GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Żywienie i zdrowie kardynałka chińskiego
Żywienie i zdrowie kardynałka chińskiego

Żywienie i zdrowie kardynałka chińskiego

Żywienie i zdrowie kardynałka chińskiego przekłada się na jego zachowanie i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być zróżnicowana i pełnowartościowa. Zdrowe kardynałki są bardzo żywotne. Gatunek ten nie jest wymagający pod względem żywieniowym.

Żywienie i zdrowie kardynałka chińskiego wpływa na jego dobrostan. Prawidłowo utrzymane i urządzone akwarium to niezbędne elementy  w życiu rybich okazów. Profilaktycznie zalecane jest regularne sprawdzanie stanu zbiornika, wody i zamontowanego w nim sprzętu. Kardynałki chińskie trzymane w dobrych warunkach i racjonalnie żywione chorują rzadko.

Rybi catering

Żywienie i zdrowie kardynałka chińskiego są bardzo istotne w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Źle dobrana dieta może być przyczyną wielu chorób, a nawet śmierci zwierzęcia. Catering ryb powinien być zbliżony do ich życia w naturze. Posiłek dla kardynałków powinien być drobny z przeznaczeniem do karmienia małych rybek.

Jest to ryba wszystkożerna, która preferuje żywy pokarm. W warunkach akwariowych kardynałki często żywione są pokarmem suchym i mrożonym. Zalecane jest podawanie żywego i suchego pokarmu również w tabletkach czy płatkach oraz karmy roślinnej. Narybek można karmić pożywieniem w formie płynu lub pyłu.  

Jak podawać rybom pokarm?

Żywienie i zdrowie kardynałka chińskiego wpływa też na samopoczucie i żywotność ryby. Karmienie ryb powinno odbywać się o określonych porach. Posiłek należy podawać dwa lub trzy razy w ciągu dnia. Wielkość porcji powinna być mała. Wyjątkiem jest pokarm roślinny, który może być pozostawiony w zbiorniku do 2 dni.

Pokarm w tabletkach najlepiej przytwierdzić do wewnętrznej szyby zbiornika, żeby nie opadł na dno. Trzeba sprawdzać czy wszystkie osobniki są najedzone. Odpowiednia dobrana dieta jest warunkiem zdrowia ryb. Kardynałki chińskie żerują w górnych i środkowych partiach zbiornika.

Pokarm mrożony bezpośrednio przed podaniem trzeba przepłukać i rozmrozić w małej ilości wody akwariowej. Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych. Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę płatkową. Ryby lubią tego rodzaju pożywienie.

Otwarte opakowanie suchego pokarmu powinno być zużyte w ciągu kilku miesięcy. Karmę należy przechowywać w suchym miejscu. Podawanie pokarmu o wysokiej zawartości tłuszczu może spowodować otłuszczenie wątroby. Pokarm żywy i mrożony powinien pochodzić z czystych wód. Zapobiega to zakażeniom ryb i zanieczyszczeniu wody.

Zła dieta przyczyną chorób

Żywienie i zdrowie kardynałka chińskiego przekłada się na jego stan psychiczny i fizyczny. Nieodpowiedni pokarm staje się też bezpośrednim powodem różnych schorzeń. Oznacza to źle zestawioną dietę żywieniową ryb. Przyczyną pośrednią pojawiających się chorób są błędy żywieniowe.

Do chorób w wyniku źle skomponowanego rybiego cateringu zaliczane są:

 • Otłuszczenie narządów wewnętrznych, które jest efektem końcowym zatruć pokarmowych. Najczęściej występuje otłuszczenie wątroby. Takie zjawisko można zaobserwować u starszych ryb w zbyt zagęszczonym akwarium. Często jest to mało urozmaicony pokarm, który podawany jest w dużych ilościach. Otłuszczenie narządów wewnętrznych następuje wolno i bezobjawowo. Dopiero w zaawansowanym stadium choroby można ją stwierdzić po przekrwionych gałkach ocznych i wzdęciach brzusznych.
 • Zapalenie przewodu pokarmowego. Przyczyną tej choroby jest podawanie rybom skoncentrowanej suchej karmy lub jednolitego pokarmu. Nadmierna ilość białka powoduje uszkodzenie przewodu pokarmowego. Przyczyną zatruć może być też źle oczyszczony pokarm, który pochodzi z małych osadów lub z ziemi.
  Głównymi objawami choroby są:
  • obrzęki przedniej części ciała,
  • wydalanie niestrawionych części pokarmowych,
  • ciągnięcie się od otworu odbytowego białego śluzu,
  • okolica odbytu zaczerwieniona,
  • ubarwienie ryb bledsze.
   Może również wystąpić krwawy kał. Ryby powinny przejść  kilkudniową głodówkę. Po tym czasie podaje się różnorodny  pokarm. Choroba ta może spowodować pokaźne straty w rybach.

Racjonalne żywienie kardynałków jest jedyną formą przeciwdziałania tym wszystkim schorzeniom. Pełnowartościowy pokarm należy podawać w małych porcjach. Każdy akwarysta powinien przestrzegać elementarnych zasad hodowlanych. Leczenie ryb polega na przyspieszeniu powrotu do zdrowia chorych kardynałków chińskich. 

Choroby rybich okazów

Żywienie i zdrowie kardynałka chińskiego wpływa na jego rozwój i kondycję. Ryby powinny być regularnie obserwowane pod względem zachowania i wyglądu. Prawie każdy gatunek wykazuje wrażliwość na konkretną chorobę. Osobniki pochodzące z odłowu należy trzymać w oddzielnym zbiorniku.

Do najczęstszych schorzeń ryb akwariowych należą:

 • Choroby pasożytnicze, takie jak:
  • ospa rybia,
  • choroba welwetowa,
  • spironukleoza,  
  • kapilarioza,
  • daktylogyroza,
  • gyrodaktyloza.
 • Choroby grzybicze, do których należy pleśniawka, pleśnienie ikry oraz bardzo groźna i nieuleczalna choroba grzybicza ichtiosporidioza.
 • Choroby wirusowe i bakteryjne, do których należy mykobakterioza  czyli gruźlica ryb i fleksibakterioza.
 • inne schorzenia, które mogą być objawem wielu chorób.

Żywienie i zdrowie kardynałka chińskiego przekłada się na jego rozmnażanie i długość życia. Kardynałki podobnie jak inne zwierzęta posiadają swoje wymagania i upodobania. Nie wolno leczyć ryb samodzielnie ani podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Zdrowie i witalność zapewni kardynałkom urozmaicony pokarm i troskliwa opieka.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...