GeoZoo » Gryzoń » WYBÓR DOMOWEGO GRYZONIA
Wybór domowego gryzonia

WYBÓR DOMOWEGO GRYZONIA

Wybór domowego gryzonia nie jest łatwą decyzją, którą należy dokładnie przeanalizować i skonsultować z pozostałymi członkami rodziny. W niektórych domach gryzonie są pierwszymi zwierzętami, jakimi należy się zaopiekować.

Wybór domowego gryzonia ludzie dokonują często ze względu na panujące przekonanie, że są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu zwierzęta niż pies czy kot. Należy jednak pamiętać, że gryzoniom żyjącym w domu nie wystarcza tylko przestronna klatka, ale potrzebna im jest również zbilansowana dieta i właściwa opieka, a w razie potrzeby porada lekarza weterynarii.

Czym należy sugerować się wybierając gryzonia?

Wybór domowego gryzonia z przeznaczeniem do hodowania w mieszkaniu trzeba dopasować do naszego stylu życia, zapewniając pupilowi odpowiednie warunki bytowania. Przed zakupem zwierzątka dobrze jest zdobyć podstawową wiedzę na temat jego trybu życia.

Większość gatunków przejawia tendencje do życia w grupie, ale są również gryzonie, które wolą samotny styl życia, jak np. chomik syryjski.

Gryzonie, które w większości są zwierzętami stadnymi najlepiej kupować parami lub nawet 3 czy 4 osobniki, żeby mogły się wzajemnie integrować. W takim przypadku trzeba pamiętać, żeby pochodziły z jednego gatunku, ponieważ w innej sytuacji może dojść do walk pomiędzy gryzoniami. Hodowanie w domu kilka gryzoni wymaga pokaźnej klatki.

Niektóre gryzonie są aktywne w ciągu dnia, natomiast inne w nocy, jak np. chomiki. Jeżeli przeszkadzają nam nocne hałasy należy wybrać przykładowo kanie domową czyli świnkę morską, która okaże się spokojnym pupilem, dającym się łatwo wytresować. Poza tym lubi ona kontakt z człowiekiem.

Jeżeli zależy nam na długowiecznym przyjacielu to mysz domowa czy szczur nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ gryzonie te żyją krótko, średnio około dwóch lat. Dzieci często wówczas płaczą po utracie swoich pupili.

Natomiast doskonałym wyborem będzie szynszyla, która może nam towarzyszyć nawet 20 lat.

Pamiętajmy, że gryzonie to żywe stworzenia, które różnią się od siebie budową, zachowaniem i potrzebami. Opieka nad tymi zwierzątkami również wymaga od człowieka czasu i dyscypliny mimo, że nie wyprowadza się je na spacer, jak psa. Potrzebna im jest odpowiednia klatka z wyposażeniem, która dostosowana będzie do gatunku gryzonia, a także specjalna karma dla tych zwierzątek.

Do najpopularniejszych gryzoni domowych należą:

  • mysz domowa,
  • myszoskoczek,
  • szczur domowy,
  • chomik,
  • kawia domowa,
  • koszatniczka,
  • szynszyla.

Żywienie myszy i szczura

Mysz domowa to bardzo popularny gryzoń, którego lubią dzieci. Jest ona aktywna porą wieczorową i nocną. Mysz dobrze czuje się w grupie, dlatego najlepiej kupić dwie lub więcej samiczek, ponieważ nie będą ze sobą rywalizowały. Trzeba pamiętać o tym, że myszy nie żyją długo, około 2 lat. Poza tym przy zakupie mysich osobników należy sprawdzić płeć, gdyż niespokrewnione samce zaciekle walczą ze sobą.


Żywienie i zdrowie myszoskoczka

Myszoskoczek nie jest gryzoniem wymagającym, ponieważ w środowisku naturalnym przystosowany jest do życia pustynnego. Najbardziej popularny jest Suwak Mongolski, który jest bardzo ruchliwy i jak pozostałe myszoskoczki najlepiej czuje się w grupie. Jest aktywny w dzień i w nocy, z czym trzeba się liczyć przy jego zakupie. Dużo gryzą i drapią, dlatego potrzebna jest im solidna klatka. Żyją one zwykle do 4 lat.


