Żywienie i zdrowie konury słonecznej

Żywienie i zdrowie konury słonecznej

27/02/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Żywienie i zdrowie konury słonecznej wiąże się z posiadaniem niezbędnej wiedzy na temat tego gatunku papug. Wpływa też na prawidłowy rozwój i długość życia. Ptaki egzotyczne źle reagują na nieświeży posiłek. Konura słoneczna jest papugą odporną i rzadko choruje pod warunkiem, że przebywa w higienicznych warunkach.

Żywienie i zdrowie konury słonecznej jest bardzo ważne w jej hodowli i chowie. Należy pamiętać, że ptak zarobaczony jest nadmiernie wychudzony. Przed zakupem konury słonecznej należy zapoznać się z literaturą specjalistyczną  i skorzystać z porad doświadczonego hodowcy. Papugi ze względu na iloraz inteligencji określane są mianem naczelnych wśród ptaków.  

Jadłospis konury słonecznej

Żywienie i zdrowie konury słonecznej przekłada się na jej wygląd i  kondycję. Ptaki te na wolności żywią się: owocami, nasionami, jagodami, zielonymi pędami. Żerują również na plantacjach kukurydzy, gdzie wyrządzają szkody. Konurę słoneczną należy karmić, jak wszystkie średniej wielkości papugi.

W sprzedaży dostępne są specjalnie skomponowane mieszanki pokarmowe, które uwzględniają potrzeby ptaków ozdobnych. Konura słoneczna dziennie spożywa pokarm w ilości 5-10% masy ciała. Pożywienie powinno być urozmaicone i pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze.

Zapotrzebowanie pokarmowe można zaspokoić w formie granulek. Smakołyki można podawać po zjedzeniu dziennej dawki pokarmowej.

Podstawowa mieszanka powinna być złożona z:

 • prosa 30%,
 • słonecznika 15%,
 • owsa 15%,
 • konopi 15%,
 • pestek dyni 10%
 • kukurydzy 10%,
 • nieprażonych orzeszków ziemnych 5%.

Mieszanka ziaren zawiera małe ilości witamin i wapnia. Z tego powodu należy uzupełniać dobową dawkę pokarmową preparatami witaminowymi i mineralnymi. Ulubionym przysmakiem konury słonecznej są ziarna słonecznika i orzechy. Dawka dzienna słonecznika nie powinna przekroczyć 20% mieszanki.

Pokarm jajeczny

W żywieniu konury słonecznej, jak również innych ptaków niezbędny jest pokarm jajeczny. Jajko ugotowane na twardo po rozgnieceniu powinno być zmieszane z utartą bułką lub kaszą kukurydzianą czy sucharem. Można dodać również zmielone skorupki kurzych jaj. Takie pożywienie jest wskazane szczególnie dla młodych papug. Konsystencja takiego pokarmu powinna być sypka.

Warzywa i owoce

Dobrze jest podawać: jabłka, gruszki, banany, czereśnie, brzoskwinie, śliwki, jagody czy morele. Z egzotycznych owoców unikać podawania awokado. Nie wszystkie owoce czy warzywa będą spożywane, ponieważ papugi posiadają różne gusta. Niekiedy nieznany wcześniej owoc czy warzywo pupil zaczyna jeść dopiero po kilku dniach. Można podawać rozmaite owoce i warzywa wraz z egzotycznymi i leśnymi: czarnym bzem, głogiem, jarzębiną, tarniną, marchwią, sałatą czy ogórkami.

W pożywieniu powinny być uwzględnione zielone rośliny i gotowany ryż. Trzeba pamiętać o podawaniu do obgryzienia świeżych, zielonych gałązek leszczyny, topoli, wierzby, drzew owocowych. Konura słoneczna posiada duże zapotrzebowanie na sole mineralne, które trzeba jej dostarczyć, takie jak muszle kałamarnic.

Papugi muszą mieć nieustanny dostęp do czystej i świeżej wody.

Na podłodze należy rozłożyć grys albo dodać go do karmy. Jeżeli konura nie będzie chciała jeść żwirku, to należy posypać go na ulubione owoce pupila. Pokarm powinien być przygotowany w higienicznych warunkach. Każdego dnia trzeba myć karmidła i usuwać resztki niespożytego pokarmu. Prawidłowo żywiona i trzymana w higienicznych warunkach konura słoneczna będzie zdrowa i żywotna. 

Zdrowie konury słonecznej

Żywienie i zdrowie konury słonecznej zminimalizuje możliwość zachorowania papugi. Najczęstszym objawem złego samopoczucia papugi to ospałość i nastroszone pióra. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Nie wolno leczyć ptaki samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Rola opiekuna to codzienna obserwacja pupila.

