GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » 7 Zasad prawidłowego żywienia ryb
7 Zasad prawidłowego żywienia ryb

7 Zasad prawidłowego żywienia ryb

7 Zasad prawidłowego żywienia ryb pomoże w opiece nad tymi istotami świata podwodnego. Ryby podobnie jak pozostałe zwierzęta powinny być żywiony racjonalnie. W ich diecie należy zachować niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach. Niektóre gatunki są wszystkożerne, inne spożywają pokarm zwierzęcy, a cześć z nich woli rośliny.  

7 Zasad prawidłowego żywienia ryb polepszy ich dobrostan. Prawidłowo wyważona dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia rybich okazów. Prawidłowe żywienie ryb odgrywa w ich życiu główną rolę. Poza tym ważne jest też utrzymywanie w akwarium higienicznych warunków. Należy również regularne sprawdzać sprawności urządzeń technicznych i parametry wody.

Wybrane podstawowe zasady żywienia ryb

7 Zasad prawidłowego żywienia ryb uzależnione jest od wymagań i potrzeb gatunkowych. Karma w płatkach nadaje się dla ryb żerujących przy powierzchni wody, gdyż prze długi czas utrzymuje się na powierzchni zbiornika. Do ryb żerujących przy powierzchni wody wspaniale nadają się muszki owocówki, które można wyhodować samodzielnie.

Ryby zajmujące środkowe piętro akwarium i dolne powinny otrzymywać karmę w tabletkach. Najlepiej przytwierdzić ją do wewnętrznej szyby zbiornika, aby nie opadła na dno. Natomiast karma w formie brykietów czy pałeczek przeznaczona jest dla dużych ryb w oczkach wodnych.

7 Zasad prawidłowego żywienia ryb to:

  1. Kupowanie karmy renomowanych firm w specjalistycznych sklepach. Należy sprawdzać na opakowaniu datę przydatności do spożycia.
  2. Podawanie posiłków w zależności od wymagań hodowanych ryb. Zwierzęta te mają różnie ułożony pysk. Z tego względu mogą żerować na: powierzchni wody, w partiach środkowych i na dnie zbiornika.
  3. Podstawowe pożywienie ryb to pokarm: suchy, roślinny, mrożony, liofilizowany i żywa karma, która niezbędna jest w żywieniu wielu gatunków ryb.
  4. Pokarm mrożony należy rozmrażać bezpośrednio przed podaniem w małej ilości wody akwariowej. Karma liofilizowana stanowi urozmaiconą dietę płatkową. Preferują ją nawet najbardziej wybredne rybie okazy.
  5. Żywienie ryb powinno odbywać się o określonych porach. Karmę najlepiej podawać dwa razy w ciągu doby: rano i wieczorem.
  6. Wielkość podawanej porcji nie powinna być większa niż ryby są w stanie spożyć w ciągu kilku minut. Wyjątkiem jest pokarm roślinny, który może pozostać w akwarium do dwóch dni.
  7. W każdym przypadku koniecznie sprawdzamy czy wszystkie osobniki są najedzone.

7 Zasad prawidłowego żywienia ryb to dbanie o ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Ryby mają swoje różne upodobanie, jeśli chodzi o pożywienie. Zwierzęta te żerujące nocą i o zmierzchu należy karmić dopiero po wyłączeniu oświetlenia. Racjonalna dieta jest warunkiem zdrowia, prawidłowego rozwoju, kondycji i dobrego samopoczucia ryb. Obserwowanie ryb akwariowych jest bardzo interesującym hobby.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]