Zdrowie posokowców

Zdrowie posokowców

03/05/2021 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Zdrowie posokowców polega na profilaktyce i ochronie czworonoga przed stresem. Prawidłowe żywienie psa i higieniczne warunki życia to podstawa w życiu psiego towarzysza. W dużym stopniu przyczyniają się do prawidłowego rozwoju zwierzęcia i przedłużają jego życie.

Zdrowie posokowców to przede wszystkim ochrona przed chorobami. Należy szczególnie zapobiegać chorobom zakaźnym i wszelkim dolegliwością. Psy myśliwskie prawidłowo odżywiane i utrzymywane nie mają tendencji do chorowania. Czworonogi te są z natury odporne i zdrowe. Podstawową opieka należy do właściciela psa. Natomiast specjalistyczną pomoc zapewnia weterynarz.

Weterynaria

Zdrowie posokowców i ich kondycja uzależniona jest od prawidłowej diety i właściwej opieki ze strony opiekuna. Bardzo ważne w życiu czworonoga są codzienne spacery i regularne ćwiczenia. Koniecznie należy zapewnić nieprzerwany dostęp do świeżej wody. Skuteczną metodą, która dba o zdrowie psiego towarzysza to jego odrobaczenie i niezbędne szczepienia.

Lekarz weterynarii oprócz leczenia chorych zwierząt udziela także praktycznych porad i cennych wskazówek dotyczących opieki nad psem. Niejednokrotnie weterynarz informuje na temat hoteli dla psów i usług fryzjerskich. W lecznicy można również kupić karmę czy witaminy. Na przykład w niektórych gabinetach weterynaryjnych zainstalowane są tablice ogłoszeniowe.

W dzisiejszych czasach widać wyraźny postęp w rozwoju weterynarii.

Można tam zrobić nie tylko badanie krwi czy dokonać prześwietlenia rentgenowskiego, ale również zrobić:

 • rezonans magnetyczny,
 • diagnostykę w postaci ultrasonografii,
 • tomografię komputerową.

W przeprowadzonych badaniach wykorzystywane są zarówno stare, jak i nowoczesne metody terapeutyczne i diagnostyczne. Na przykład w wielu miastach znajdują się specjalistyczne kliniki dla zwierząt, gdzie wykonywane są zabiegi i skomplikowane operacje pod narkozą. Zwierzęta po operacjach często zapisywane są na ćwiczenia rehabilitacyjne.

Posokowce
By Pleple2000 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3499599

Profilaktyka

Zdrowie posokowców to zapobieganie zakaźnym chorobom poprzez szczepienie zwierzęcia. Pierwszą szczepionkę przeciwko nosówce, parwowirozie i zakaźnemu zapaleniu wątroby otrzymują niektóre szczeniaki już w wieku 6 tygodni. W wieku 9 tygodni szczenię  powinno być ponownie zaszczepiony przeciwko tym chorobom, a dodatkowo przeciw kaszlowi kenelowemu.

 Psy szczepimy przeciwko niżej podanym chorobom:

 • wściekliźnie, przeciwko której zaszczepienie pupila jest w Polsce obowiązkowe, a pierwsze szczepienie ma miejsce, gdy pupil ma od 3 do 6 miesięcy,
 • nosówce, która jest groźną chorobą i może przyjmować różne formy: nerwową, oddechową, pokarmową czy skórną,
 • parwowirozie,
 • leptospirozie,
 • zakaźnemu zapaleniu wątroby,
 • coronawirozie.

Trzeba pamiętać o regularnych szczepieniach, ponieważ choroby zakaźne są szczególnie niebezpieczne w młodym wieku. Często produkowana jest jedna szczepionka przeciwko kilku chorobom. Takie rozwiązanie zmniejsza liczbę szczepień i stresujących wizyt u weterynarza. Szczepionki mogą być podawane psu w postaci zastrzyków i kropli do nosa. Wszystkie szczepienia powinny być wpisane w książeczkę zdrowia pupila.

Pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne

Psy narażone są na cierpienia z powodu różnych pasożytów, które dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Przykładem mogą być pchły, świerzbowce czy kleszcze, atakujące skórę. Natomiast do pasożytów wewnętrznych, umiejscawiających się w organizmie psa należą glisty i tęgoryjce. Większość pasożytów gryzie tylko określone gatunki zwierząt.

Wyjątkiem jest kocia pchła, która atakuje również psy.

W orgazmie psa mogą pasożytować różne gatunki robaków. Pies najczęściej atakowany jest przez: glisty, tęgoryjce, tasiemce, włosogłówki, nicienie sercowe i płucne. Psa należy odrobaczyć podając mu do połknięcia tabletkę. Można również zawiesinę w zastrzyku dodać do miękkiego pokarmu. Jajami tęgoryjców i glist może zarazić się również człowiek. Jaja pasożytów wydalane są z odchodami zarobaczonych psów.

Posokowce
Par cs:User:Moniique — “vlastní dílo”, Domaine public, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1869802

Problemy zdrowotne

Zdrowie posokowców uzależnione jest również od prawidłowej opieki i pielęgnacji zwierzęcia. Rasa ta wymaga codziennej dawki ruchu i regularnych ćwiczeń. Pies ten musi pozbywać się skumulowanej w sobie energii. Nie wymaga on specjalnej pielęgnacji.

Rasa ta ma predyspozycje do pewnych chorób.

Do głównych problemów zdrowotnych posokowców należy zaliczyć:

 • dysplazja stawów biodrowych,
 • dysplazja stawu łokciowego,
 • zaćma,
 • jaskra,
 • ectropium,
 • entropium,
 • zwężenie aorty czyli SAS.

Dysplazja

Dysplazja stawów biodrowych, która jest chorobą wieloczynnikową. Prowadzi do zwyrodnienia jednego lub pary stawów biodrowych. Należy badać psa w młodym wieku. Psy powyżej 18 miesiąca życia podlegają prześwietleniu stawów biodrowych. Predyspozycje do tej choroby mają czworonogi źle odżywiane i przetrenowane w młodym wieku. Dodatkowo przed dopuszczeniem do hodowli należy wykonać badanie RTG. Leczenie polega na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego.

Dysplazja stawu łokciowego, występuje rzadziej, niż dysplazja stawów biodrowych. Dysplazja stawu łokciowego dzieli się na kilka jednostek chorobowych. W każdym przypadku występuje  kulawizna od średniej do bardziej silnej. Dzieje się tak zwłaszcza po spoczynku i po wysiłku. Dochodzi do obrzęku stawu, bólu przy dotyku czy prostowaniu. Diagnostyka powinna być zawsze radiologiczna i leczenie operacyjne.

Zaćma

Zaćma, która może być rzekoma lub prawdziwa. Rzekoma to często pozostałość struktur embrionalnych i zapalne zmiany. Następuje zmętnienie soczewki albo jej torebki. Zaćma może być wrodzona lub dziedziczna zaćma młodzieńcza.

Jaskra

Jaskra to patologiczne podwyższenie ciśnienia śródocznego. Na przykład jaskra pierwotna czyli dziedziczna jest powodowana wzrostem ciśnienia śródgałkowego i jego następstwami. Głównym objawem jest czerwone oko, jednostronny światłowstręt, drapanie, rozszerzona źrenica, łzawienie, apatia, utrata apetytu i nawet ślepota. Jaskra bardzo często powoduje ból głowy zwierzęcia.

Ectropium

Ectropium jest chorobą dziedziczną dotyczącą powieki dolnej w części skroniowej i bliższej części nosa. Przyczyną choroby jest nadmiar skóry na głowie w stosunku do wielkości czaszkialbo zbyt duże powieki. Dlatego ectropium powoduje mruganie, łzawienie, którym towarzyszy zapalenie rogówki i spojówek. Leczenie wyłącznie operacyjnie polegające na skróceniu powieki.

