GeoZoo » Gryzoń » ŻYWIENIE I ZDROWIE SOSNOWIÓRKI CZERWONEJ
Żywienie i zdrowie sosnowiórki czerwonej

ŻYWIENIE I ZDROWIE SOSNOWIÓRKI CZERWONEJ

Żywienie i zdrowie sosnowiórki czerwonej jest bardzo istotne w warunkach hodowlanych. Przed zakupem należy zapoznać się z warunkami życia tych gryzoni w naturze. Wiewiórka utrzymywana w prawidłowych warunkach higienicznych i otrzymująca zbilansowaną dietę nie choruje często.

Żywienie i zdrowie sosnowiórki czerwonej stanowią podstawę prawidłowego rozwoju tego gatunku gryzonia. Kondycja zwierzęcia zależna jest nie tylko od pożywienia, ale także od regularnego ruchu i dużej aktywności w ciągu dnia. Profilaktycznie należy kontrolować zdrowie pupila u lekarza weterynarii.

Prawidłowa dieta

Żywienie i zdrowie sosnowiórki czerwonej ma istotny wpływ na jej kondycję, zachowanie i wygląd. Niewłaściwe odżywianie może być przyczyną otyłości gryzonia i doprowadzić do skrócenia długości jego życia. Należy naśladować dietę w środowisku naturalnym, która zawiera małą ilość tłuszczy i bogata jest we włókno.

W środowisku naturalnym wiewiórki te nie są specjalnie wybredne. Spożywają pokarm, jaki uda im się zdobyć i pogryźć zębami. W skład ich stołówki wchodzą m.in.: orzeszki laskowe i bukowe, żołędzie, nasiona sosny i jodły, jagody i inne owoce. Chętnie wybierają jaja ptaków śpiewających.

Podstawową dietą gryzoni hodowlanych są pokarmy roślinne.

Żywienie i zdrowie sosnowiórki czerwonej

Głównymi produktami, jakie powinny znaleźć się w pożywieniu wiewiórki są:

  • Świeża trawa, liście, bulwy roślinne i korzonki.
  • Siano, które powinno być dobrej jakości.
  • Mieszanki ziaren i orzechów specjalnie przegotowane dla wiewiórek, które dostępne są w sklepach zoologicznych.
  • Susze rośliny i gałązki, które można kupić w specjalistycznych sklepach.
  • Ciastka o specjalnym przeznaczeniu dla gryzoni.
  • Drobno pokrojone owoce i warzywa, które nie powodują wzdęć.
  • Gotowane jajo na twardo czy kiełki pszenicy.
  • Witaminy i kostki mineralne przeznaczone dla gryzoni.
  • Kawałki czerstwej bułki, niesłodkiego krakersa czy gałązki drzew owocowych lub kawałki drewna, które są potrzebne do ścierania rosnących przez całe życie siekaczy.
  • Zawsze świeża woda.

Należy pamiętać, że zwierzętom nie wolno podawać ludzkiego pokarmu, szczególnie czekolady czy cukierków. Należy karmić wiewiórkę dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Resztki niezjedzonego pokarmu trzeba usuwać z klatki. Dobrze jest kupienie ziarna w sprawdzonym miejscu i w zamkniętym pudełku.

Problemy zdrowotne u gryzonia mogą spowodować składniki pokarmowe, które zostały podane w nadmiernej ilości. Na przykład nadmiar nasion słonecznika często prowadzi do otyłości. Dietę sosnowiórki czerwonej należy uzupełniać twardym pożywieniem.

Można gryzoniowi podawać szyszki w celu ścierania siekaczy, żeby nie doprowadzić do ich przerostu. 

Problemy zdrowotne

Żywienie i zdrowie sosnowiórki czerwonej mają wpływ na jej kondycję i długość życia. Najczęstszymi schorzeniami u tych gryzoni jest przerost siekaczy, spowodowany spożywaniem tylko miękkiego pokarmu i urazy. Rany mogą być przemywane roztworem soli. Przy zwichnięciach i złamaniach trzeba poradzić się weterynarza.

Częste piłowanie prętów w klatce przez pupila może zakończyć się zwichnięciem jego żuchwy.

Żywienie i zdrowie sosnowiórki czerwonej przekłada się na długość jej życia. Troskliwa opieka oraz higieniczne warunki zapewnią jej witalność i zdrowie. Nie należy podawać gryzoniom lekarstw, które przeznaczone są dla człowieka. Nie wolno jest również leczyć zwierząt samodzielnie. W przypadku choroby należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]