GeoZoo » Zoologia » ŻYWIENIE I ZDROWIE GADÓW
Żywienie i zdrowie gadów

ŻYWIENIE I ZDROWIE GADÓW

Żywienie i zdrowie gadów ma wpływ na ich prawidłowy rozwój i długość życia. Zwierzętom tym należy stworzyć odpowiednie warunki bytowania. Powinny być one zbliżone do ich życia w środowisku naturalnym. Gadom trzeba podawać świeży pokarm, żeby posiadały dobrą kondycję i nie chorowały.

Żywienie i zdrowie gadów jest bardzo ważne w ich hodowli i chowie. Należy pamiętać, że gady chore rozpoznaje się po ich wyglądzie i zachowaniu. Zwierzęta nie powinno leczyć się samodzielnie. Prawidłowo żywione i trzymane w higienicznych warunkach gady będą zdrowe i żywotne. Zwierzęta te mają swoich wielbicieli na całej kuli ziemskiej. Gady są jednak bardziej wymagającymi podopiecznymi, niż pies czy kot.  

Stołówka gadów

Żywienie i zdrowie gadów ma wpływ na ich wygląd i samopoczucie. Dla każdego miłośnika tych zwierząt największym wyzwaniem jest zapewnienie im odpowiedniego pokarmu. Warto również wiedzieć, że niektóre okazy w terrarium zjadają tylko żywe pożywienie. Należy wówczas podawać im wyłącznie żywe gryzonie, ponieważ innym pokarmem się nie zainteresują. Doskonałym przykładem tych zwierząt są węże.

Gatunki dużych jaszczurek także żywią się gryzoniami. Jednak ich głównym pożywieniem są owady i ich larwy. Spożywają również świerszcze, mączniaki i drewniaki, których nie brakuje w sprzedaży. Drobniejszego i bardziej urozmaiconego pokarmu potrzebują drzewołaz, Są one bardziej wymagającymi stworzeniami, niż jaszczurki.

Przed kupieniem gada należy wpierw zapoznać się z jego potrzebami.

Żywienie i zdrowie gadów

Gady związane ze środowiskiem wodnym, np. żółwie wodno-lądowe żywią się rybami, rozmaitymi wodnymi bezkręgowcami Na przykład zjadają: skorupiaki, rureczniki, plankton i larwy owadów. W sklepach zoologicznych dostępne są niektóre pokarmy. Przeważnie preferowane są mrożone bezkręgowce. Można również kupić gryzonie i świerszcze w przypadku żywych pokarmów.

Pokarm dostępny w sklepach zoologicznych nie jest wystarczający dla bardziej delikatnych i wymagających gadów. Dlatego wiele hodowców gadów samodzielnie łowi latem owady lub zakłada hodowle karmowe. Problemu nie stanowią zwierzęta roślinożerne, którym można podawać, różne owoce i warzywa oraz zioła i inne rośliny.

Zioła stanowią podstawę w żywieniu wszystkich roślinożernych gadów. W diecie gryzoni powinny być: krwawnik, pokrzywa, koniczyna, mlecz czy babka lancetowata. Można je podawać również w formie suszonej. Owoce chętnie zjadają roślinożerne jaszczurki. Natomiast żółwie lądowe uwielbiają ogórki, pomidory, marchew czy kapustę pekińską.

Stołówka gadów powinna być urozmaicona.

Żywienie i zdrowie gadów

Zdrowie gadów

Żywienie i zdrowie gadów leży w gestii ich właścicieli. Zwierzęta te są zmiennocieplne dlatego wymagają właściwego zakresu temperatury, dokładnie określonego dla każdego gatunku. Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ warunkuje apetyt, trawienie, tempo metabolizmu i przyswajanie składników pokarmowych. Poza tym wpływa na efektywność reakcji immunologicznych i wyznacza aktywność godową.

Zaburzenia na tle behawioralnym występują często z powodu niezapewnienia gadom odpowiedniej przestrzeni. Nadmiernie zagęszczenie gadów powoduje agresje pomiędzy zwierzętami, agresje wobec człowieka, a także są przyczyną kanibalizmu. Rola opiekuna to codzienna obserwacja podopiecznego.

Prawidłowa opieka zminimalizuje możliwość zachorowania tych zwierząt.

Wilgotność

Wilgotność ma również bardzo duże znaczenie w życiu gadów. Odpowiada za właściwe funkcjonowanie powłok ciała i nerek. Może dojść do zatrzymania jaja, jeżeli  wilgotność jest nieprawidłowa. Wysoki jej poziom jest przyczyną rozwoju grzybic. Natomiast zbyt niska wilgotność przyczynia się do problemów z rzuceniem wilinki. W konsekwencji dochodzi do rozwoju ropni. Poza tym mogą zostać uszkodzone rogówki, gdy wilinki zalegają w okolicach oczu.

UVB

Wiele gatunków powinno mieć stały dostęp do promieniowania UVB, Tylko niektóre żółwie i jaszczurki tego nie potrzebują. Takie promieniowanie zapewnia możliwość syntezy witaminy D3. Zapewnia to prawidłowe wykorzystanie wapnia przez organizm i wchłanianie go w jelitach. Zmniejszona ilość wapnia wpływa na metaboliczną chorobę kości. Najczęstsze objawy to: zmniejszenie apetytu, deformacja i złamania kości, apatia. U żółwi następuje deformacja skorupy.

Żywienie i zdrowie gadów zależne jest od poziomu wiedzy ich hodowców. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z weterynarzem, który specjalizuje się w leczeniu gadów. Istnieją lecznice weterynaryjne dla gadów i płazów. Nie wolno leczyć zwierząt samodzielnie. Najczęstszym objawemzłego samopoczucia tych stworzeń to nieodpowiednie warunki bytowania.

Schorzenia mogą być również wynikiem nieodpowiedniej i mało urozmaiconej diety.

Podsumowując żywienie i zdrowie gadów ma wpływ na ich kondycję i długość życia. Ilość pokarmu należy dostosować do dziennego zapotrzebowania gada. Oznaką dobrego żywienia zwierzęcia jest jego aktywność i dobra kondycja. Ważne jest również utrzymywanie prawidłowej wagi i wyglądu zewnętrznego gada. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych zwierząt.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]