Do najczęstszych chorób konury słonecznej należą:

 • Choroba papuzia czyli papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorowania jest minimalne. Obecnie bez problemu można wyleczyć papuzicę.
 • Zapalenie wola ostre lub przewlekła.
 • Choroby żołądka gruczołowego lub mięśniowego.
 • Zapalenie dróg oddechowych podczas których oddychanie jest utrudnione na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną jest przeziębienie.
 • Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez ptaka nieświeżego pokarmu.
 • Świerzb, który jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Objawami świerzbowca są porowate ślady w okolicy oczu i na dziobie.
 • Pasożyty przewodu pokarmowego, do których należą tasiemce lub nicienie. Objawem tej przypadłości jest szybkie chudnięcie pomimo ptasiego apetytu.
 • Złamania, zwichnięcia, skaleczenia, które zdarzają się często oswojonym papugom, które swobodnie fruwają w mieszkaniu.
 • Zatrucia, które spowodowane są najczęściej spleśniałymi kiełkami czy orzeszkami ziemnymi. To najczęstsze przyczyny zatruć. Objawy to krwotoczne biegunki. Zatrucia mogą być także środkami chemicznymi czy metalami ciężkimi. Toksyczny dla ptaków jest również alkohol.
 • Wyskubywanie piór, które może następować w wyniku niedoboru mikroelementów  i witamin czy samotnego trybu życia. Należy nie zapominać, że konura słoneczna to ptak społeczny. Musi mieć towarzystwo drugiej papugi bądź swojego opiekuna.
 • Wypadnięcie jajowodu lub jego zapalenie.  
 • Zaparcie jaja mające miejsce u osłabionych samiczek lub młodych i niedoświadczonych. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak jest zestresowany. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skonsultować się z weterynarzem.
 • Zapalenie stawów.
 • Osteoporoza, rozmiękczanie kości, krzywica.
 • Nowotwory, które przeważnie stwierdzane są u starszych ptaków.

Podsumowując żywienie i zdrowie konury słonecznej wpływa na jej wygląd, kondycję i zachowanie. Stołówka papugi powinien być odpowiednio wyważona. Przede wszystkim w życiu konury słonecznej bardzo ważną rolę pełni świeża i czysta woda, która jest źródłem życia. Decydująco na dobrostan papug wpływają higieniczne warunki bytowania.

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może zakończyć się chorobą hodowanych ptaków egzotycznych.


ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad myszowatymi

Opieka nad myszowatymi

Opieka nad myszowatymi w warunkach domowych nie jest trudna ani czasochłonna. Najczęściej gryzonie te same potrafią zadbać o swoją higienę ...
Czytaj Dalej
Psy lewołapne i prawołapne

Psy lewołapne i prawołapne

Psy lewołapne i prawołapne dziedziczą te cechy podobnie, jak ma to miejsce u ludzi. Człowiek bez względu na płeć może ...
Czytaj Dalej
Barwnica

Barwnica

Barwnica to królestwo: zwierząt, typ: strunowców i gromada: ptaków. Należy do rzędu papugowych oraz rodziny i podrodziny papug wschodnich. Barwnica ...
Czytaj Dalej
Kot nebelung

Kot nebelung

Kot nebelung to długowłosa odmiana kota rosyjskiego niebieskiego o krótkiej sierści. Jest to pełny gracji elegancki kot typu orientalnego, którego ...
Czytaj Dalej
Hodowla zwierząt

Hodowla zwierząt

Hodowla zwierząt to sfera działalności człowieka, która związana jest głównie z utrzymaniem i reprodukcją zwierząt. Cały proces odbywa się od ...
Czytaj Dalej
Ryby, które wyginęły

Ryby, które wyginęły

Ryby, które wyginęły można poznać jedynie poprzez ich szkielety lub uzębienie zachowane w skałach. Zajmują się tym archeolodzy i biolodzy ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie myszowatych

Żywienie i zdrowie myszowatych

Żywienie i zdrowie myszowatych ma duże znaczenie w ich rozwoju, kondycji, a także badaniach medycznych. Zasadniczy wpływ na wszystkie procesy ...
Czytaj Dalej
Psie przedszkole

Psie przedszkole

Psie przedszkole przeznaczone jest dla szczeniąt, które uczą się głównych zasad funkcjonowania w psiej społeczności. Jest to grupa czworonożnych przedszkolaków, ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o gwarku

5 Ciekawostek o gwarku

5 Ciekawostek o gwarku przybliży nam bardzie styl życia tego interesującego ptaka. Należy on do rzędu wróblowatych i podrzędu śpiewających ...
Czytaj Dalej
Szorstki język kot

Szorstki język kota

Szorstki język kota to narząd bardzo operatywny i używany do różnych celów. Przeznaczony jest do wykonywania wielu niezbędnych czynności. Szorstki ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o króliczku miniaturowym

5 Ciekawostek o króliczku miniaturowym

5 Ciekawostek o króliczku miniaturowym przybliży życie tego często hodowanego zajęczaka w Polsce. Gatunek ten należy do rodziny zającowatych i ...
Czytaj Dalej
Opieka nad Miecznikiem Hellera

Opieka nad mieczykiem Hellera

Opieka nad mieczykiem Hellera nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy na temat zakupionego gatunku. Ryby podobnie, jak ...
Czytaj Dalej