GeoZoo » Kot » Wszoły i wszy u kota
Wszoły i wszy u kota

Wszoły i wszy u kota

Wszoły i wszy u kota stanowią zagrożenie dla jego zdrowia i kondycji, a nawet życia. Mogą być również przyczyną złego samopoczucia i nieprawidłowego rozwoju. Kot może cierpieć na skutek inwazji tych pasożytów. Do podstawowej opieki weterynaryjnej oprócz odrobaczenia zaliczane jest zabezpieczenie przed insektami.  

Wszoły i wszy u kota prawie nie występują u zadbanego i czystego futrzaka. Atakują one określone gatunki zwierząt. Wszoły i wszy należą do pasożytów zewnętrznych. W razie ich inwazji należy je skutecznie zwalczyć. Trzeba także zastosować środki przeciwko pasożytom u pozostałych zwierząt i w pomieszczeniu, w którym przebywał kot.

Wszoły u kota

Wszoły i wszy u kota to insekty najczęściej spotykane u brudnych i chorych zwierząt. Występują również u niedożywionych czy osłabionych kotów. Ponadto mogą atakować zwierzęta żyjące na wolności i oblegane przez inne pasożyty. Wszoły to bogata w gatunki grupa owadów, która blisko spokrewniona jest z wszami. Insekty te są owadami przystosowanymi do pasożytniczego trybu życia.

Wszoły posiadają krępe odnóża, które służą do przytrzymywania się na żywicielu. Ciało mają spłaszczone o długości 05-12 mm. Bytują na piórach, włosach bądź skórze swojego żywicieli. Przez swoją ruchliwość powodują łaskotanie. W jego następstwie dochodzi do drapania i niepokoju żywiciela. Zraniona skóra kota może prowadzić do zakażeń.

Wszoły wywołują chorobę zwaną wszołowicą, inaczej malofagozą. Ich pokarmem u kota są włosy czy zrogowaciałe komórki naskórka. U kotów wszoły są rzadkością i nie atakują one człowieka podobnie jak w przypadku pcheł. Sierścień jest najpopularniejszym insektem z rzędu wszołów. Jego pożywieniem jest złuszczony naskórek kota.

Wszy u kota

Wszoły i wszy u kota mogą wywoływać podrażnienie skóry. Bardziej niebezpieczna od wszołów jest kocia wesz. W Europie Środkowej występuje około 25 gatunków wszy. Pasożyty te w odróżnieniu od pcheł nie opuszczają ciała swojego żywiciela w żadnym okresie swojego cyklu życiowego.

Wszoły i wszy u kota, które są już dorosłe to malutkie, około dwumilimetrowe szarobiałe pasożyty. Wesz samca ma długość 1,5 mm, a samicy 1,6-2,0 mm. Pasożyt ten nakłuwa skórę kota i dostaje się do krwi. Na sierści zwierzęcia po zainfekowaniu widoczne są jaja wszy czyli gnidy. Rozwijają się one wyłącznie na żywicielu.

Wesz jest malutkim stworzeniem z gromady owadów. Ciało posiada spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Samica u nasady włosa składa jaja, które zwane są gnidami. Z nich w okresie około dwóch tygodni wykluwają się młode. Od samego początku podobne są one do form rodzicielskich.

Wszy umiejscawiają się najczęściej na kociej szyi. W przypadku silnej inwazji mogą zaatakować całe ciało kota. Wywołują chorobę zwaną wszawicą. Są to pasożyty zewnętrzne, dlatego łatwo można je zwalczyć. Wszy u kota mogą być również przyczyną anemii.

Zwalczanie kocich pasożytów

Wszoły i wszy u kota zwalcza się takimi samymi sposobami jak pchły. Polega to na zlikwidowaniu dorosłych osobników i jaj. Preparaty w ciągu 12 godzin likwidują pasożyty żerujące na kocie i działają około miesiąca. Środki takie niszczą również gnidy, które umocowane są na kociej sierści. Istnieje wiele środków chemicznych przystosowanych do zwalczania tych pasożytów.

Doskonale nadają się do tego specyfiki w płynie, które są częściej stosowane niż inne preparaty. Można też użyć owadobójcze szampony zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jednak środki te są mało skuteczne w przypadku dużej inwazji pasożytów.

Stosowane są także preparaty owadobójcze w sprayu według przepisu podanego na opakowaniu. Nie brakuje rozmaitych środków do walki z wszołami i wszami. Brudne kocie posłanie powinno zostać zniszczone, a otoczenie zdezynfekowane. Pasożyty te prawie nigdy nie przenoszą się na inne zwierzęta czy ludzi.

Wszoły i wszy u kota trzeba zwalczać w bezpośrednim otoczeniu zwierzęcia, w którym rozwijają się ich jaja. Dobrym rozwiązaniem w walce z tymi insektami jest regularne odkurzanie dywanów i szczelin w podłodze przy wykorzystaniu odkurzacza. Najlepiej w tym celu nadają się jednorazowe worki, które po odkurzeniu można spalić wraz z ich zawartością.

Podsumowując wszoły i wszy u kota wpływają negatywnie na jego zdrowie psychiczne i fizyczne. Z tego powodu obowiązkiem opiekuna jest sukcesywne sprawdzanie skóry i sierści zwierzęcia. Zdrowe koty sporadycznie zarażają się tymi pasożytami. Wszy podobnie jak pchły odżywiają się krwią. Przy bardzo silnej inwazji mogą kota śmiertelnie wykrwawić. Przede wszystkim należy nie zapominać o potrzebach swojego pupila i troskliwie się nim zajmować.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]