GeoZoo » Ptak » ŻYWIENIE I ZDROWIE ZWISOGŁÓWKI KORONIASTEJ
Żywienie i zdrowie zwisogłówki koroniastej

ŻYWIENIE I ZDROWIE ZWISOGŁÓWKI KORONIASTEJ

Żywienie i zdrowie zwisogłówki koroniastej ma wpływ na prawidłowy rozwój ptaka, który będzie źle reagował na nieświeży pokarm. Zwisogłówka koroniasta właściwie żywiona i trzymane w czystej i przestronnej wolierze, o dobrym oświetleniu choruje sporadycznie.

Żywienie i zdrowie zwisogłówki koroniastej jest bardzo ważne w jej hodowli i chowie. Trzeba pamiętać, że nadmiernie wychudzona papuga przy zbilansowanej diecie świadczy o zarobaczeniu ptaka. Leczenie nie należy podejmować samodzielnie, ponieważ powinien dokonać tego weterynarz, po uprzednim zbadaniu ptasiego kału.

Ptasia stołówka

Żywienie i zdrowie  zwisogłówki koroniastej ma wpływ na jej wygląd i samopoczucie. W naturze ptaki te żywią się przeważnie nasionami traw, krzewów i drzew, owocami, pączkami roślin. Jedzą ziarno najczęściej w fazie dojrzałości mlecznej i woskowej. Żywienie w niewoli również nie sprawia kłopotów. W sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe, uwzględniające potrzeby ptaków ozdobnych.

Papugi te uwielbiają kwiaty, na których znajduje się dużo pyłku. Chętnie jedzą również nektar, który należy podawać w wąskich naczyniach. Na przykład doskonale nadają się do tego poidła dla kanarków. Nektar w formie sproszkowanej dostępny jest  w sklepach zoologicznych. Można także sporządzić go samodzielnie z miodu, cukru i soku owocowego.

Pokarm suchy – ziarno

Mieszankę dla papug można kupić w sklepie zoologicznym lub sporządzić samodzielnie.

Typowa mieszanka dla zwisogłówki koroniastej podobnie, jak dla nimfy powinna zwierać:

 • proso 30%,
 • słonecznik 30%,
 • kanar 15%,
 • owies 15%
 • len 5 %,
 • konopie 5%.

Nie wszystkie składniki muszą codziennie występować w mieszance. W środowisku naturalnym ptaki również nie mają zawsze tych samych składników odżywczych. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie mieszanek renomowanych firm, ponieważ nie wszystkie karmy są wystarczająco zbilansowane i urozmaicone.

Zwisogłówka koroniasta

Pokarm jajeczny

W żywieniu zwisogłówki koroniastej, jak również innych ptaków niezbędny jest pokarm jajeczny. Jajko ugotowane na twardo po rozgnieceniu może być zmieszane z utartą bułką czy sucharem. Można dodać również zmielone skorupki kurzych jaj. Takie pożywienie jest wskazane szczególnie dla młodych papug. Konsystencja takiego pokarmu powinna być sypka.

Owoce i warzywa

Papugi lubią jabłka, gruszki, winogrono, banany, czereśnie, brzoskwinie czy śliwki. Nie wszystkie owoce czy warzywa będą spożywane, ponieważ ptaki posiadają różne gusta. Niekiedy nieznany wcześniej owoc czy warzywo pupil zaczyna jeść dopiero po kilku dniach. Można podawać różnorodne owoce i warzywa wraz z egzotycznymi i leśnymi: czarnym bzem, głogiem, jarzębiną, tarniną, marchwią, sałatą czy ogórkami.

Zielenina i dodatki mineralne

W okresie wiosennoletnim ptaki należy odżywiać zieleniną w nieograniczonych ilościach, ponieważ liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Zwisogłówka koroniasta lubi liście świeżej sałaty i młode listki mniszka lekarskiego. Nie należy karmić ptaki przydrożnymi roślinami, które są zanieczyszczone i szkodzą wszystkim zwierzętom.

Ptaki te chętnie również jedzą liście gwiazdnicy pospolitej i kwiaty oraz liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać liście koniczyny i cykorii, mlecz, krwawnik czy lebiodę. Jeżeli nie posiadamy przydomowego ogródka warto jest wysiać sałatę czy szpinak w doniczkach. Do prawidłowego trawienia nadają się ziarna delikatnego piasku.

Brak wapnia może doprowadzić o groźnych powikłań.

Zdrowie zwisogłówki koroniastej

Żywienie i zdrowie zwisogłówki koroniastej zmniejszy możliwość zachorowania papugi. Należy zapobiegać chorobom, żeby nie trzeba było leczyć pupila. Najczęstszym objawemzłego samopoczucia papug tego to ospałość i nastroszone pióra.Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z weterynarzem. Trzeba unikać samodzielnego leczenia ptaków. Rola opiekuna polega na codzienna obserwacji ptasiego przyjaciela.

Do najczęstszych chorób zwisogłówki koroniastej należą:

 • Choroba papuzia, której inna nazwa to papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorować jest minimalne i wyleczenie papuzicy nie stanowi problemu. 
 • Zapalenie dróg oddechowych, gdzie jest utrudnione oddychanie na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną jest przeziębienie.
 • Świerzb jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate ślady na dziobie i w okolicy oczu.
 • Pasożyty przewodu pokarmowego to tasiemce lub nicienie. Objawy to chudnięcie pomimo  ptasiego apetytu.
 • Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez ptaka nieświeżego pokarmu.
 • Złamania zdarzają się często oswojonym papugom, które swobodnie fruwają w mieszkaniu.
 • Zaparcie jaja ma miejsce u młodych i niedoświadczonych samiczek lub osłabionych. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skorzystać z pomocy weterynarza. 
 • Wyskubywanie piór może następować na skutek samotności ptaka czy niedoboru witamin i mikroelementów.

Hodowca powinien posiadać podstawową wiedzę na temat zwisogłówki koroniastej. Najczęściej ptaki w hodowli zapadają na choroby, które wywołują wirusy, bakterie i insekty. Zanim skrzydlak zostanie przyłączony do hodowli powinien przejść kwarantannę. Niekiedy nowo zakupiony ptak wyglądająco zdrowo, może być nosicielem choroby. Stan chorej papugi szybko ulega pogorszeniu.

Żywienie i zdrowie zwisogłówki koroniastej wpływa na jej wygląd i zachowanie. Menu papugi powinno być odpowiednio zbilansowane. Na prawidłowy rozwój zwisogłówki ma także wpływ świeża woda i warunki higieniczne.

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanej papugi.

By Lip Kee Yap – originally posted to Flickr as Blue crowned hanging parrot, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5033123


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top