GeoZoo » Pies » Pielęgnacją sierści psa
Pielęgnacja sierści psa

Pielęgnacją sierści psa

Pielęgnacja sierści psa jest ważna w jego życiu. Czesanie poprawia ukrwienie skóry czworonoga. Sprawia również, że sierść staje się lśniąca i gładka. Poza tym można pozbyć się z sierści psa różnych zanieczyszczeń. Jest to także doskonała okazja do skontrolowania stanu psiego zdrowia.

Pielęgnacją sierści psa powinna być przeprowadzana regularnie i w miarę potrzeby. Szczenię w domu należy od samego początku przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych, podnoszenia czy dotykania. Każdego dnia należy sprawdzać oczy, uszy, pyszczek, brzuszek, łapki, ponieważ piesek przyzwyczaja się do tych zabiegów.

Akcesoria do pielęgnacji sierści psa

Pielęgnacja sierści psa  wymaga czesanie, trymowania, a niekiedy strzyżenia. Psy długowłose potrzebują częstszych i większych zabiegów. Czesanie takich czworonogów może być konieczne nawet codziennie.

Głównymi  akcesoriami niezbędnymi do pielęgnacji psiej sierści to:

 • szczotka,
 • grzebień do czesania,
 • gąbka do wycierania brudu pomiędzy poduszkami,
 • rękawica do szczotkowania,
 • zgrzebła zakładane na dłoń,
 • gąbka,
 • ręcznik,
 • tępo zakończone nożyczki, służące do skracania włosów na łapkach pieska, które wyrastają poza granice opuszek,

Ze względu na różny rodzaj sierści istnieją odpowiednie szczotki. Rasy o gęstej sierści szczotkuje się sztywnymi włosianymi szczotkami. Natomiast szczotki z cienkich drucików lub z naturalnym włosiem stosuje się dla ras o długim delikatnym włosie, takich jak np. yorkshire terier. Natomiast gumowe zgrzebła lub szczotki nadają się doskonale dla czworonogów o bardzo krótkiej i przylegającej sierści, np. bokserów.

Grzebień rzadki wykorzystuje się do długiej delikatnej sierści. Gęste grzebienie używane są do innego typu włosa i sfilcowanej sierści. Natomiast grzebień obrotowy nadaje się do wyczesywania grubego podszerstka. Przede wszystkim znajduje zastosowanie do czesania labradorów i owczarków niemieckich.

Warto dobrać grzebień czy szczotkę do rodzaju psiego włosa.

W sklepach zoologicznych nie brakuje przyborów do pielęgnacji psiego włosia. Można kupić tam różne szczotki, grzebienie, trymery czy rękawice. Nie brakuje także kosmetyków niezbędnych do utrzymania sierści w czystości i ładzie. Do tego celu wykorzystuje się rozmaite szampony, które nadają połysk i ułatwiają rozczesywanie. Po kąpieli stosuje się również różne odżywki i olejki.

Obecnie można również kupić psie perfumy.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne psiej sierści

Pielęgnacja sierści psa w zależności od jej rodzaju może być prostym zabiegiem lub skomplikowaną czasochłonną i pracochłonną czynnością. Czworonogom o krótkiej sierści wystarczy usunąć martwe włosy. Natomiast o długiej okrywie włosowej wymaga staranniejszej pielęgnacji.

Wyróżnia się podstawowe zabiegi pielęgnacji psiej sierści.

Do nich należy zaliczyć:

 • czesanie i szczotkowanie,
 • kąpiel,
 • trymowanie,
 • strzyżenie.

Czesanie i szczotkowanie

Czesanie i szczotkowanie psiego przyjaciela w zależności od długości jego włosa może odbywać się codziennie czy raz w tygodniu. Niekiedy rozczesywanie można wspomagać specjalnymi preparatami w sprayu. Jest to potrzebne szczególnie przy długiej sierści. Większość  czworonogów uwielbia czesanie i szczotkowanie. Czesząc i szczotkując jest duża szansa na wykrycie przebarwień skórnych, guzków, rumieni, pcheł czy kleszczy.

Kąpiel

Kąpiel przy regularnej pielęgnacji sierści psa potrzebna jest przy widocznym jej zabrudzeniu. Przed kąpielą należy naszego pupila dokładnie wyczesać. Do mycia używamy specjalnego szamponu i letniej wody. Po wykąpaniu czworonoga należy dokładnie jego spłukać
i w miarę potrzeby wysuszyć włos suszarką lub ręcznikiem. W kąpieli trzeba chronić oczy i uszy przed dostaniem się do nich wody. Do szóstego miesiąca życia szczenię nie powinno być kąpane, ale wyłącznie czesane.   

Trymowanie

Trymowanie jest istotnym elementem pielęgnacji psów o różnej długości sierści. Polega ono na usuwaniu martwego włosa, który sam wypada albo martwy pozostaje w sierści i utrudnia wzrost nowych włosów. Tego rodzaju zabieg nie jest dla czworonoga bolesny. Dlatego można kupić trymery dla psów z sierścią szorstką lub ostrowłosą. Jednak w salonie fryzjerskim taki zabieg będzie wykonany profesjonalnie.

Strzyżenie

Strzyżenie  potrzebne jest w przypadku niektórych ras. Może być wykonywane ze względu na zachowanie typowego wyglądu czworonoga czy poprawienie komfortu psa. W przypadku długowłosych psów regularne podcinanie sierści pomaga w utrzymaniu jej dobrej kondycji. Zapobiega także kołtunieniu się i plątaniu psiego włosia oraz minimalizuje ryzyko powstawania infekcji skórnej. W okolicy odbytu wycinamy sierść narażoną na zabrudzenie.

Dużo ras wymaga szczególnej pielęgnacji i profesjonalnego strzyżenia przez groomerów, tzn. psich fryzjerów. Ma to miejsce zwłaszcza wówczas, gdy właściciel ma zarejestrowanego psa rasowego w związku kynologicznym. Wówczas jest to związane z uczestniczeniem w organizowanych wystawach dla czworonogów. Są to często psie konkursy piękności.

Można również skorzystać z kursów organizowanych przez salony fryzjerskie dla psów i samemu nauczyć się tego fachu.

Podsumowując pielęgnacja sierści psa należy do obowiązków jego opiekuna. Czysty i zadbany psiak może cieszyć się dobrym zdrowiem, jak również dłuższym życiem. O kondycji psiej sierści i skóry nie decydują tylko kosmetyki, przybory czy zabiegi. Bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa dieta. Za wszystko, co dla pupila robimy jest on nam niesamowicie wdzięczny. Wygląd psa świadczy o jego właścicielu.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top