Entropium

Entropium to choroba, która polega na zawijaniu brzegu powiek do oka. Może być to choroba dziedziczna, która objawia się już w pierwszym roku życia. Dotyczy ona przeważnie skroniowej części powieki dolnej. Niejednokrotnie dochodzi wtórnie do wzrastania rzęs. Choroba powoduje łzawienie, kurcz powiek, mruganie, zapalenie rogówki. Leczenie może być tylko operacyjne. Polega ono zwykle na skróceniu powieki podobnie, jak w przypadku ectropium.

SAS

Zwężenie aorty to inaczej SAS. Choroba powoduje podzastawkowe zwężenie aorty, co utrudnia odpływ krwi z lewej komory. Niektóre chore psy giną w okresie szczenięcym, a inne są słabsze od pozostałych w miocie. Niekiedy chore czworonogi rozwijają się prawidłowo i jedynie przy wysiłku szybciej ulegają zmęczeniu. Nierzadko w wyniku choroby dochodzi do nagłych omdleń i upadków. Należy zastosować leczenie farmakologiczne.

Podsumowując zdrowie posokowców to regularna obserwacja i szybka reakcja na nietypowy wygląd czy zachowanie zwierzęcia. Dlatego pierwszymi oznakami choroby czworonoga, mogą być zmiany w jego zachowaniu czy wyglądzie. Chory pies powinien być niezwłocznie zabrany na badania do lekarza weterynarii. Nigdy nie należy dopuszczać do przekarmiania zwierzęcia. Wspólne życie z psim towarzyszem przynosi wiele ciekawych niespodzianek.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni. Gatunek ten należy do rodziny malgaszomyszowatych i podrodziny wielkoszczurów. Występuje na ...
Czytaj Dalej
Psi fitness

Psi fitness

Psi fitness to określenie różnego stopnia aktywności w celu poprawienia kondycji czworonoga. Ma on wszechstronne zastosowanie w sportach kynologicznych i ...
Czytaj Dalej
Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea wymaga podstawowej wiedzy i dużego zaangażowania. Przed zakupem tej papugi należy zapoznać się z jej wymaganiami ...
Czytaj Dalej
Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów ulegają zmianie wraz z wiekiem i stanem ich zdrowia. W miarę przybywania kotom lat zmniejsza się ich ...
Czytaj Dalej
Jak założyć hodowlę alpak?

Jak założyć hodowlę alpak?

Jak założyć hodowlę alpak? Założenie hodowli alpak wymaga wiedzy, sumienności i zaangażowania. Nie wszyscy mogą otworzyć tego rodzaju biznes. Nie ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera przekłada się na jego zachowanie i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być zróżnicowana i ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej przybliży bardziej styl życia tych zwierząt futerkowych. Nutrie należą do rzędu gryzoni i rodziny kolczakowatych ...
Czytaj Dalej
Dog niemiecki

Dog niemiecki

Dog niemiecki to olbrzymi pies obronny, stróżujący i do towarzystwa. Jest dostojnym czworonogiem, nazywanym „Apollem” wśród psich ras. Siła i ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie Nestor kea

Żywienie i zdrowie Nestor kea

Żywienie i zdrowie Nestor kea wpłynie na funkcjonowanie papugi w naturze i niewoli. Zwierzęta prawidłowo żywione i trzymane w higienicznych ...
Czytaj Dalej
Koci katar

Koci katar

Koci katar to wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych. Mylnie nazywany jest kocią nosówką. Choroba ta najczęściej atakuje młode koty. Koci ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o alpakach

5 Ciekawostek o alpakach

5 Ciekawostek o alpakach pogłębi naszą wiedzą na temat tych dostojnych zwierząt z rodziny wielbłądowatych. Alpaka jest zwierzęciem stadnym, pochodzącym ...
Czytaj Dalej
Zwinnik Blehera

Zwinnik Blehera

Zwinnik Blehera należy do rzędu kąsaczokształtnych i rodziny kąsaczowatych. Zamieszkuje wody Ameryki Południowej. Występuje w Brazylii i Kolumbii. Żyje w ...
Czytaj Dalej