Szczur

Szczur domowy obok myszy domowej to popularne zwierzątko, które jest bardzo inteligentne i towarzyskie. Poza tym szczur jest zdolnym uczniem, co oznacza, że szybko można go wyszkolić. Szczur domowy najlepiej czuje się w stadzie, dlatego warto kupić dwie samiczki lub parkę. Gryzonie te nie żyją długo podobnie, jak mysz około 2lat.


Chomik Roborowskiego

Chomik jest najczęściej hodowanym gryzoniem w Polsce i ulubieńcem dzieci, szczególnie ze względu na swój temperament. Najlepiej jest trzymać dwie samiczki, a chomika syryjskiego, który jest samotnikiem w pojedynkę. Klatka powinna być odpowiednio duża i piętrowa, która bezwarunkowo wyposażona powinna być w kołowrotek. Zwierzątko to lubi nocny tryb życia i jest hałaśliwe, co trzeba wziąć pod uwagę przy jego zakupie. Chomik żyje nawet do 5 lat, a więc dłużej od domowej myszy czy szczura. 


Świnka morska 1

Kawia domowa  zwana jest również świnką morską, która jest gryzoniem często hodowanym w Polsce. Są one mniej aktywne od chomików i nie wymagają klatek piętrowych. Jako zwierzęta stadne dobrze czują się w grupie. Jeżeli zależy nam na spokojnym i towarzyskim pupilu to kawia domowa jest dobrym rozwiązaniem. Poza tym dobrze czuje się w towarzystwie innych gryzoni tej samej płci. Biorąc pod uwagę długość życia to wspaniały wybór, ponieważ może żyć do 8 lat, a nawet dłużej.


Koszatniczka

Koszatniczka jest też dobrym rozwiązaniem, jeżeli lubimy zwierzątko szybkie i energiczne. Jej wygląd przypomina trochę wiewiórkę i szczurka. Są to gryzonie bardziej wymagające, niż myszy. Lubią kąpiele w specjalnym pyle dla gryzoni. W odpowiednich warunkach może przeżyć do 9 lat. Są to delikatnie gryzonie, które raczej nie nadają się do zabaw z dziećmi. Nie wolna koszatniczki łapać za ogon, ponieważ zestresowana odrzuci go i nigdy już ogon jej nie odrośnie, jak w przypadku jaszczurki.


Szynszyla

Szynszyla to bardzo sympatyczny i ładny gryzoń, który co raz częściej gości w polskich domach. Najlepiej kupić parkę, jak zależy nam na rozmnażaniu. W innej sytuacji można zdecydować się dwie samiczki, ponieważ jak znaczna większość gryzoni jest to zwierzątko stadne i aktywne nocą. Nie jest ona tanim gryzoniem w utrzymaniu, o czym należy pamiętać.

Szynszyle wymagają obszernej klatki i przebywania od czasu do czasu poza nią. Najlepiej, jak wybiegają się po pokoju bez mebli i z zabezpieczonymi przewodami elektrycznymi. Szynszyla uwielbia zabawy z ludźmi. Jeżeli zależy nam na długowiecznym przyjacielu, to szynszyla jest doskonałym wyborem, ponieważ żyje około 15 lat, a niektóre osobniki mogą przeżyć nawet lat 20.

Wybór domowego gryzonia nie jest małym wyzwaniem. Należy dokonać trafnego wyboru, aby nie żałować podjętej decyzji.

Gryzonie są sympatycznymi i interesującymi zwierzątkami, którymi trzeba się odpowiednio zaopiekować, dając im czas na oswojenie się z nowym miejscem i domownikami. Nie wolno zapominać, że są to żywe istoty, jak pies czy kot, które uzależnione są od swoich opiekunów.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top