GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Żywienie i zdrowie gurami olbrzymiego
Żywienie i zdrowie gurami olbrzymiego

Żywienie i zdrowie gurami olbrzymiego

Żywienie i zdrowie gurami olbrzymiego wpływa na jego funkcjonowanie w chowie i hodowli. Dieta jego powinna być pełnowartościowa i urozmaicona. Gatunek ten nie jest wymagalny pod względem żywieniowym. Wygląd zdrowego gurami olbrzymiego nie odbiega od normy.

Żywienie i zdrowie gurami olbrzymiego przekłada się na jego rozwój i zachowanie. Na wygląd zewnętrzny, kondycję i rozmnażanie wpływa prawidłowa dieta i przestronny zbiornik odpowiednio urządzony. Bardzo istotne są również właściwe parametry wody akwariowej.

Profilaktycznie zalecane jest regularne sprawdzanie stanu zbiornika, wody i zamontowanego w nim sprzętu, a zwłaszcza wydajnej filtracji. Gatunek ten jest wrażliwy na zanieczyszczenia wody, którą należy raz w tygodniu podmieniać  w ilości około 35% objętości zbiornika.

Catering gurami olbrzymiego

Żywienie i zdrowie gurami olbrzymiego wpływa na jego dobrostan. Nieodpowiedni pokarm może być przyczyną wielu chorób i niedomagań, a nawet śmierci ryb. Posiłek dla rybich okazów powinien być zbliżony do życia tych stworzeń w środowisku naturalnym. Gurami olbrzymi jest rybą wszystkożerną, dlatego nie sprawia kłopotów żywieniowych.

W środowisku naturalnym zwierzęta te najczęściej spożywają: małe ryby i płazy wodne.  Dietę swoją uzupełniają roślinami wodnymi. Nie pogardzą również padniętymi rybami, płazami wodnymi i małymi ssakami, które spotkają na swojej wodnej drodze. W niewoli zaleca się podawanie żywego i suchego pokarmu w granulatach i płatkach oraz karmy roślinnej.

Można również podawać mrożony pokarm, niewystępujący w ich naturalnym środowisku. Doskonale do tego nadają się pokrojone dżdżownice, rozwielitki, muchówki. W swym składzie rybia karma powinien zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Narybkowi należy podawać pokarm w formie pyłu, dostępną w sklepach akwarystycznych.

Metody podawania pokarmu

Żywienie i zdrowie gurami olbrzymiego to ważne aspekty w jego życiu w warunkach hodowlanych i na wolności. Gatunek ten utrzymywany jest również w domowych akwariach. Gurami olbrzymiego można również podziwiać w ogrodach zoologicznych. Karmienie ryb powinno odbywać się o określonych porach.

Karmę najlepiej podawać częściej, ale w małych ilościach. Pokarm roślinny może być pozostawiony w zbiorniku do dwóch dni. Wielkość porcji nie powinna być większa, niż gurami olbrzymi jest w stanie zjeść w ciągu kilku minut. Pokarm mrożony należy rozmrozić bezpośrednio przed podaniem w małej ilości wody akwariowej.

Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych. Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę płatkową. Porcjami takiego pożywienia żadne ryby zapewne nie pogardzą. Odpowiednia dobrana dieta jest warunkiem zdrowia gurami olbrzymiego. 

Żywienie i zdrowie gurami olbrzymiego

Choroby ryb

Żywienie i zdrowie gurami olbrzymiego przekłada się na jego długość życia na wolności i w niewoli. Ryba źle odżywiana częściej choruje i niedomaga, co może zakończyć się śmiercią. Trzeba również regularnie sprawdzać wygląd i zachowanie gurami olbrzymiego. Ryby, które pochodzą z odłowu powinny trzymane być w oddzielnych zbiornikach.

Do znanych schorzeń ryb akwariowych należy zaliczyć:

  • choroby pasożytnicze, takie jak ospa rybia, choroba welwetowa, kapilarioza czy spironukleoza.
  • choroby grzybicze, do których należy pleśniawka, pleśnienie ikry i bardzo groźna i nieuleczalna choroba grzybicza ichtiofonoza, ichtiosporidioza.
  • choroby wirusowe i bakteryjne, do których należą: fleksibakterioza i mykobakterioza czyli gruźlica ryb,
  • inne schorzenia, które mogą być wywołane wieloma chorobami i złym odżywianiem.

Daktylogyroza i gyrodaktyloza to choroby wywołane przez pasożyty, które atakują rybie skrzela i skórę. Przyczyną daktylogyrozy są jajorodne przywry, natomiast gyrodaktylozy jest żyworodny płaziniec. Schorzenie można zdiagnozować poprzez pobranie wycinka z chorego miejsca i obejrzeniu jego pod mikroskopem.

Żywienie i zdrowie gurami olbrzymiego w chowie domowym uzależniony jest od wiedzy i doświadczenia akwarysty. Należy zadbać o pełnowartościowy i zróżnicowany pokarm wraz odpowiednią opieką. Nie wolno leczyć ryb samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Gurami olbrzymi nie jest rybą wymagającą, dlatego nadaje się dla początkujących akwarystów.