GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie mięczaków
Żywienie i zdrowie mięczaków

Żywienie i zdrowie mięczaków

Żywienie i zdrowie mięczaków wpływa na ich prawidłowy rozwój i długość życia. Zwierzętom tym należy stworzyć odpowiednie warunki bytowania. Powinny być one zbliżone do ich życia w środowisku naturalnym. Nieodpowiednia dieta i złe warunki ujemnie wpływają na kondycję i zdrowie mięczaków.  

Żywienie i zdrowie mięczaków jest bardzo ważne w ich hodowli i chowie. Należy pamiętać, że chore mięczaki rozpoznaje się po ich wyglądzie i zachowaniu. Zwierzęta zawsze powinny poddane być kwarantannie. Mięczaki racjonalnie żywione i trzymane w odpowiednich warunkach będą cieszyły się dobrym zdrowiem. Zwierzęta te mają swoich zwolenników na całym świecie. 

Stołówka mięczaków

Żywienie i zdrowie mięczaków ma wpływ na ich wygląd, zachowanie i samopoczucie. Zwierzęta te w zależności od gatunku przyjmują różne pokarmy. Ślimaki to w większości zwierzęta roślinożerne. Mogą być również padlinożerne lub prowadzić drapieżny tryb życia. Głowonogi to typowe drapieżniki, które nie zadowolą się roślinami. Polują aktywnie, aby zdobyć jedzenie.

Świat mięczaków owiany jest tajemnicą. Nie do końca poznany jest ich styl życia. Małże i ślimaki wodne żyją w wodzie i odżywiają się roślinami wodnymi. Mięczaki są różnorodne pod względem wyglądu i trybu życia. Większość gatunków, które pochodzą z tropików pełni funkcje czyścicieli w hodowli akwariowej.

Niektóre z nich są inwazyjne i drapieżne.

W takim przypadku mogą narobić w zbiorniku wiele szkód i stanowią niebezpieczeństwo dla narybku. Ślimaki o spokojnym usposobieniu mają za zadanie utrzymać akwarium w czystości. W zbiorniku żywią się martwą materią organiczną i glonami. Niekiedy ich podstawowym pokarmem są właśnie glony. Ślimaki hodowane w celach konsumpcyjnych karmione są mieszankami pasz i pokarmem naturalnym w postaci roślin.

Żywienie i zdrowie mięczaków w domowych hodowlach zależy od ich właścicieli. Dla każdego miłośnika tych zwierząt największym wyzwaniem jest zapewnienie im odpowiedniej egzystencji. Specjalne gatunki ślimaków jadalnych, hodowane są w celach konsumpcyjnych.

Spośród mięczaków w akwarium i terrarium najczęściej trzymane są ślimaki, natomiast rzadziej hodowane są małże.

Problemy zdrowotne

Żywienie i zdrowie mięczaków wpływa na ich rozwój. Najliczniejszą gromadą mięczaków są ślimaki, które znalazły zwolenników w domowej i konsumpcyjnej hodowli. Ślimaki podobnie, jak wszystkie zwierzęta również chorują. Przeważnie narażone są na inwazję pasożytów.

Leczenie bezkręgowców nie jest łatwe i często nastręcza wiele problemów. Trudno spotkać lekarza weterynarii, który podejmie się leczenia mięczaków. Książek na temat tych zwierząt również nie jest dużo.

Mięczaki, a szczególnie hodowlane ślimaki mogą zostać zaatakowane przez:

  • Bakterie Aeromonas, które są przyczyną groźnej choroby o nazwie Erytrodermatoza. Jest to zakaźne zapalenie skóry. Wynika to z braku higieny pomieszczeń hodowlanych.
  • Bakterie Salmonelli, które wywołują Salmonellozę. Jest to choroba bakteryjna, atakującą przewód pokarmowy. Wynika to z zanieczyszczenia paszy.
  • Grzyby pleśniowe, które wynikają w hodowlach z nie wymieniania ziemi w kuwetach i kubkach lęgowych.
  • Pasożyty zewnętrzne, jak np. kleszcze.
  • Pasożyty wewnętrzne, jak nicienie w przypadku ślimaków.
  • Mechaniczne uszkodzenia muszli, co przyczyną często są zbyt ciasne pomieszczenia, zbyt duże zagęszczenie mięczaków.
  • Zatrucia, urazy, udar cieplny czy odwarstwianie muszli od ciała, często w skutek złej dety.

Żywienie i zdrowie mięczaków zależy od ich opiekunów. Zwierzęta te wymagają właściwego zakresu temperatury, dokładnie określonego dla każdego gatunku. Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ warunkuje apetyt, trawienie, tempo metabolizmu i przyswajanie składników pokarmowych.

Podsumowując żywienie i zdrowie mięczaków wpływa na ich długość życia. Przede wszystkim ilość pokarmu należy dostosować do dziennego zapotrzebowania mięczaka. Oznaką dobrego żywienia zwierzęcia jest jego aktywność i prawidłowy wygląd. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych zwierząt.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top