: amoniak, azotyny oraz azotany. Najbardziej niebezpieczny dla ryb jest amoniak, a najmniej azotany. Filtr w akwarium powinien przefiltrować zawartość zbiornika minimum dwa razy w ciągu jednej godziny. Na opakowaniach swoich wyrobów producenci filtrów umieszczają zalecaną wielkość akwarium.

Filtry do akwarium usuwają wszelkie zanieczyszczenia, np. resztki pokarmu, muł, czy rybie odchody. Najczęściej wyposażone są we wkłady z gąbki, które umożliwiają filtrację mechaniczną i biologiczną. Wiele różnych wkładów umieszczana jest w filtrach zewnętrznych i wielokomorowych. Wkłady z waty perlonowej albo gąbki umieszczone na dnie filtra oczyszczają wodę z grubszych cząsteczek.

Mętna woda w akwarium jest sygnałem świadczącym o niewłaściwym utrzymywaniu akwarium. Z tego względu należy znaleźć tego przyczyny w celu rozwiązania problemu. Ważne jest również prawidłowe obsadzenie roślin, nie przerybianie zbiornika i właściwe karmienie ryb. Nie należy zapominać także o regularnym czyszczeniu filtrów, najlepiej w wodzie akwariowej. 

Mętna woda w akwarium nie tylko szkodzi rybom, ale również nie wygląda to estetycznie. Opieka nad rybami nie jest zajęciem pracochłonnym i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy podawać naszym podopiecznym regularnie pokarm i raz w tygodniu posprzątać zbiornik. Jeżeli woda jest czysta i ryby zdrowe to pięknie urządzone akwarium stanowi ozdobę pokoju.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]