GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » WYPOSAŻENIE AKWARIUM
Wyposażenie akwarium

WYPOSAŻENIE AKWARIUM

Wyposażenie akwarium należy dostosować do wymagań ryb, które niejednokrotnie są bardzo specyficzne. Wiele gatunków potrzebuje rozległych przestrzeni do pływania. Inne cenią sobie korzenie do obgryzania, ale są również takie, którym trzeba stworzyć liczne kryjówki.

Wyposażenie akwarium powinno być, jak najbardziej zbliżone do środowiska naturalnego ryb. Należy się tym zająć po umieszczeniu w nim kilku urządzeń technicznych, pełniących zasadniczą rolę zbiornika. Do wyposażenia rybiego mieszkania potrzebne będzie właściwe podłoże, tło i trochę dekoracji, żeby wnętrze akwarium było funkcjonalne i przytulne.

Akwariowe podłoże

Wyposażenie akwarium należy odpowiednio zaprojektować, kierując się przede wszystkim dobrem ryb. Podstawowym i niezbędnym wyposażeniem zbiornika jest umieszczenie w nim podłoża. Do wysypania dna akwarium najlepiej nadaje się żwir kwarcowy i bazaltowy. Dobrym rozwiązanie jest również zastosowanie do tego celu grubego piasku.

Podłoże dostępne jest w sklepie akwarystycznym w torebkach i wiaderkach. Grubość warstwy podłoża w zbiorniku powinna wynosić w granicach 5 – 7 cm. Przed wyłożeniem żwiru w akwarium należy go dokładnie wypukać pod bieżącą wodą, usuwając z niego wszelkie zanieczyszczenia.

Żwir w żadnym wypadku nie może zawierać wapnia.

Kupując żwir trzeba wziąć pod uwagę rozmiary zbiornika. Na przykład akwarium o długości 80 cm i szerokości 30 cm, które mieści około 100 litrów wody, potrzebuje na wysypanie dna minimum 15 kg podłoża. Na rynku można kupić żwirek w 20 kg wiaderku. Ziarna żwirku powinny być okrągłe, pozbawione ostrych krawędzi, aby nie kaleczyły ryb.

Pochodzenie ryb akwariowych

Tło zbiornika

Wyposażenie akwarium powinno nadać jemu naturalnego wyglądu oraz być jednocześnie funkcjonalne i estetyczne. Dlatego w tym celu najlepiej sprawdzi się tło zbiornika, które jednocześnie zasłoni obraz tego, co znajduje się za tylną ścianką akwarium. Takie rozwiązanie pozwala swobodnie obserwować ryby, a wygląd zbiornika zbliżony jest do środowiska naturalnego.

Tylną szybę od wewnątrz można okleić niebieską folią samoprzylepną czy fototapetą z motywami świata podwodnego. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup strukturalnego tła wewnętrznego, które będzie, np. przedstawiało skalną ścianę. Dodatkowo zaletą takiej tapety jest trójwymiarowość, co sprawia, że zbiornik wydaje się większy.

Dużą popularnością cieszą się korkowe tła, które imitują brzeg zbiornika.

Można do nich przytwierdzić żywe rośliny.  Tło powinno być umieszczone po wewnętrznej stronie akwarium. Tło można również wykonać samodzielnie, wykorzystując granit lub korek. Można przy tym wykazać się zręcznością i architektoniczną twórczością.  

Akwarium

Ciekawe dekoracje

Wyposażenie akwarium może być praktyczne i jednocześnie stanowić ozdobę pokoju. W takim celu na powierzchni podłoża trzeba umieścić rozmaite elementy dekoracyjne.

Do najczęściej stosowanych dekoracji, które potrzebne są dla właściwego funkcjonowania ryb należą:

  • kamienie,
  • korzenie,
  • kawałki drewna,
  • lignity,
  • łupina orzecha kokosowego.

Kamienie

Są wspaniałym materiałem dekoracyjnym. Wykorzystując je umiejętnie można budować sztuczne groty, imitować skały czy tworzyć różne konstrukcje. Kamienie mogą również stanowić rewiry poszczególnych gatunków. Na przykład niektóre ryby wykorzystują kamienie do odbycia tarła. Najbardziej odpowiednimi kamieniami do akwarium są: granit, łupek, piaskowce, kamień rzeczny i lawowy. Nie nadają się do zbiornika wapienie.

Korzenie

Mają wiele zastosowań oprócz nadawania akwarium naturalnego wyglądu. Stanowią one źródło błonnika i podłoże dla niektórych roślin. Poza tym mogą obniżać zbyt wysoki poziom PH wody i tworzyć ciekawe kryjówki dla ryb. Korzenie dostępne są w specjalistycznych sklepach i pochodzą przeważnie z torfowisk. Dodatkowo przed umieszczeniem w zbiorniku należy je dokładnie wymyć i wygotować.

Kawałki drewna

Wyglądają w akwarium atrakcyjnie. Do tego celu najlepiej nadaje się drewno egzotyczne, np. opuwa czy mopani. Drewno takie dostępne jest w sklepach akwarystycznych. Można użyć również drewna krajowego, np. skamieniałe. Przed umieszczeniem drewna w akwarium trzeba je umyć i wymoczyć, często zmieniając wodę.

Lignity

Są w akwarium oryginalnymi elementami dekoracyjnymi. Są to kawałki drewna wydobywane z pokładów węgla kamiennego, które nie zostały do końca zwęglone. Lignity nie są szkodliwe dla ryb, a nawet w wielu przypadkach bardzo korzystnie wpływają na ich zdrowie i samopoczucie. Dodatkowo przed umieszczeniem tego rodzaju dekoracji w zbiorniku należy ją dokładnie wymoczyć w wodzie.

Łupina orzecha kokosowego

Może być dla ryb kryjówką, a także miejscem składania ikry i opiekowania się potomstwem. Dlatego łupinę orzecha kokosowego należy wydrążyć, zrobić w niej otwory i przepiłować na pół za pomocą piły. Przede wszystkim łupina powinna być dokładnie wymyta i wymoczona przez kilka dni w czystej wodzie, którą trzeba często zmieniać.

Wyposażenie akwarium trzeba dobrze przemyśleć i dostosować do gatunku ryb, jaki mamy zamiar kupić.

Urządzenia techniczne i podstawowe wyposażenie są niezbędnymi elementami zbiornika. Prawidłowo urządzone akwarium ma decydujący wpływ na klarowną i czystą wodę w akwarium, a także na zdrowe w nim ryb i bujną roślinność.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]